ANTIČKI DANI

Povratak u zlatno doba antike. Održana atraktivna manifestacija u arheoparku Fulfinum – Mirine

Mladen Trinajstić

Foto MARIJAN MILETIĆ

Foto MARIJAN MILETIĆ

Prikazi antike, naravno, ne mogu proći bez sudjelovanja rimskih vojnika, legionara, ali i nezaobilaznih gladijatora čije su borbe bile jedna od posebnih atrakcija ove manifestacije



OMIŠALJ – Lokalitet arheološkog nalazišta odnosno arheopark Fulfinum – Mirine, kako zbog vrijednosti i značaja tamošnjih antičkih i ranokršćanskih ostataka, tako i zbog ambijentalnog sklada i ljepote cjelokupnog lokaliteta, jedno je od najposebnijih, a mnogi će reći i najljepših mjesta otoka Krka. Locirano na osami, u šumom i morem okruženoj zoni u blizini Omišlja i susjednih mu industrijskih i energetskih pogona, očuvana i zaštićena zona toga arhoeloškog parka danas živi novi život, kako onaj kojeg tempom svojih istraživanja već neko vrijeme diktiraju arheolozi, koji ondje i nadalje provode istraživanja, ali i programe usmjerene kvalitetnijoj javnoj prezentaciji njegovih nalazišta, vrijednosti i značaja, tako i onog koje sa sobom nosi turizam.


Foto MARIJAN MILETIĆ


Želja Omišljana za predstavljanjem bogate kulturne i arheološke baštine koja krasi sjever otoka Krka davno je iznjedrila Antičke dane, manifestaciju u organizaciji Turističke zajednice općine Omišalj koja je ovog vikenda na spomenutu lokaciju privukla mnoge. Dvodnevna priredba, kako je ustvrdila Andrea Orlić Čutul, direktorica TZO-a Omišalj, i ove je godine vratila Fulfinum u njegove slavne antike, oživjevši u njemu svakodnevicu davnih stanovnika sjevera otoka.


Foto MLADEN TRINAJSTIĆ


Scenografski oplemenjen i sadržajima obogaćeni prostor antičkog grada bio je upravo idealna kulisa za ljetni vremeplov koji je posjetiteljima Antičkih dana donio brojna zanimljiva uprizorenja različitih segmenata života otočana u doba antike. Omišljani, ali i brojni turisti imali su tako ondje priliku guštati u posebnome gastroiskustvu – jelima spravljenim po receptima iz davnih vremena za koje su se pobrinuli kulinarski znalci njivičke Rivice. Uz pečenje, posjetitelji Fulfinum – Mirina uživati su mogli i u mnogim drugim drevnim gastrodelicijama, pa tako i antičkom sladoledu. U pažljivo ukrašenom arheološkom parku veliki, ali i mali posjetitelji okušati su se mogli u različitim vještinama, na radionicama su predstavljene stare vještine i zanati, među kojima i onaj kovački, lončarski, travarski ili pak krojački.


Foto MLADEN TRINAJSTIĆ




Prikazi antike, naravno, ne mogu proći bez sudjelovanja rimskih vojnika, legionara ali i nezaobilaznih gladijatora čije su borbe bile jedna od posebnih atrakcija ove manifestacije. Dok su se mališani zabavljali vrteći se u antičkom vrtuljku, oni veći i spretniji posjetitelji okušati su se mogli u streličarstvu. Uz svjetlost baklji te uz zvuke onodobne glazbe, posjetitelje Mirina u prošlost su vratili brojni kostimirani sudionici priredbe koja je makar nakratko oživjela to nekad važno otočno urbano središte.


Utočište isluženih ratnih veterana


Antički rimski grad Fulfinum nastao je početkom 1. stoljeća, u doba raspada Rimskoga carstva. Riječ je o vojničkom naselju, utočištu isluženih rimskih ratnih veterana. Iako istraživanje tog grada ni približno nije gotovo, već se sada može reći da je Fulfinum bio zamišljen kao grad vrhunskih civilizacijskih dosega. Pretpostavlja se da je, kao svaki drugi rimski grad, i Fulfinum imao pravilan raster ulica, forum, vodovod i sve urbane objekte – hram, gradske vile, stambene kvartove, zgrade javne namjene, terme, tržnicu, luku, prostrana skladišta, nekropolu.



Ne postoje točni podaci kada je Fulfinum napušten, ali pretpostavlja se da je grad »trajao« između 300 i 500 godina. Tijekom rasapa antičke civilizacije, Fulfinum je vjerojatno bio jedna od prvih žrtava tog turbulentnog perioda. Grad je srušen (samo na pojedinim mjestima ostaci zidova viši su od jednog metra), civilizacija uništena, a stanovnici povučeni u romanizirani grad Krk. Ostaci Fulfinuma danas su teško uočljivi jer se dijelom još nalaze pod zemljom, a djelomično i pod morem koje je u doba njegovoga procvata bilo dva metra niže od današnje razine.


Foto MLADEN TRINAJSTIĆ