Demografija

Mrkopalj stanarinom od 1 eura po “kvadratu” želi privući mlade obitelji

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Jedini kriterij je da su članovi obitelji mlađi od 40 godina te da su spremni živjeti i raditi kod nas, govori načelnik Josip Brozović



Na zanimljiv i nesvakidašnji način privlačenja mladih došli su u Mrkoplju gdje, govori nam općinski načelnik Josip Brozović, nude mladim obiteljima iznajmljivanje novouređenog stana po za hrvatske prilike iznimno povoljnim uvjetima


– Konkretno, riječ je o stanu od 70 »kvadrata«, pri čemu smo stanarinu odlučili naplaćivati samo 1 euro po »kvadratu«, a to znači 70 eura mjesečno. Mislim da je jako povoljno, posebno za mlade obitelji s djecom.





Jedini kriterij je da su članovi obitelji mlađi od 40 godina te da su spremni živjeti i raditi kod nas. Stan smo uredili uz pomoć Odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije. Objavili smo potom prije nekoliko mjeseci i natječaj, ali nam se nitko nije javio.


Pretpostavljamo da je to stoga jer smo nudili samo prostor od 70 »kvadrata«. Zato smo krenuli u uređenje kuhinje, sobe i kupaonice te sad vjerujemo da će zanimanja biti puno više. Novi natječaj objavit ćemo početkom srpnja i vjerujem da će biti zainteresiranih.


Štoviše, plan je da dogodine napravimo i uredimo još jedan takav stan te na taj način pokušamo privući mlade da ne odlaze, odnosno da čak možda odluče doći i živjeti ovdje – govori Brozović.


Besplatan vrtić


Dodaje da ova vrlo povoljna ponuda iznajmljivanja dvosobnog stana nije jedini oblik demografskih mjera koje provodi ova goranska lokalna samouprava.


Josip Brozović


– U općini Mrkopalj svi polaznici dječjeg vrtića imaju već dvije godine besplatan boravak, odnosno za roditelje s područja općine Mrkopalj vrtić je besplatan. Uz osiguranja za plaće uposlenih u vrtiću za nas to znači izdvajanje oko 40.000 eura iz proračuna.


Također pomažemo i roditeljima s našeg područja koji iz najrazličitijih razloga moraju djecu voditi u vrtiće u nekim drugim sredinama. Njima pomažemo mjesečno sa 100 eura, što je godišnje 6.500 eura.


Nadalje, 60 eura po djetetu mjesečno dajemo onima koji imaju troje i više djece, a za svako novorođeno dijete osiguravamo 300 eura, što raste rađanjem svakog novog djeteta. Tu je potom, nakon što djeca iz vrtića pređu u osnovnu školu, sufinanciranje radnih bilježnica i školskog pribora, a već godinama u dogovoru sa školom financiramo i sve školske izlete.



Sve zajedno, to su godišnja ulaganja od oko 60.000 eura, što je za nas kao malu lokalnu samoupravu puno, ali rado to izdvajamo jer je to jedini način da pokušamo zadržati ljude na našem području – govori Brozović koji je itekako svjestan da ova pomoć, koliko god dobra i pohvalna bila, ne može ozbiljnije riješiti demografske probleme s kojima se cijelo područje Gorskog kotara suočava već desetljećima.


Demografska kriza


– O strašnom demografskom padu najbolje govore brojke učenika. Sada ih naša škola ima u svim razredima samo 48, a u doba dok sam ja išao u osnovnu školu to su bila dva razreda, možda čak razred i pol. Želimo li opstanak ljudi na ovim prostorima, to se mora zaustaviti. Mi sa svoje razine činimo sve što je moguće, ali sve je to malo.


Ne potrudi li se Vlada ući u neke ozbiljnije i konkretnije mjere, teško da ćemo zaustaviti ovu demografsku krizu. Načini su razni, od ukidanja PDV-a na ovakvim područjima pa do drugih raznih oblika benificija koje bi mogle motivirati ljude na ostanak, odnosno na dolazak u ovo planinsko podrčlje. Pitam se samo, ima li za to volje – zaključio je načelnik Josip Brozović.