DND Lokve

Lokvarski učenici sudjelovali na radionici o uličnoj umjetnosti

Danijela Mihelčić

Ilustracija / Foto DND Lokve

Ilustracija / Foto DND Lokve



Iako je moderno doba, još uvijek ponegdje postoje stereotipi o grafitima. No, oni se lako mogu maknuti kada se krene u priču što su zapravo grafiti i kako oni nastaju. To su naime mogli iz prve ruke saznati učenici lokvarske osnovne škole koji su prisustvovali na još jednoj radionici Društva naša djeca Lokve.


Naime, u prostorijama lokvarske osnovne škole održan je Projekt “Ulična umjetnost na periferiji” u organizaciji DND Lokve, Umjetničke organizacije Kotar teatar te Umjetničke organizacije Cirk Pozor.


Sam projekt bio je zamišljen kao jednodnevni program radionica ulične umjetnosti koji je uključivao razgovor s street art umjetnikom Mariom Miličićem- umjetničkog naziva Mane Mei. Polaznici radionica upoznali su se sa s tehnikama izrade naljepnica (stickera), grafitima skica te su prisustvovali oslikavanju zajedničkog murala.




Projekt je podržan od strane Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Zaklade Kultura Nova. Predsjednica DND-a Lokve Tea Glad istaknula je odličnu suradnju sa Umjetničkom organizacijom Kotar teatar s kojima su ostvarili već nekoliko hvalevrijednih projekata.


– Ideja je nastala prošle godine s Umjetničkom organizacijom Kotar teatra, a željeli smo zidovima dati boje i oživjeti ih te da djeca nešto i nauče te daju svoj doprinos. Ovdje nećemo stati, u pregovorima smo s različitim umjetnicima te se nadamo da ćemo omogućiti još jedan zid na području naše Općine Lokve koji će imati i edukativnu priču.


Uz to se zahvaljujem svima koji su bili uključeni u našu aktivnost – poručila je Tea Glad, predsjednica DND-a Lokve. Naglasila je da i se nada i daljnjoj suradnji te da će se djeca s područja Općine Lokve sve više interesirati za njihove aktivnosti i događanja.


Kako mu je bilo na radionicama, otkrio nam je i street art umjetnik Mario Miličić- umjetničkog naziva Mane Mei.


– Grafiti radionica zamišljena je tako da se polaznici ukratko upoznaju s grafitima kao vrstom subkulture te s njenom poviješću. Sljedeći korak je upoznavanje s raznim grafiti stilovima i načinima izrade slova te korištenjem boja pri izradi skica


. Nakon toga polaznici osmišljaju svoj potpis (teg, grafiti ime) koji će uz pomoć flomastera nacrtati na papiru. Slijedi prijenos skice na zid ili drugu podlogu uz pomoć boje u spreju. Polaznici se upoznaju s raznim načinima izbojavanja grafita, terminima za pojedine dijelove grafita te vrstama kapica za sprejeve (fat cap, skinny cap).


Radionice smo radili u dvije tehnike ulične umjetnosti. U prvom dijelu mogli su naučiti izraditi naljepnice svojim rukama, a u drugom su upoznavali grafite- njihov način izrade i stilove. Na kraju smo oslikali dimnjak kraj škole u vidu murala s njihovom porukom te imenima.


Na početku nisu pokazali neki interes, ali kako je tekla sama radionica, bili su svi više uživljeni jer su se upoznali s urbanim načinom izražavanja u umjetnosti – izjavio je street art umjetnik Mario Miličić.