Aglomeracija Rijeka

U Jelenju kreću veliki radovi na kanalizaciji i vodovodu, otkriveni svi detalji

Sanja Gašpert

Ilustracija / Foto Marko Gracin

Ilustracija / Foto Marko Gracin

Vrijednost ovog projekta procjenjuje se na 34 milijuna eura, a izgradit će se skoro 43 km kanalizacije i preko 26 km vodovodne mreže



U kolovozu ove godine u naselju Podkilavac u općini Jelenje počinju radovi za grupu radova G – Proširenje Jelenje, u okviru EUPAR projekta Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka, kojega je naručitelj Komunalno društvo Vodovod i kanalizacija Rijeka, sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda, čija se vrijednost za jelenjsko područje procjenjuje na 34 milijuna eura, najavljeno je na konferenciji za novinare održanoj u prostorijama jelenjske Općinske uprave u Dražicama.


Što će se sve graditi?


Kako je rekao načelnik Općine Jelenje Robert Marčelja, Općina Jelenje jedina je članica Aglomeracije Rijeka, koju čine gradovi Rijeka i Kastav te općine Viškovo, Čavle i Jelenje, koja nema niti metar izgrađene kanalizacijske mreže te kako će se kroz ovaj projekt izgraditi 42.896 metara kanalizacijske mreže i 26.726 metara vodovodne mreže, a na pojedinim dionicama će se također paralelno izvršiti rekonstrukcija javnog vodovoda, uz djelomično financiranje iz lokalnih sredstava.





– Započinjemo projekt koji je od neizmjerne važnosti za našu zajednicu. Trenutno Općina Jelenje nema sustav odvodnje otpadnih voda, a ovaj projekt će to promijeniti i izgradit ćemo prve metre kanalizacijske mreže.


Vrijednost projekta iznosi skoro deset godišnjih izvornih proračuna naše općine, što jasno pokazuje koliko je financijski značajan, a imat će veliki utjecaj na naš svakodnevni život.


Osim sustava odvodnje, poboljšat će se i kvaliteta naše vodovodne mreže. Prije više od sedam godina najavili smo realizaciju ovog projekta, a sada ga konačno realiziramo uz pomoć financiranja iz EU sredstava, na što smo ponosni.


Ovo je najveći komunalni projekt u povijesti našeg zavičaja, koji će unaprijediti komunalnu infrastrukturu, zaštititi našu prirodu i osigurati dizanje životnog standarda kakav odavno imaju svi razvijeni gradovi i općine.


Kroz svaki mandat napredujemo, a realizaciju ovog projekta započinjemo u 2024. godini i u potpunosti ćemo ga realizirati u idućem mandatnom razdoblju.


Ovo je i dobar primjer suradnje članica Aglomeracije Rijeka, istaknuo je Marčelja.



Dodao je kako je skoro cijelo područje općine Jelenje vodozaštitna zona koja štiti pitku vodu, zbog čega je važnost ovog projekta još i veća.


Mi smo tek prošle godine posljednje naselje, a riječ je o Baštijanima, obuhvatili vodovodnom mrežom. Nažalost, u ovoj fazi nije bilo moguće obuhvatiti projektom cijelo područje naše općine, naime, u projekt su uključena naselja Podhum, Dražice, Podkilavac, Jelenje i Lukeži, dok nije obuhvaćeno područje od Ratulja prema Kukuljanima, rekao je Marčelja.


Svi puni pitanja


Odmah nakon konferencije za novinare, u dražičkom Domu kulture održana je i javna tribina s temom izgradnje kanalizacije i vodovoda, koja je okupila stotinjak mještana.


Mještani su bili vrlo aktivni u postavljanju pitanja, koja su se odnosila na cijene priključka, kao i radova na spajanju priključka za mještane, rok do kada je potrebno priključiti se na novu mrežu, obvezu priključenja na mrežu, a bilo je pitanja i o tome što je s kućama koje su udaljenije od javnih puteva, odnosno cesta na kojima će se graditi.



Također, dio jelenjskih iznajmljivača iz Podhuma i područja oko grobničkog Automotodroma zanimalo je kada će se i na koji način radovi odvijati u tom dijelu, s obzirom da imaju goste u svojim apartmanima sve do kraja studenog.


S obzirom da na jelenjskom području živi određeni broj osoba s invaliditetom, dio pitanja odnosio se i na tu temu, odnosno, mještane je zanimalo što će biti s tim osobama kada promet u njihovim ulicama bude bio zatvoren deset do petnaest dana, kako će oni do liječnika.


Također, vlasnike kuća sa septičkim jamama zanimalo je postoji li mogućnost plaćanja samo paušala, bez priključenja na novu mrežu, posebice u situacijama u kojima su vlasnici kuća ljudi s izrazito niskim mirovinama.


Bilo je i pitanja vezanih uz obilazak kućnih priključaka, koji trenutno obavljaju predstavnici izvođača radova. Naime, dio mještana požalio se kako su tijekom obilaska na svojim radnim mjestima i nikoga nema kod kuće, a krenuli su i godišnji odmori.



Neke je mještane zanimalo postoji li mogućnost i po kojoj cijeni da predstavnici izvođača radova izvedu i radove na parceli, odnosno spajanju priključka s ulice na kuću, što će biti s kućama koje su na neravnim terenima, a neki su se požalili što na tribini nisu bili nazočni i projektanti.


Pitanje jednog mještanina odnosilo se na moguća nastala oštećenja na nekretninama tijekom izvođenja radova, odnosno mogućnost plaćanja štete putem osiguranja, ukoliko ono postoji.


Kolika je cijena priključka?


Mještani su uglavnom dobili odgovore na svoja pitanja na licu mjesta, međutim, za neka od njih upućeni su da se jave u korisničke centre ViK-a, Strabaga i Mikića.



– Cijena priključka je 130 eura, koje plaća korisnik, kao i radove do priključka, čija vrijednost ovisi o mnogo faktora, od slučaja do slučaja.


Nakon što se završe radovi, ViK šalje obavijest korisniku o priključenju, rok je godinu dana, a nakon godinu dana, ako to ne učine, što je njihova obveza, obići će ih vodni redar i dobit će novčanu kaznu.


Svi se moraju priključiti na novu mrežu, bez obzira imaju li septičku jamu. Što se tiče kuća koje nisu u prvom redu do ceste, oni se neće morati priključivati preko susjeda, osim ako se tako ne dogovore.


Dugački kućni priključci su u ugovorima, ali nisu prihvaćeni od Europe, to rješavamo zajedno s jedinicama lokalne samouprave, dakle, postoje u dozvolama, ali EU nije dala pristanak.


S obzirom na dijelove naselja gdje je neravan teren, dobar dio kuća dobit će svoje male crpne stanice, koje neće morati sami plaćati, njihov trošak je struja, koji za takve male stanice nije veliki.


Što se tiče objekata u kojima žive osobe s invaliditetom, upoznati smo s tim i pokušat ćemo naći optimalno rješenje.


Iznajmljivači sve infomacije o dinamici radova, odnosno kada je koje naselje ili ulica na redu izvođenja, mogu doznati na našim informativnim stranicama, mogu nam uputiti i pitanje ili nam se javiti osobno, rekao je Alen Miličević iz ViK-a.


Što ako bude štete?


Na neka pitanja odgovorili su predstavnici Strabaga, Arsen Maškarin i Haris Grabovac, koji su istaknuli kako postoji osiguranje gradilišta te kako će svi takozvani rizični objekti, koji su uz rub prometnice, biti obiđeni i evidentirani, fotografirani, bit će snimljeno njihovo nulto stanje, a eventualne štete će im biti namirene od osiguranja.



“Naši djelatnici obilaze kućne priključke, nekim danima rade i do 20 sati navečer, a po potrebi su na terenu i subotom. One vlasnike koje nismo zatekli kod kuće, ponovo ćemo kontaktirati, a i vi nas možete kontaktirate kod naše korisničke službe ili putem Općine Jelenje.


Mi tijekom realizacije projekta nećemo biti u mogućnosti istovremeno izvoditi radove na spajanju kućnih priključaka, ne zato što to ne želimo, nego želimo ovo izvesti u roku, ali možemo vam dati kontakte nekih naših kooperanata da se dogovorite”, rekli su Maškarin i Grabovac.


Rok izvođenja radova do 2029.


Detaljnije o samim radovima govorio je Alen Miličević, koordinator za provedbu projekta aglomeracija Rijeka KD ViK Rijeka.


Podsjetio je kako su u ožujku ove godine potpisani ugovori za izgradnju sustava odvodnje za grupu radova F – Proširenje Čavle i grupu radova G – Proširenje Jelenje, u okviru projekta Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka, sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda, kojim će se izgraditi sustav odvodnje otpadnih voda i vodovoda na području općina Čavle i Jelenje, uz izabrane izvođače radova – tvrtku G.P.P. Mikić d.o.o, koja će izvoditi radove na području općine Čavle te tvrtku Strabag d.o.o., koja će izvoditi radove na području općine Jelenje.



– Rok za izvođenje radova je 59 mjeseci, dakle do 2029. godine, ali će se izvođači radova potruditi da to bude i ranije. Ustvari, prometno rješenje diktira vremenski plan izvođenja.


U projekt neće odjednom biti uključeno više ulica, kako se ne bi blokirao promet, koji će zbog svoje obimnosti i sveobuhvatnosti biti posebno reguliran, pa molim sve sudionike za strpljenje i oprez.


Također, u sklopu projekta bit će u cijelosti asfaltirane uže, jednosmjerne ceste. Trenutno je u tijeku izrada izvedbenih projekata, pripreme na terenu, kao i obilazak kućnih priključaka te fizički početak radova na terenu očekujemo tijekom kolovoza ove godine – najprije od vrha Podkilavca prema dolje, slijede Soboli u Čavlima, u rujnu Podhum, a nakon ljeta i radovi na državnoj cesti od Putnika prema Čavlima.


Općina Jelenje je u drugoj zoni sanitarne zaštite, pa je zbog toga jako važno graditi ovu mrežu, a upravo po ključu zaštite izvorišta Jelenje je za ovaj projekt dobilo više europskih sredstava, rekao je Miličević, koji je podsjetio kako su naselja u Čavlima i Jelenju ovim projektom u nekim dijelovima izmiješana.