Zabava

Crikvenički trg kao velika igraonica: Predstavljena igra memory, suvenir s motivima Marijana Mavrića

Robert Šimonović

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Osmišljena od strane TZG-a Crikvenice, igra za cilj ima, osim zabave, i edukativnu stranu



Ima li boljeg načina za učenjem novih saznanja o prošlosti svoga mjesta, bogatoj baštini i vrijednoj tradiciji od onog koji prati igra, zabava i dobro raspoloženje, i to pogotovo kad je riječ o najmlađima?


Nema potrebe odgovarati na ovo retoričko pitanje, tek jedino dodati da je crikvenička žila kucavica, Trg Stjepana Radića, danas postala velika igraonica na otvorenom.


Foto galerija: Novi crikvenički suvenir Foto: Milan Đekić


Povod je bila promocija novog suvenira s motivima koje je naslikao Marijan Mavrić, a riječ je o igri memory. Osmišljena od strane TZG-a Crikvenice, igra za cilj ima, osim zabave, i edukativnu stranu.


Plava riba




Kako nam je pojasnila direktorica Turističke zajednice grada Crikvenice Marijana Biondić, riječ je o edukativnoj i zabavnoj aktivnosti za najmlađe, koja je dijelom šireg projekta Cesta plave ribe. Projekt je nastao prije 10-ak godina u cilju promocije vrijedne crikveničke ribarske baštine i tradicije, ali i plave ribe općenito, koja je lokalna i iznimno nutritivno bogata namirnica.



– Projekt Cesta plave ribe je cjelogodišnji projekt koji smo započeli da bismo gostima pokazali našu ribarsku baštinu i tradiciju. Prije nego što je postala turistička destinacija, Crikvenica je bila ribarsko mjesto koje je imalo velik značaj na Jadranu.


Jedan podatak kaže da je 50-ih godina prošlog stoljeća u Crikvenici ulovljeno čak 30 posto sveukupnog jadranskog ulova ribe. Braća Skomerža naši su poznati izumitelji nekih od ribolovnih alata, Crikvenica je u prošlosti imala puno ribarskih brodica i Crikveničani su tada isključivo živjeli od ribolova.


Danas to više nije tako, ali smo kroz ovaj projekt htjeli podići svijest o našoj tradiciji i uvesti što više plave ribe u naše restorane i turističku ponudu. Sve smo to povezali sa zdravljem, jer je Crikvenica i destinacija zdravlja, oaza wellbeinga, kazala je Biondić.


Foto Milan Đekić


Kako bi u projekt bili uključeni i oni najmlađi, osmišljena je igra memory koja sadrži slike ribolovnih alata, jela od plave ribe, plovila za ribolov, istaknutih osoba u ribarstvu…, a nazivi su napisani na hrvatskom i engleskom jeziku, dok su nazivi plavih riba napisani još i na latinskom.


U memoryju su se okušali učenici nižih razreda crikveničkih osnovnih škola te predškolci Dječjeg vrtića Radost. Bio je tu i memory nešto većih dimenzija.


Klinci i klinceze sudjelovali su i u raznim radionicama. Kako saznajemo od ravnateljice OŠ Zvona Cara Desiree Pečaver, trećaši su prvo sa štapom lovili magnetne ribice, zatim ih kroz igru prodavali na ribarnici, a naposljetku prema receptu i pripremali u dječjoj kuhinji.



– Djeco, koje ste sve ribice ulovili? – pitamo znatiželjno trećaše.


– Svakave, čak i morskog psa! On je najskuplji! – odgovaraju nam spremno.


– A znate li kako se zovu neke od tih ribica? – nastavljamo mi.


– Piše na svakoj. Ako pročitamo, onda znamo, mudro će trećaši, začepivši nam usta.


S druge strane, četvrtaši iz OŠ Vladimira Nazora, kako nam je pojasnila njihova ravnateljica Daliborka Todorović, oslikavali su magnete-ribice koje će ponijeti kući i tako ukrasiti mamine i tatine frižidere.


– Klinci su jako su kreativni, radovi su izvrsni, a došli smo se podružiti, ponešto naučiti i promovirati plavu ribu, kaže nam Todorivić.


Službena primopredaja


Na glavnom crikveničkom trgu su bile i animatorice iz Društva Naša djeca grada Crikvenice. Članice Udruge umirovljenika Grada Crikvenice i Vinodolske općine, odijevene u narodne nošnje, dijelile su fritule, puhance i kroštule, dok su članovi ŠRD-a Arbun pripremali razne gastrodelicije od plave ribe. Mljac!



Za zabavu su bili zaduženi momci iz Trija Crikvenica. Nakon pozdravne riječi direktorica TZG-a Crikvenice Marijana Biondić obavila je i službenu primopredaju memory igre školama i vrtiću, a pridružila joj se i gradonačelnica Crikvenice Ivona Matošić Gašparović.


Bio je tu i slikar Marijan Mavrić, koji je također održao jednu od likovnih radionica. Kako kaže, zadovoljan je konačnim produktom i suradnjom s crikveničkom turističkom zajednicom.


– Turistička zajednica je točno znala što želi pa ni meni nije bilo teško raditi. Rado sam prihvatio suradnju. Mislim da ljudi dobro reagiraju na novi suvenir, a najbitnije je da su djeca zadovoljna, kratko je kazao Mavrić.