Upozorenje

Predstavljen plakat u povodu Svjetskog dana svjesnosti o zlostavljanju starijih

Valentina Botica

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Svaka šesta osoba poslije 60. godine je zlostavljana, kažu podaci Svjetske zdravstvene organizacije



Na izlogu zgrade Grada, predstavljena su dva plakata posebne važnosti za zajednicu – plakati upozoravaju na ponašanje prema starijim osobama i na njihovo psihičko i emocionalno zdravlje.


Plakati su postavljeni povodom obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o zlostavljanju starijih, a predstavile su ih predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Štefica Jagić Rađa, autorica plakata Linda Čulinović Husanović te Jasna Grgurić Malović, savjetnica u Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke.


“Ovim smo plakatima željeli informirati sve građanke i građane o problemu nasilja nad starijim osobama koje ozbiljno ugrožava funkcioniranje društva.




Naime, starije osobe po sebi spadaju u posebno osjetljivu i ranjivu skupinu, s obzirom na to da se udio starije populacije rapidno povećava iz godine u godinu i sve je veći problem za društvo u kojem živimo”, istaknula je Jagić Rađa.


U starijoj populaciji nalazi se više od jedne trećine stanovnika grada Rijeke. Zato smatraju da je vrlo važno da se poduzmu mjere za poboljšanje života i položaja starijih sugrađanki i sugrađana.


Kako to često biva, obitelj je prvi korak ka poboljšanju. “Neophodno je osvijestiti obitelji koje imaju starije osobe o njihovoj potrebi za uključivanjem u svakodnevni život.


Oni su svojim cjeloživotnim radom stvorili temelje današnjeg života pa zaslužuju da im to obitelj i društvo vrate kroz olakšavanje problema koje nosi starost”, dodala je Jagić Rađa.



Što se tiče samih plakata, Linda Čulinović Husanović je objasnila kako nisu željeli da tema bude depresivna iako je teška sama po sebi.


Zato je jedan od plakata napravljen kao dijalog između dvoje “penzionera”, Franeta i Marije, i to na čakavštini. Marija je simbol žene penzionerke, udovice koja živi punim plućima i uživa u društvenom životu grada Rijeke.


Frane se, s druge strane, prepustio samoći nakon što je postao udovac, a sin mu se odselio u Irsku. Razgovorom je Marija shvatila da je Frane usamljen i pozvala ga je na kafe kako bi mu pokazala da Grad Rijeka nudi brojne sadržaje za umirovljenike.


“Zadovoljstvo mi je da smo dobili priliku da možemo predstaviti jednu ovako bitnu temu. Naglasak je da se naši stari ne smiju osjećati ugroženo niti misliti da su na margini društva, već da znaju da su i oni dio naše zajednice i stoga još jednom naglašavam da budemo aktivni u prepoznavanju svakog oblika nasilja i da ga iskorijenimo”, naglasila je autorica.


Na području grada Rijeke postoji i funkcionira 16 Klubova umirovljenika koji pomažu svojim članovima kroz druženje i socijalizaciju. Svjetski dan svjesnosti o zlostavljanju starijih osoba utvrđen je rezolucijom UN-a 2011. godine i obilježava se svake godine 15. lipnja.