Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
Nimac i Bilonić su u svibnju 2022. uvjetnim kaznama od godine dana uz rok kušnje od četiri godine na splitskom Županijskom sudu kažnjeni zbog zlouporaba položaja i ovlasti
povezane vijesti
Visoki kazneni sud Republike Hrvatske odbio je žalbu državnog odvjetnika i potvrdio prvostupanjsku presudu Županijskog suda u Splitu kojom je fra Šime Nimac proglašen krivim zbog kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti, a bankarica Jasmina Bilonić zbog poticanja na to djelo, počinjeno na štetu župe Baška voda, piše Zadarski list.
Podsjetimo, Nimac i Bilonić su u svibnju 2022. uvjetnim kaznama od godine dana uz rok kušnje od četiri godine na splitskom Županijskom sudu kažnjeni zbog zlouporaba položaja i ovlasti tijekom prodaje crkvenog zemljišta u Baškoj Vodi te poticanja na to nedjelo.
Nimac, inače rodom iz Lišana Ostrovičkih je kao župnik u Baškoj Vodi 2012. bez znanja i pisanog odobrenja Nadbiskupijskog ordinarijata Splitsko-makarske nadbiskupije i tadašnjeg nadbiskupa Marina Barišića sklopio ugovor o kupoprodaji gotovo 40 tisuća četvornih metara u Baškoj Vodi za 1,3 milijuna eura. Nakon uplate je prebacio novac na svoj račun. Učinio je to na temelju tri naloga za isplatu, a na nagovor fatalne bankarice Bilonić.
Žalba nije osnovana
Državni odvjetnik podnio je žalbu protiv prvostupanjske presude zbog odluke o kazni, smatrajući da je optuženicima trebalo izreći bezuvjetne kazne zatvora u primjerenom trajanju. Nimac i Bilonić su u odgovoru na žalbu predložili žalbu državnog odvjetnika odbaciti, a podredno odbiti.
Unatoč tome što je prvostupanjski sud optuženicima izrekao upravo onu vrstu i mjeru kazne, sudske opomene i posebne obveze koju je predložila zastupnica optužbe, takav prijedlog nije obvezujući za sud.
– Visoki kazneni sud Republike Hrvatske žalbu državnog odvjetnika nije ocijenio osnovanom tj. prihvatio je izrečenu uvjetnu osudu uz primjenu posebne obveze popravljanja štete kao kaznenu sankciju primjerenu počinjenom kaznenom djelu kao i ličnostima oba optuženika, koja će ostvariti svrhu kažnjavanja. Time će se u dovoljnoj mjeri izraziti društvena osuda zbog počinjenog kaznenog djela, jačati povjerenje građana u pravni poredak utemeljen na vladavini prava, utjecati na optuženike kao počinitelje i sve druge da ne čine kaznena djela, kroz jačanje svijesti o pogibeljnosti činjenja kaznenih djela i pravednosti kažnjavanja njihovih počinitelja te omogućiti počinitelju ponovno uključivanje u društvo, stoji u obrazloženju.
Na zadnjem ročištu prije dvije godine, optuženi su priznali krivnju i pokajali se, a nakon što su cijelo desetljeće krivnju poricali.
Zadnjih deset godina moj život je išao u smjeru u kojem nisam planirao, a moglo je to biti puno drugačije, tako da sam iz svega izvukao povuku. Meni je jako žao što je došlo do ovoga, iskreno se kajem i u budućnosti mogu obećati kako neću ništa od ovog ponoviti”, rekao je Nimac, dok je Bilonić kazala kako neće ništa slično ponoviti jer joj je to bila jedna vrsta škole.