Mandate samo sanjaju

Ovo su, nema sumnje, najveći gubitnici europskih izbora u Hrvatskoj

Portal Novi list

Ivan Vilibor Sinčić i Mislav Kolakušić / Foto Vedran Karuza

Ivan Vilibor Sinčić i Mislav Kolakušić / Foto Vedran Karuza

Najveći gubitnici ovih europskih izbora u Hrvatskoj su Mislav Kolakušić i Ivan Vilibor Sinčić, dosadašnji europarlamentarci stranke Pravo i pravda



Najveći gubitnici ovih europskih izbora u Hrvatskoj su, nema sumnje, Mislav Kolakušić i Ivan Vilibor Sinčić, dosadašnji europarlamentarci stranke Pravo i pravda.


Kolakušić i Sinčić odvojenim su putevima ušli u Europski parlament nakon izbora prije četiri godine, no ondje su vrlo brzo započeli suradnju koja je rezultirala osnivanjem zajedničke stranke Pravo i pravda.


Realna snaga? Skoro nikakva


Na parlamentarnim izborima 2024. osvojili su jedan mandat u Saboru, no valja reći da su na tim izborima izašli na koalicijskoj listi s Domovinskim pokretom, kojem se Kolakušić, pak, prestao javljati i prekinuo suradnju praktički drugi dan nakon izbora, nezadovoljan razgovorima o formiranju zajedničke vlade s HDZ-om.





Na europske izbore izašli su samostalno i može se reći da su sad pokazali svoju realnu snagu u hrvatskom biračkom tijelu, koja ne ostavlja previše šanse Kolakušiću i njegovim najavama o kandidaturi na predsjedničkim izborima.


Naime, Kolakušić i Sinčić te njihova Pravo i pravda osvojili su 22.196 glasova ili 3 posto. Pri tome je Kolakušić zaslužan za praktički sve glasove, njegovo je ime zaokružilo 18.457 birača. Ivan Vilibor Sinčić? Skupio je samo 509 glasova.


Luzeri iz Mosta


Među luzere valja uvrstiti i Most, koji je nakon izlaska iz stranke bračnog para Nine Raspudića i Marije Selak Raspudić, potaknutog nesuglasicama s Marinom Miletićem, doživio, ne može se to drugačije opisati nego potop na europskim izborima.



Osvojili su tek nešto više glasova od Mislava Kolakušića i njegovih razbijenih snova – birači su mostovce zaustavili na 4,02% ilitiga 29.804 glasa. Spomenimo da je Marin Miletić tome pridonio s mizernih 2.748 glasova.


Ispred Mosta našla se i mlada Nina Skočak sa svojom “gen Z” listom mladih kandidata. U svom prvom izlasku na neke izbore ikada osvojila je povjerenje 4,06% birača ili 30.122 glasa.


Poraz IDS-a i Fair-playa


U gubitnike valja svrstati i IDS-ovce te njihovu kobasičastu koaliciju liberalnih, centrističkih, manjinskih i regionalnih stranaka koja je imala čak 12 članica, među njima i više redovitih pred ili postizbornih partnera HDZ-a, službeno nazvanu Fair-play listom.



Prešli zakonski prag jesu, ali 5,61% ili 41.600 glasova, od čega je IDS-ov dosadašnji europarlamentarac Valter Flego donio 18.875 glasova, nije im bilo dovoljno za osvajanje mandata. IDS je tako izgubio parlamentarni status u Europskom parlamentu, a valja podsjetiti da ih je na parlamentarnim izborima samo 20 glasova spasilo da sačuvaju barem dva u odnosu na svojih uobičajenih tri mandata.


Naime, samo 20 preferencijalnih glasova nedostajalo je šefu PGS-a Dariju Vasiliću da na koalicijskoj listi s IDS-om u osmoj izbornoj jedinici PGS-u vrati parlamentarni status, a svoje partnere – IDS, svede na samo jedan parlamentarni mandat, što bi sigurno izazvalo veće potrese u IDS-u, a koji teško da će se moći u potpunosti izbjeći nakon rezultata ovih europskih izbora.