povezane vijesti
Izložbom „Numizmatička zbirka“ Gradski muzej Senj se priključuje ovogodišnjem obilježavanju Europskih dana arheologije koji se kontinuirano organiziraju u Francuskoj od 2010. g., a od 2019.g. manifestacija se širi i na druge europske zemlje.
Glavni organizatori Europskih dana arheologije su Ministarstvo kulture Republike Francuske i Francuski nacionalni institut za preventivna arheološka istraživanja, a tijekom tri dana trajanja manifestacije, tridesetak europskih zemalja nudi oko dvije tisuće događanja diljem čitave Europe među kojima su razgledi arheoloških lokaliteta, edukativni i zabavni program, izložbe i slične aktivnosti.
Glavni koordinator Europskih dana arheologije u Hrvatskoj već je tradicionalno Arheološki muzej u Zagrebu koji svake godine oko sebe okuplja i povezuje muzeje, sveučilišta, arheološke lokalitete i ostale institucije koje se u svom krugu djelatnosti bave arheologijom te organiziraju razne aktivnosti poput radionica, predavanja, izložbi, predstavljanja publikacija i projekata, stručnih vodstava, virtualnog sadržaja i ostalih događanja kojima nastoje prezentirati arheologiju i približiti je javnosti.
Gradski muzej Senj ovom prigodom javnosti uz Numizmatičku zbirku predstavlja i popratni Katalog.
„Numizmatika je pomoćna povijesna i arheološka disciplina koja proučava nastanak, izradu, razvoj i uporabu novca. Osim kovanoga novca u numizmatiku ubrajamo različite medalje, odličja, plakete, značke, žetone te papirnati novac i sl., a dijelimo ju na antičku, srednjovjekovnu, novovjekovnu i suvremenu.
Numizmatička građa koristi se kao izvor za političku i ekonomsku povijest, također i epigrafsku kronologiju, jezikoslovlje, heraldiku te povijest umjetnosti, zbog čega je postala važna znanstvena grana, koja je utemeljena u 18. stoljeću“, kaže ravnateljica Gradskog muzeja Senj Blaženka Ljubović, prof. i ističe da povijest numizmatike Senja seže iz vremena osnutka muzeja.
U njoj su se slijedom godina postupno profilirale pojedine numizmatičke zasebne kronološke i tematske cjeline. Zbirka sadrži novac iz raznih povijesnih razdoblja, od kojih najveći dio čini kovani, a manji papirnati novac, medalje i značke.
Novac je skupljan raznim načinima, najčešće arheološkim istraživanjima na brojnim lokalitetima u gradu Senju i okolici, potom darovima pojedinaca i otkupima.
„U sakupljenoj građi nalazimo izvorna svjedočanstva o etničkim, teritorijalnim, društvenogospodarskim, upravno-administrativnim i političkim pojavama i promjenama na prostorima Senja i okolice, kao i o civilizacijskim dosezima na ovim prostorima.
Brojni su arheološki lokaliteti na području Senja i okolice, kao što su: Mala vrata, vrt Olivieri (kasnije DIP), Čopićevo naselje – Varoš – Dolac, brdo Nehaj, područje kod dječjeg vrtića na prostoru Štele te trg Cimiter.
Naša Numizmatička zbirka podijeljena je na podzbirke, primjerice antički novac (grčki, rimski), srednjovjekovni novac (Akvileja, Venecija, Europa), novovjekovni kovani novac (Hrvatska, Jugoslavija, europske zemlje, izvaneuropske zemlje), papirnati novac (Habsburška Monarhija, Austro-Ugarska, Kraljevina SHS, Jugoslavija, Europa, izvaneuropske zemlje), medalje (Austro-Ugarska, Jugoslavija, Hrvatska, Senj, izvaneuropske zemlje), ordene (Austro-Ugarska), značke (Hrvatska, Senj) i svetačke medalje (Europa).
Numizmatička zbirka, kao i svaka koja čini naš Muzej, značajna je i za Muzej i za grad Senj jer su kulturna baština i nasljeđe neizmjerna vrijednost koja se odnosi i na našu prošlost i na našu budućnost“, zaključuje ravnateljica Ljubović i poziva u Gradski muzej na razgledavanje izložbe slijedeća tri dana, u petak 14. lipnja od 8:00 do 14:00 sati, u subotu 15. lipnja i nedjelju 16. lipnja od 10 do 12 sati.