Foto Milan Đekić
povezane vijesti
Sunčano jutro iskorišteno je za provedbu ekološke akcije čišćenja okoliša uzduž Rječine. U sklopu ekološkog projekta „Od izvora do mora“, ekološki entuzijasti prionuli su čišćenju staze uz rijeku Rječinu do mlina Žakalj.
U organizaciji Grada Rijeke, Upravnog odjela za komunalni sustav i promet, Planinarskog društva Kamenjak i KD Čistoće, nazočni su višesatnim čišćenjem održali godišnju akciju.
Boris Kurilić ispred PD-a Kamenjak ističe kako ova akcije ima nekoliko značaja.
– Povod jutrošnjem čišćenju okoliša je redovna godišnja nacionalna akcija „Od izvora do mora“ u kojoj sudjeluje i Grad Rijeka putem svojih stručnih službi.
PD Kamenjak lani se priključio toj vrijednoj akciji, kada smo svi zajedno čistili predio od Kantride do Preluka, a za ovu priliku smo odabrali Rječinu kao najveću tekućicu na području Grada Rijeke.
Osim što je praktična i korisna jer se u sklopu nje čisti okoliš, akcija je simbolična, edukativna i promotivna na nacionalnom nivou da se ljude podsjeti da imamo samo jednu Zemlju, samo jednu Rijeku, samo jedan Draški potok, samo jedan potok na Mlaki, samo jedno more…i da nema plana B, napominje Kurilić.
Akciju „Od izvora do mora“ s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša te primjerenog odlaganja ambalažnog otpada provode tvrtke Coca-Cola Hrvatska, Konzum, Jutarnji list te Udruga gradova.
Uz akcije čišćenja, projekt u fokusu ima potporu i poticaj sadnji drveća u hrvatskim gradovima, s ciljem smanjenja emisije ugljičnog dioksida (CO2) i temperature zraka u urbanim sredinama.
Partneri natječaja „Od izvora do mora“ za 2024. godinu su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja – Uprava za klimatske aktivnosti i Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.
Valja napomenuti kako su se akciji odazvali i studenti riječkog Sveučilišta. Studenti studija Zaštita na radu u sklopu svog kolegija Gospodarenje otpadom te pod vodstvom profesorice Maje Šupuković zasukali su rukave i dali podršku ovoj akciji.
Uz izraze zadovoljstva što se akciji priključila i akademska zajednica, Kurilić dodaje kako iz svoga iskustva bilježi manje divljih odlagališta otpada.
– Od sto ljudi, osamdeset njih neće otpadom zagaditi okoliš, deset će baciti smeće u prirodu, a deset će pokupit za onima koji su bacili.
U većim riječkim naseljima ljudi su već naučili da ga barem stave uz kontejner, uz mjesto gdje cirkulira kamion Čistoće. Kao planinaru, zadovoljstvo mi je reći da je sve manje otpada po šumi i uz planinarske putove, dodaje Kurilić.