Snimio Milan ĐEKIĆ
U prve dvije godine srednjoškolskog obrazovanja učenici uče nastavne predmete po kurikulumu opće gimnazije, a po završetku drugog razreda odabiru jedno od sedam predloženih obrazovnih usmjerenja
povezane vijesti
RIJEKA – Srednja škola Andrije Ljudevita Adamića od iduće školske godine uvodi inovativan program gimnazijskog usmjerenja koji nudi izbor svakom učeniku. Radi se o gimnaziji s usmjerenjima gdje u prve dvije godine srednjoškolskog obrazovanja učenici uče nastavne predmete po kurikulumu opće gimnazije, a po završetku drugog razreda odabiru jedno od sedam predloženih obrazovnih usmjerenja.
Jedinstveni talenti
Riječ je o prvoj riječkoj privatnoj srednjoškolskoj ustanovi koja broji već gotovo dva desetljeća postojanja, a njezina osnivačica, Denis Khermayer, pojašnjava da će zahvaljujući inovativnom programu učenici učiti baš ono što ih zanima, što je na tragu prakse europskih škola u kojima vlada mogućnost odabira.
– Odabir skupine ovisi o daljnjim obrazovnim preferencijama pojedinog učenika. Svaka obrazovna skupina ima svoje predmete usmjerenja, a svaki program nudi nove izborne predmete. Ovim programom učenicima se omogućuje usmjerenje unutar gimnazijskog obrazovanja i uspješnost na državnoj maturi. Od prvog razreda gimnazije učenici se intenzivno pripremaju za državnu maturu jer se povećava broj sati hrvatskog jezika, matematike i engleskog jezika. Vjerujemo da svaki učenik ima jedinstvene talente i potencijale koje treba njegovati. Naša vizija je stvoriti inspirativno okruženje gdje se svakog učenika potiče na istraživanje, učenje i rast u smjeru budućeg zanimanja. Na taj način stvaramo platformu za izvrsnost, potičemo kreativnost i razvijamo širok spektar vještina koje će naši učenici nositi kroz život, objašnjava Khermayer.
Rad s učenicima
Od jeseni učenici koji sada pohađaju drugi razred moći će birati između grupe humanistika, klasika i društvo, zatim strani jezici, humanistika i informatika, potom prirodoslovlje, medicina i farmacija, a u ponudi su i računarstvo, matematika i informatika te arhitektura, dizajn i umjetnost. Na listi obrazovnih skupina svoje su mjesto našli i ekonomija, poduzetništvo i informatika te europske studije, društvo i informatika.
Ponuđene obrazovne skupine učenici su morali već sada odabrati kako bi se škola kadrovski pripremila za njihovu izvedbu, a Khermayer kaže da se najveći broj učenica odlučio za engleski jezik i humanistiku, dok su učenici birali matematiku i računalstvo, a manji broj učenica odabrao je medicinsko usmjerenje u okviru kojeg će imati pojačanu nastavu iz fizike, kemije i biologije.
– Takav rad će biti prilično zahtjevan, jer u jednom razredu na jednom satu bit će tri profesora s obzirom na to da imamo tri obrazovne skupine. Međutim, mišljenja smo da takav rad učenicima treba i zbog toga smo se odlučili na inovativan gimnazijski pristup, ističe Khermayer.
Erasmus+ plan
Uz inovativnu gimnaziju s usmjerenjima, ta škola nudi i strukovne smjerove farmaceutski i fizioterapeutski tehničar. U posljednjih nekoliko godina zanimanje farmaceutski tehničar nalazi se na popisu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje kao jedno od 15 najtraženijih zanimanja u Hrvatskoj, a istovremeno je i rastuća potreba za fizioterapeutskim tehničarima.
Ti se smjerovi upisuju već četvrtu godinu, a nastavnici škole izradili su strategiju za srednjoročnu i dugoročnu internacionalizaciju i modernizaciju Erasmus+ plana škole i njome prijavili ustanovu za dobivanje akreditacije u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.
Dodjela te akreditacija omogućuje pojednostavljen i siguran pristup financijskim sredstvima za organizaciju inozemnih mobilnosti učenika i nastavnog osoblja. Ujedno je riječ i o školi koja ima dugogodišnje iskustvo u turnusnoj nastavi, konzultacijama, terenskoj nastavi, izbornim predmetima, školskoj praksi, Erasmus+ razmjeni, CLIL nastavi na engleskom jeziku, a održava i pripreme za maturu te fakultativnu nastavu jedrenja i skijanja.
Dan otvorenih vrata 28. svibnja
Ove školske godine Srednja škola Andrije Ljudevita Adamića planira upisati 24 gimnazijalca te jednako toliko budućih farmaceuta i fizijatara, a predupisi traju do 29. svibnja.
Dan otvorenih vrata škole održat će se 28. svibnja od 17 do 19 sati kada će se budući učenici moći upoznati s prostorima škole, načinom izvođenja nastave, a sve će im informacije pružati predmetni profesori i ravnatelj Luka Frlan.