Solarni paneli na Korzu
Riječ je o projektu „Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene“ koji je pokrenuo Grad Rijeka, a obuhvaća postavljanje integriranih solarnih elektrana na 8 osnovnih škola, 7 dječjih vrtića i 6 sportskih objekata
Na zgradi vrtića Krnjevo završeni su radovi na instaliranju integrirane solarne elektrane postavljene u sklopu projekta „Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene“, koji je pokrenuo Grad Rijeka.
U ovoj fazi projekta dovršavaju se radovi na postavljanju još četiri integrirane solarne elektrane ukupne snage 197 kW i to na objekte osnovnih škola i vrtića, odnosno na zgrade vrtića Galeb te osnovnih škola Eugen Kumičić, Gornja Vežica i Srdoči. Elektrane će proizvoditi električnu energiju za vlastite potrebe, a višak električne energije predavati u HEP ODS-u u elektroenergetsku mrežu.
Radovi na postavljanju ovih pet integriranih solarnih elektrana ukupno su vrijedni 153.567,26 eura (s PDV-om), a sredstva su osigurana u proračunu Grada Rijeke.
Na vrtiću Krnjevo postavljena je elektrana snage 20 kW, a projekti su pokazali da je elektrana ove snage sasvim dostatna da zadovolji vlastitu potrošnju vrtića te višak proda u elektroenergetsku mrežu. Procjenjuje se kako bi, ovisno o vremenskim uvjetima, solarna elektrana ovom gradskom vrtiću mogla uštedjeti 50 do 80 posto računa za električne energije.
Višak električne energije će se predavati u niskonaponsku (NN) mrežu putem postojećeg napojnog kabela građevine.
Projekt „Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene“ obuhvaća postavljanje integriranih solarnih elektrana na 8 osnovnih škola, 7 dječjih vrtića i 6 sportskih objekata.
U nastavku projekta slijedi ugradnja solarnih elektrana na osnovnim školama Kozala i Vladimir Gortan te na vrtiću Vežica, a što se planira izvesti tijekom ove godine.
Također, solarne elektrane dobit će i Sportsko-rekreacijski centar 3. maj, Nogometno igralište Krimeja i Nogometno igralište Robert Komen ukupne instalirane snage 263 kW.
U suradnji s Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadna Hrvatske – REGEA prethodno su izrađene preliminarne analize izvodljivosti s osnovnim tehničkim i financijskim pokazateljima koje su pokazale da 21 objekt zadovoljava osnovne uvjete, kao što su orijentacija krova i nezasjenjenost od strane drugih objekata, za postavu solarnih elektrana. Izrađeni su glavni projekti i ishodovane elektroenergetske suglasnosti od strane HEP-a.
Prva fotonaponska elektrana izgrađena na krovu gradske uprave 2011. godine
Podsjetimo, u suradnji s TD Energo d.o.o. još 2011. izgrađena je prva fotonaponska elektrana na krovu Upravne zgrade Korzo 16 instalirane snage 10 kW. Ona proizvedenu električnu energiju prodaje u mrežu.
Kroz projekt Grada Rijeke „Solarna energija u gradu“ do sada su na 7 zgrada javne namjene postavljene fotonaponske elektrane koje proizvedenu električnu energiju predaje u mrežu. Navedeni objekti su: OŠ Zamet, Kantrida, Pećine, Fran Franković i DV Potok i Srdoči. Iste su dio projekta izgrađene u suradnji s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, dok je na dječjem vrtiću Mavrica postavljena prilikom izgradnje objekta. Ukupna instalirana snaga je 110 kW.
Također, Grad je postavio i solarne panele za pripremu potrošne tople vode u vrtićima Potok, Mavrica, Morčić i Đurđice koji troše više energije zbog centralnih kuhinja ili praonica koje su u njima smještene.
Do sada je ukupno proizvedeno skoro 900 MWh električne energije iz energije sunca.
Sadržaj nastao u suradnji s partnerom: Grad Rijeka