Mini simpozij

KBC Rijeka obilježio pet godina izvođenja mehaničkih trombektomija. Najveći problem – vrijeme

Barbara Čalušić

Foto M. ĐEKIĆ

Foto M. ĐEKIĆ

Poboljšali smo tehniku, brzinu, imamo bolju salu, ukratko sve popravljeno, no vrijeme dolaska pacijenta predstavlja nam problem i produljuje vrijeme liječenja i uspješnost terapije, rekla je doc. dr. Slavica Kovačić, voditeljica Odjela za intervencijsku, kardiovaskularnu i neuroradiologiju



RIJEKA – Mini simpozijem »Reperfuzijska terapija u zbrinjavanju akutnog moždanog udara« Klinički bolnički centar Rijeka obilježio je petu godinu izvođenja mehaničkih trombektomija. Tom je prigodom predstavljena dijamantna medalja koju je dobila riječka Klinika za neurologiju na temelju podataka upisanih u europski registar RES-Q (Registry for Stroke Care Quality) za prvi kvartal 2024. godine te je priznata kao centar izvrsnosti u zbrinjavanju moždanih udara unutar 200 renomiranih bolnica diljem Europe.


– U pet godina mehaničkom trombektomijom zbrinut je 361 pacijent, a u posljednjih pet godina naši su rezultati usklađeni sa svim svjetskim postocima i smjernicama. Neke smo stvari značajno popravili, a ono što nam je i dalje najveći problem je – vrijeme. Poboljšali smo tehniku, brzinu, imamo bolju salu, ukratko sve popravljeno, no vrijeme dolaska pacijenta predstavlja nam problem i produljuje vrijeme liječenja i uspješnost terapije. Tendencija u cijelom svijetu je da od nastanka simptoma do zahvata prođe 20 minuta. Veliki problem turističkih zemalja poput Španjolske, Portugala, pa i Hrvatske su ljetni mjeseci, rekla je doc. dr. Slavica Kovačić, voditeljica Odjela za intervencijsku, kardiovaskularnu i neuroradiologiju.


Smanjena smrtnost


Prema njezinim riječima, većina iskusnih radiologa nije ni pomišljala da će se baviti pacijentima u akutnom stanju.




– No, zadovoljstvo koje vam ostaje nakon što ste pomogli nekome tko ima moždani udar je neopisivo, dodala je Kovačić, podsjećajući da se mehaničkom trombektomijom može liječiti deset posto od ukupnog broja moždanih udara, a riječka bolnica ovom metodom pokriva područje od 600 tisuća stanovnika.


Primjenom mehaničke trombektomije smrtnost od moždanih udara u riječkom KBC-u je smanjena za oko 30 posto.


– Ovim simpozijem obilježavamo pet godina uvođenja mehaničke trombektomije koja je velik iskorak u liječenju moždanog udara. Tom metodom pokrivamo našu i dvije susjedne županije. Nagrada dokazuje da imamo izvrsne rezultate u liječenju i da smo među 200 najboljih bolnica u Europi. Godišnje u KBC-u Rijeka liječimo oko 600 moždanih udara, od čega između 70 i 80 posto pacijenata nakon intervencije bude samostalno pokretno, dok je ranije ta statistika izgledala tako da smo imali trećinu moždanih udara sa smrtnim posljedicama, trećinu osoba koje postanu ovisne o nekome, dok je samo jedna trećina bila samostalno pokretna. S mehaničkom trombektomijom i puno većom primjenom trombolize, kao i zahvaljujući činjenici da ljudi sve češće dolaze na vrijeme, naši su rezultati znanto bolji, naglasila je predstojnica Klinike za neurologiju prof. dr. Vladimira Vuletić.


Novija metoda


Inače, mehanička trombektomija novija je metoda liječenja ishemijskog moždanog udara, prvenstveno vezana za napredak interventne neuroradiologije i predstavlja revoluciju u zbrinjavanju moždanog udara. Ovom endovaskularnom metodom liječenja ugrušak iz začepljene krvne žile mehanički se uklanja putem posebnih katetera koji mogu uhvatiti i izvući ugrušak ili primjenom aspiracijske tehnike, odnosno usisavanja ugruška iz krvne žile. Cilj liječenja je otvaranje začepljene krvne žile i uspostavljanje protoka, čime se ostvaruje ponovna opskrba krvlju u području mozga. Za liječenje mehaničke trombektomije nužan je timski rad, a suradnja neurologa s interventnim radiolozima, anesteziološkom klinikom i OHBP-om iznimno je važna, a u mrežu su uključene i sve ispostave zavoda za hitnu medicinu na terenu.


– Nagrada je rezultat vašeg truda i rada, tisuće sati učenja i brojnih neprospavanih noći. Zahvaliti valja i Ministarstvu zdravstva i ministru Berošu na trajnoj podršci i kapitalnim investicijama, među kojima se ističe najmodernija angiološka sala za endovaskularne intervencije. Biti u 200 najboljih u ovom području u Europi budi veliki ponos. Neka nam ova prestižna nagrada svima bude poticaj da idemo dalje, još snažnije, poručio je na otvorenju simpozija ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić.