Ilustracija Snimio Davor KOVAČEVIĆ
"Ne može se sa sigurnošću ustvrditi da je smrtni ishod bolesnika izravno povezan s nalazom Legionelle", priopćio je ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić
povezane vijesti
Nakon što su mediji objavili da je troje bolesnika u KBC-u Zagreb preminulo nakon što se zarazilo legionelom, oglasio se ravnatelj zagrebačkog Ante Ćorušić.
“Krajem travnja ove godine u imunokompromitirane bolesnice koja je hospitalizirana zbog pneumonije, a zbog pogoršanja općeg stanja i zatajenja disanja premještena na odjel intenzivne medicine, intubirana i strojno ventilirana, izolirana je Legionella iz aspirata dišnih puteva. Bolesnica je nažalost preminula”, priopćeno je iz KBC-a Zagreb.
“Odmah po dospijeću nalaza obaviještena je nadležna epidemiološka služba Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) uz naputak daljnjih mjera prevencije. Potvrđeno je uredno provođenje “antilegionela programa“, od strane tehničke službe i predstavnika HEP–a, uz redovnu zamjenu mrežica (“perlatora“) na slavinama”, poručuju iz KBC-a Zagreb.
“Nakon toga Legionella je izolirana još kod pet bolesnika koji su hospitalizirani zbog pogoršanja osnovne bolesti, (bolesnici oboljeli od uznapredovalih malignih bolesti, od kojih su nažalost još dvije osobe preminule). Ne može se sa sigurnošću ustvrditi da je smrtni ishod bolesnika izravno povezan s nalazom Legionelle”, priopćio je ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić.
KBC Zagreb je priopćio da je prema naputcima HZJZ–a izvršena je mikrobiološka kontrola vode na svim odjelima i klinikama gdje su bolesnici boravili te da su pronađene su male koncentracije Legionelle na nekim izvorima. Nakon toga će se pristupiti pasterizaciji vodovodnog sustava cijelog kompleksa bolničkih zgrada na lokaciji Rebro, poručuju iz KBC-a Zagreb.