Foto V. Karuza
povezane vijesti
S jasnom vizijom da postane vodeća visokoškolska ustanova u provođenju stručnog obrazovanja i primijenjenih istraživanja, tehnološki suvremena i fleksibilna, spremna na konstantno prilagođavanje potrebama gospodarstva i društvene zajednice, prije 26 godina osnovano je Veleučilište u Rijeci. Partnerstvima za razvoj zajednice, suradnjom s gospodarstvom, uključenošću u Europski prostor visokog obrazovanja i Europski istraživački prostor te visokom razinom organiziranosti, Veleučilište pokazuje svoju javnu odgovornost te ima ulogu aktivnog dionika koji daje impuls razvoju društva. Koliko je u tome uspješno, pokazalo je tijekom prošlotjedne manifestacije Dani Veleučilišta u Rijeci u okviru koje je organiziran cijeli niz događaja namijenjenih ne samo studentima, zaposlenicima i partnerima te institucije, već i široj javnosti.
Mini simpozij »Održiva poljoprivreda, zelene tehnologije i ruralni turizam« okupio je dio partnera te visokoškolske institucije, dok je VeleRI alumni dan na Veleučilište vratio dio bivših studenata koji su predstavili svoje poslovne karijere. Jedan od najmasovnijih događaja Dana Veleučilišta svakako je tradicionalni Dan karijera koji na jednom mjestu okuplja poslodavce i studente, a ove godine studentima se predstavilo dvadesetak poslodavaca. Među tvrtkama koje su studentima otvorile vrata svijeta rada bio je i Rijeka Gateway s kojim je Veleučilište prošlog tjedno potpisalo i sporazum o suradnji kojim će se studentima omogućiti poticajno zapošljavanje u okviru tog najvećeg projekta u hrvatskom prometnom sektoru.
Aktivni studenti
Dio Dana Veleučilišta bio je posvećen i radu interventnih službi u okviru čega su se studenti mogli upoznati s radom HGSS-a, Crvenog križa, civilne zaštite, vatrogasaca i Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije te je održana i prezentacija rada potražnih pasa. Svoj dan prošli tjedan imali su i studenti, jer Studentski zbor Veleučilišta bio je zadužen za program »Zdravi dan na VeleRI-ju«, koji je bio usmjeren na važnost fizičke aktivnosti i mentalnog zdravlja te su organizirana nogometna i odbojkaška natjecanja mješovitih skupina, koje su činili činiti studenti i nastavnici, dok je u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije organiziran program o mentalnom zdravlju koji se bavio temama prevencije nasilja, zaštite mentalnog zdravlja mladih i prevencije ovisnosti. Studenti i nastavnici družili su se i na PUB kvizu čiji je voditelj bio poznati »lovac« Dean Kotiga, a središnje događanje manifestacije bila je svečana sjednica u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja.
U svim tim događanjima aktivni sudionici bili su studenti, a njih, kaže dekan mr. sc. Marino Golob, na Veleučilištu ove akademske godine ima 1.200.
– Do sada je na Veleučilištu u Rijeci steklo diplomu oko 7.500 studenata u 26 godina postojanja. Upravo je u postupku procedura upisa za sljedeću akademsku godinu. Očekujemo dobre rezultate upisa. Još je rano za reći točnu brojku. Izvodimo stručni prijediplomski studij Informatike, Telematike, Cestovnog i željezničkog prometa, Sigurnosti na radu, Poduzetništva, Mediteranske poljoprivrede, Održivog agroturizma i Vinarstva. Od stručnih diplomskih studija treba istaknuti Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima, Poduzetništvo, Sigurnost na radu, Promet i Vinarstvo. Najviše interesa trenutno izazivaju studiji Informatike te Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima. Mada se ne možemo požaliti na interes studenata i za sve ostale studijske programe koji su, smatram, jako dobro posloženi da odgovore današnjoj potražnji na tržištu rada. Odmah iza informatike, najčešći odabir studenata su promet, sigurnost na radu i telematika, objašnjava dekan Golob.
Vanjski suradnici
Dodajući kako je prednost Veleučilišta u Rijeci u pripremi studenata za što brže uključivanje u poslovne procese na tržištu rada, prodekan za nastavu i studentska pitanja, prof. dr. Bojan Hlača, kaže kako treba napomenuti da ta ustanova ima šezdeset vanjskih suradnika, nastavnika koji dolaze iz prakse.
– Oni zaista imaju što reći o struci koju predaju našim studentima. Naši studenti uče od nekoga tko je dokazan u praksi. Prednost naših studija je i vrlo ozbiljan pristup prema stručnoj i specijalističkoj praksi gdje naši studenti imaju priliku obavljati praksu u cijelom nizu tvrtki koje s Veleučilištem imaju potpisan ugovor o suradnji. Zapošljivost studenata je vrlo dobra i u najvećem broju slučajeva, naši studenti nemaju problema sa zapošljavanjem na tržištu rada. To je i naša prednost pred sličnim studijima drugih sastavnica. Naša dodana vrijednost na studijske programe su nastavnici iz prakse koji pokrivaju 25 posto nastavnog opterećenja. Veliki je interes poslodavaca za sudjelovanjem na Danima karijera koji se održavaju na Veleučilišta u Rijeci gdje našim studentima nude zapošljavanje često i prije završetka studija, naglašava prof. dr. Hlača.
Dodajući da je suradnja s gospodarstvom važna karika djelovanja u sustavu visokog školstva, kaže da ta suradnja Veleučilište s jedne strane prilagođava tendencijama tržišta, a s druge strane omogućava da za vrijeme studiranja studenti mogu obavljati stručnu praksu u gospodarskim subjektima.
– Imamo čest slučaj u nekim našim sastavnicama da studenti nakon obavljene prakse u nekoj tvrtki i završenog studija bez puno čekanja počinju i raditi. Imamo 130 potpisanih ugovora o suradnji s poslovnim sustavima odnosno tvrtkama, ističe prof. dr. Hlača.
Povratne informacije poslodavaca o zadovoljstvu sa studentima Veleučilišta su pozitivne, a u tome, kaže dekan Golob, veliku ulogu imaju bivši studenti.
– U tome su dosta aktivni naši bivši studenti, alumni koji su nam često poveznica i najbolji promotor studiranja na Veleučilištu u Rijeci. Kroz suradnju s gospodarskim subjektima dolazimo do informacija što moramo napraviti da osuvremenimo naše studijske programe kao i koliko su naši studenti nakon završetka studija spremni odgovorno i efikasno prihvatiti i preuzeti puno radno opterećenje na svojim radnim mjestima, ističe dekan mr. sc. Golob.
Sustav mentoriranja
Prodekan, prof. dr. Bojan Hlača, dodaje da je današnje tržište vrlo turbulentno, možda kao nikad ranije.
– Globalizacija utječe na svaki segment tržišta. Promjene na tržištu se dešavaju puno brže nego ranije i stvarni je izazov biti u skladu s tim tendencijama. Mislim da se tu vrlo dobro nosimo i upravo smo u pripremi nekoliko usavršenih studijskih programa koji su iz našeg kuta gledanja velika prilika za iskorak. To se prvenstveno odnosi na naš studij informatike, ali i prometa te poduzetništva, navodi prodekan Hlača.
Kako su u fokusu rada studenti, dekan najavljuje da se uskoro uvodi i sustav mentoriranja.
– U skladu sa zahtjevima studenata Veleučilište u Rijeci vrlo intenzivno priprema sustav tzv. mentoriranja čiji će osnovni cilj, uz suradnju student – nastavnik koji im nije predavač, pomoći, odnosno asistirati studentima u snalaženju tijekom studija i nalaženje opcija njihovog zadržavanja u sustavu ukoliko dođu u određene probleme tijekom studija. Od jednake je važnosti i aktivnost studenata kao subjekata i kreatora razvoja Veleučilišta u Rijeci. Uključivanje predstavnika studenata u rad Vijeća odjela i studija, Vijeće Veleučilišta, kao i u sva povjerenstva koja se dotiču interesa studenata, uhodana je praksa na Veleučilištu u Rijeci te se sukladno tome kontinuirano jača informiranost i uključivost studenata. Posebno se vodi računa o njihovim prijedlozima za poboljšanje obrazovne djelatnosti. Ovi prijedlozi, pored uvažavanja prijedloga studentskih predstavnika u pojedinim tijelima te njihovog aktivnog uključivanja u donošenje pravilnika i procedura vrednovanja kvalitete nastave, prikupljaju se i anketiranjem studenata. Shodno tome naši studenti su vrlo aktivni u participaciji rada veleučilišta i to nas jako veseli i zalog je naše dugoročne opstojnosti kao subjekta visokog obrazovanja, naglašava dekan Veleučilišta u Rijeci, mr. sc. Marino Golob.
Centar za karijere
Upravo s ciljem pomoći studentima na Veleučilištu djeluje i Centar za karijere čija je misija unaprijediti konkurentnost studenata pri pronalasku stručne prakse i zapošljavanju. Usluge Centra uključuju informiranje, stručne edukacije, izradu plana osobnog razvoja, povezivanje studenata i poslodavaca, te druge oblike pomoći vezane za razvoj karijere i osobnih vještina. Iako su primarno usmjerene prema studentima, usluge Centra namijenjene su i ostalim mladim ljudima koji trebaju usluge profesionalnog treninga i edukacije, te iskusnim radnicima koji nastoje unaprijediti ili promijeniti vlastitu karijeru. Kroz sustav stručnih edukacija, savjetovanja, praksi i ponude poslova, studentima se olakšava identificiranje specifičnih poslovnih prilika te omogućava da na budućem radnom mjestu aktivno pridonose poslovnoj okolini od samog početka, uz skraćeni period prilagodbe i učenja. Aktivnosti Centra uključuju i promidžbu zanimanja za koja se studenti obrazuju, posebno mlađim generacijama za vrijeme njihovog predakademskog školovanja, s obzirom na to da se već i u tom razdoblju kod mladih formiraju afiniteti za njihova buduća zanimanja. Temeljni cilj Centra karijera je poslovni uspjeh polaznika studija i dugoročno zadovoljstvo poslodavaca koji zapošljavaju studente Veleučilišta u Rijeci.
Unaprjeđenje nastavničkih kompetencija
Veleučilište ima i Ured za unaprjeđenje nastavničkih kompetencija koji pruža podršku profesionalnom razvoju nastavnika Veleučilišta. Djelatnosti Ureda za unaprjeđenje nastavničkih kompetencija su informiranje, usmjeravanje i educiranje nastavnika Veleučilišta s ciljem unaprjeđenja njihovih digitalnih, pedagoških i komunikacijskih kompetencija važnih za kvalitetno izvođenje nastavnog procesa i komunikaciju sa studentima. Poseban naglasak stavlja se na edukaciju o primjeni novih tehnologija u nastavi i alata za e-učenje, integraciju inovativnih metoda poučavanja i učenja u nastavni proces te načinima vrednovanja postignuća studenata, odnosno ishoda učenja. Strateško opredjeljenje ustanove predstavlja i usmjerenost prema cjeloživotnom obrazovanju. U tu se svrhu izvode različiti programi stručnog usavršavanja čiji je cilj povećanje konkurentnosti i veća prilagodljivost pojedinaca novim okolnostima na tržištu rada.
Međunarodna suradnja
Među strateškim ciljevima Veleučilišta su i integriranost u Europsku uniju, otvorenost prema svijetu, mobilnost. Veleučilište je potpisnik Europske povelje o visokom obrazovanju i aktivno sudjeluje u Erasmus i CEEPUS programima. Ugovori o mobilnosti potpisani su s više od 40 institucija iz 17 zemalja, a broj dolazne i odlazne mobilnosti studenata, nastavnika i nenastavnog osoblja kontinuirano raste. Jedan od ciljeva Veleučilišta je i internacionalizacija, koja se temelji upravo na povećanju mobilnosti studenata i osoblja, ali i ugovaranju suradnje s novim partnerskim institucijama, a u planu je i uvođenje studijskih programa na engleskom jeziku te organizacija združenih studija.