Aurora borealis

Astronomi imaju sjajne snimke polarne svjetlosti iznad Rijeke: “Svjedočili smo nevjerojatnoj predstavi”

Portal Novi list

Fotografije: Nikola Kurelić, Kristina Radovčić, Mate Rajčić, Marko Kovačić i Meri Popović

Fotografije: Nikola Kurelić, Kristina Radovčić, Mate Rajčić, Marko Kovačić i Meri Popović

Iduća geomagnetska oluja predviđa se već za iduću i nadolazeće večeri. Riječki astronomi spremno će čekati novu priliku za nove fotografije. Uz povoljne vremenske uvjete, sve je moguće, poručuju



Akademsko astronomsko društvo Rijeka na svom je Facebooku objavilo zanimljiv tekst Lovre Pavletića o fenomenu polarne svjetlosti iznad Rijeke kojoj su brojni promatrači svjedočili sinoć, a svi se nadaju da će tome i večeras biti slučaj.



Tekst prenosimo u cijelosti ispod:




– U proljetnoj večeri 10. svibnja uporne promatrače noćnog neba ugodno je iznenadila ova neobična atmosferska pojava koja nije nimalo tipična za geografske širine na kojima živimo. Iako nije nemoguće, ovakve pojave iz naših krajeva događaju se vrlo rijetko, uglavnom za vrijeme trajanja iznimno povišene Sunčeve aktivnosti.



Sunčev ciklus izmjene maksimuma i minimuma aktivnosti traje u prosjeku oko 11 godina, a u 2024. godini (nešto ranije od očekivanog) Sunčev maksimum nastupio je ponovno nakon maksimuma vrlo slabog intenziteta 2014. godine.


Uz ranije nastupanje, za ovogodišnji maksimum karakteristična je i povećana Sunčeva aktivnost u odnosu na nekoliko prethodnik maksimuma te njegova dugotrajnost.


Geomagnetska oluja


Promatrajući Sunce u vremenu visoke aktivnosti, opažač može zamijetiti povećani broj sunčevih pjega i baklji te su naposljetku intenzivne koronalne izbačaje masa – masivne eksplozivne događaje, kojim se kroz sunčev vjetar ili kroz otvorena jednopolna magnetska polja izbacuje sunčeva plazma iz korone u okolni svemir.



Jedan takav događaj snimljen je 8. svibnja u 03:46 po srednjoeuropskom vremenu, a po dolasku električki nabijenih čestica na Zemlju očekivala se pojačana geomagnetska oluja.


Polarna svjetlost dešava se pri međudjelovanju nabijenih čestica sa Sunca i molekula u Zemljinoj atmosferi, no obzirom da magnetsko polje Zemlje skreće Sunčeve čestice duž svojih silnica, koje su najgušće prema Zemljinim magnetskim polovima, ova pojava najčešće je vidljiva s visokih geografskih širina.



No geomagnetska oluja koja je nastala u noći s 10. na 11. svibnja bila je toliko jaka (klasificirana kao G5, najviše na skali od 1 do 5) da su promatrači čak iz Floride (geografska širina ~ 28 °) mogli svjedočiti ovom predivnom fenomenu.


Posljednja geomagnetska oluja G5, u listopadu 2003., uzrokovala je nestanak struje u Švedskoj i oštetila transformatore u Južnoj Africi. Nadamo se kako ove godine, osim uživanja u svjetlosnom spektaklu, neće biti nikakvih većih negativnih posljedica na telekomunikacijske i ostale elektroenergetske mreže.



Nevjerojatna predstava iznad Rijeke


Polarna svjetlost s Astronomskog centra Rijeka prvi put je te večeri golim okom uočena oko 22:30 sati. Crvenkasta svjetlost koja je lagano plesala nad sjevernim obzorom. Pripremali su se fotoaparati te mobiteli kako bi se što bolje uspjela ovjekovječiti pojava polarnog svjetla iznad našeg grada.



No, nešto prije 23 sata aurora praktički nestaje te se s nestrpljenjem čeka idući val koji je po geomagnetskoj prognozi bio najavljen.


Iza ponoći većina članova Akademskog astronomskog društva – Rijeka i znatiželjnih posjetitelja spremala se na odlazak kući, kada oko 00:10 nastupa nevjerojatna predstava: izmjena boja, pojava stupova svjetlosti (pobuđivanje čestica u atmosferi i emisija svjetla dolazi uzduž silnica magnetskog polja te se potom širi kao zavjesa) i uzdizanje aurore skoro do zenita.



Nakon pojave crvene boje (koja je najvjerojatnija za opažanje s naših geografskih širina jer se radi o sudarima nabijenih čestica s kisikom u vrlo visokim slojevima Zemljine atmosfere) zapanjujuće se pojavljuje i ljubičasto-plava boja (interakcija s dušikom) te naposljetku i zelena boja, posljedica sudara nabijenih čestica Sunca također s kisikom, ali u nižim slojevima atmosfere gdje je zrak gušći.



Oči vizualnih promatrača bile su oduševljene, a objektivi raznovrsnih fotoaparata naprosto su uživali u ovom za nas možda “jednom u životu” trenutku. Kakogod, aktivnost Sunca i dalje je vrlo velika.



Iduća geomagnetska oluja predviđa se već za iduću i nadolazeće večeri. Riječki astronomi, kao iz astronomi iz ostatka svijeta gdje će ova pojava moći biti vidljiva, spremno će čekati novu priliku za nove fotografije, a uz povoljne vremenske uvjete, sve je moguće!, poručuju iz Akademskog Astronomskog društva Rijeka.


Fotografije uz ovaj tekst snimili su: Nikola Kurelić, Kristina Radovčić, Mate Rajčić, Marko Kovačić i Meri Popović. Zahvaljujemo se njima i Akademskom astrnomoskom društvu Rijeka na susretljivosti.