Sva prikupljena sredstva Cheff at sea uplaćuju se za osposobljavanje osoba s invaliditetom i djece bez adekvatne roditeljske skrbi za poslove u ugostiteljstvu
povezane vijesti
- Udruga Srce za nju poziva građane na veslački maraton na Škurinjama: “Veslajmo za Melitu, veslajmo za život”
- Gastromanifest Kvarnera: ‘Namirnice koje imamo su nama pod normalno, a u svijetu je to nulta kategorija kvalitete’
- “Žene lavice”: Na predstavljanju zbirke poezije Danijele Ćuk skupljao se novac za udrugu Nada Rijeka
Iznimno cijenjeni program Chef at sea kojeg je prije nekoliko godina osmislilo te ga uspješno vodi JRE Hrvatska, održan je i ove godine i to na čak deset adresa: Navis Opatija, Zijavica Mošćenička Draga, Badi Lovrečica, San Rocco Brtonigla, Foša Zadar, Badi Murter, Pelegrini Šibenik, Kala Supetar, Lemongarden Sutivan te LD Korčula.
Princip Chef at sea je taj da domaći chef ugošćuje nekog od kolega iz drugih država koji dolazi također iz JRE sustava. Ove su godine stigli iz Slovenije, Austrije, Bugarske, Belgije, Nizozemske, Velike Britanije i Španjolske. Prožimanjem različitih tradicija, ali s lokalnim namirnicama, dolazi se do novih gastronomskih spoznaja koje na najbolji način dovode do pomaka u oba smjera, kod domaćeg i gostujućeg kuhara. Uostalom, najveći kulinarski napredak se i ostvaruje nakon rada u restoranima iz drugih kulinarskih tradicija. Ovako, dvije se kuharske škole nalaze u istoj kuhinji te na taj način čine sinergijske pomake. Ono što je veliki dodatni forte ovog događaja, podržanog i od strane Hrvatske turističke zajednice, činjenica je da se sva prikupljena sredstva uplaćuju u cilju osposobljavanja osoba s invaliditetom kao i djece bez adekvatne roditeljske skrbi za poslove u ugostiteljstvu. O njima i njihovoj edukaciji već 15 godina skrbi Udruga najosjetljivijih u osposobljavanju – UNUO, a navedena sredstva će se iskoristiti i za financiranje finala Cupid’s Spoon 2024, gastronomskog natjecanja osoba s invaliditetom koje je pokrenuo upravo UNUO.
U Navisu smo zahvaljujući projektu Chef at sea imali prilike upoznati rad i razgovarati sa Stefaanom De Proftom koji restoran Pacht 26 vodi u Aastu, gradiću između Bruxellesa i Genta. Zanimljivo, iako je riječ o velikoj udaljenosti, De Proft je jako povezan s Hrvatskom.
– Istina, u mojem se lokalu u velikoj mjeri nude hrvatska vina. Naišlo je to na nemalo čuđenje mojih kolega jer Belgija je pod potpunom dominacijom francuske vinske produkcije, jedini koji još imaju prolaz su talijanska i španjolska vina, poneko njemačko. No, do nas je došao distributer specijaliziran za vašu mikro regiju, Hrvatsku i Sloveniju prije svih. Degustirali smo vina nakon čega više nije bilo razloga zbog čega ih ne bismo uvrstili na našu vinsku listu, pojašnjava nam De Proft čiji restoran Pactch 26 ima svega 35 mjesta tako da je u njemu uvijek – interaktivna atmosfera.
Mogućnost kuhanja u Navisu u okviru projekta Chef at sea s oduševljenjem je prihvatio i iz razloga što mu je domaćin bio Tino Sinožić, dugogodišnji Navisov Chef koji je unatoč mladosti skupio golemo iskustvo tako da danas sasvim sigurno ide u red najboljih hrvatskih kuhara.
– Steefan donosi svoje iskustvo i umijeće, a mi smo ga kroz naše namirnice uveli u jedan drugi sustav i tradiciju. Orijentirali smo se na morski menu u kojem je dakako središnjem mjesto pripalo kvarnerskom škampu, školjke su iz Limskog kanala, a skuta, na kojoj smo također inzistirali, od obitelji Buretić iz Vranja. Ono što mu je bilo posebno drago, omogućili smo mu obilazak nekih od destinacija s kojih dolaze naše namirnice, ali i pet istarskih vinara s čijim vinima posluje, pojasnio nam je Sinožić.
Kao što smo i istaknuli, na menuu su dominirali morski specijaliteti, školjke u najvećoj mjeri, ali povezane u skladne cjeline sa samoniklim biljem, šparugama, tradicionalnim povrtnicama, kao i voćem – od breskvi do lubenica – što je dalo jelima, u pet sljedova, posebnu notu. Povezivanje skuše, zelene jabuke i kozjeg mlijeka, ma koliko uistinu djeluje ekscentrično, jer također naišlo na odobravanje prisutnih. Vina koja su pratila jela su bila isključivo Hrvatska. Plešivicu su zastupali Tomac, dakako s rose pjenušcem koji se ekskluzivno puni upravo za Navis, i Korak, potom Slavonija i doajen hrvatskog vinarstva Krauthaker, iz Dalmacije je stigao Krajančićev pošip Nerica dok je Istra dala Benvenutija, i to s dva vina – malvazijom Livio i desertnim San Salvatoreom.
– Jako me dojmio posjet Kvarneru i Istri. Zanimljivo je iskustvo kad susretnete osobe koje stvaraju vina koja vaši gosti vole. Riječ je o iznimnim znalcima, kako sam shvatio i legendama vašeg vinarstva, a impresionirali su me i teroiri od Momjana do Motovuna, dodir mora i brda. Svakako, bilo je jako zanimljivo kuhati s vašim autohtonim namirnicama gdje mi je Tino jako pomogao. Vjerujem da smo zajedno u cijelosti ispunili JRE misiju Chef at sea, ali i onog što nam je svima koji se bavimo ovim poslom jako važno – upoznavanje, razmjena znanja, susretanje novih namirnica i gastronomskih iskustava kako bi iz svega izraslo nešto novo, zaključio je De Proft.