Foto Marko Gracin
povezane vijesti
Prof. dr. sc. Petar Orlić preminuo je 5. travnja 2024. godine u Rijeci. Od njega su se na komemoraciji 7. lipnja 2024. godine održanoj u predavaonici KBC-a Rijeka i Medicinskog fakulteta na sušačkom lokalitetu biranim riječima oprostili prof. dr. sc. Renata Dobrila-Dintinjana, dr. med., prof. dr. sc. Josip Španjol, dr. med., prof. dr. sc. Željko Župan, dr. med., prim. Branka Sladoje-Martinović, dr. med. i prof. dr. sc. Romano Oguić, dr. med. uz prisustvo brojnih kolega i suradnika te najbliže obitelji.
Prof. Orlić je bio doajen transplantacijske medicine u Rijeci i Hrvatskoj. Rođen je 15. prosinca 1940. godine u Puntu na otoku Krku. Osnovnu i srednju školu završio je na Krku. Godine 1959. upisao je studij medicine na Medicinskom fakultetu u Rijeci, a diplomirao je 1965. godine. Svoju liječničku karijeru započeo je 1967. godine kao liječnik sekundarac na Kirurškoj klinici tadašnje Kliničke bolnice »Dr. Zdravko Kučić« na Sušaku. Kasnije je dobio specijalizaciju iz opće kirurgije koju je završio 1974. godine. Nakon toga nastavio je raditi na Urološkome odjelu Klinike za kirurgiju kao i u Centru za dijalizu. Početkom 1997. godine položio je ispit iz urologije na Klinici za urologiju KBC-a Zagreb. Doktorsku disertaciju je obranio 1984. iz područja transplantacijske medicine. Iste je godine izabran za asistenta na Katedri za kirurgiju Medicinskog fakulteta u Rijeci, a postupno je napredovao do redovitog profesora u trajnom zvanju 2003. godine. Krajem studenoga 2005. godine prešao je na Urološku kliniku KBC-a Osijek gdje je radio do 30. lipnja 2013. godine. Svoje umirovljeničke dane uglavnom je provodio u Rijeci.
Već je kao specijalizant bio uključen u rad na eksperimentalnoj kirurgiji koja se u to vrijeme bavila kirurgijom na otvorenom srcu i transplantacijom bubrega. Kao mladi liječnik je 1969. upućen na edukacijski boravak u trajanju od šest mjeseci u Pariz. Ondje je, koristeći stipendiju francuske vlade, proveo šest mjeseci na Nefrološkoj klinici bolnice Necker učeći sve aspekte transplantacije bubrega. Bolnica Necker je u to vrijeme bila predvodnik programa transplantacije bubrega u Europi. Po povratku u Rijeku aktivno je sudjelovao u grupi stručnjaka pod vodstvom prof. Frančiškovića koja se pripremala za prvu transplantaciju bubrega. Konačno, 30. siječnja 1971. godine je pod vodstvom prof. dr. sc. Vinka Frančiškovića učinjena prva uspješna transplantacija bubrega u Rijeci, Hrvatskoj i tadašnjoj državi, a u kojoj je sudjelovao i prof. Petar Orlić. Radilo se o transplantaciji gdje je majka donirala bubreg svome bolesnome sinu. Ova uspješna transplantacija potaknula je nastavak transplantacijskog programa koji bez prekida u našoj ustanovi traje do današnjih dana. Profesor Orlić je svoje znanje nesebično prenosio mlađim kolegama kao i zainteresiranim kolegama iz drugih centara. U suradnji s kolegama pomagao je u uvođenju transplantacijskog programa u Zagrebu i Sarajevu te kasnije u Osijeku. Iako se bavio različitom kirurškom i urološkom problematikom fokus njegovog stručnog i znanstvenog rada bila je transplantacija bubrega. Osobno je sudjelovao u brojnim transplantacijama bubrega kao i u njihovoj pripremi i poslijeoperacijskom praćenju. Također je aktivno sudjelovao u eksplantacijskom programu.
Obnašao je brojne dužnosti na Klinici za kirurgiju, kasnije na Klinici za urologiju KBC-a Rijeka te u stručnim društvima. No, njegova najveća ljubav bili su transplantirani bolesnici koji su mu uvijek bili na prvome mjestu kakve god druge obveze imao. Uvijek je našao dovoljno vremena da im se posveti i da s njima razgovora. I dugo vremena nakon što je završio svoju aktivnu karijeru interesirao se za svoje transplantirane bolesnike, ali i znanstvene i stručne novine koje su se događale u transplantacijskoj medicini.
Dragi profesor će nam ostati u trajnom sjećanju kao uzorni učitelj, čovjek velikog znanja i još većeg srca za svoje bolesnike.
Klinika za urologiju KBC-a Rijeka