Opatija

Udruga Žmergo proslavila 30 godina rada, gostovao im Korado Korlević

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



Entuzijastična grupa ekološki osviještenih Opatijaca, pred trideset je godina osnovala jednu od najaktivnijih opatijskih udruga – Udrugu Žmergo. U lokalnom govoru, žmergo je izraz za gnjurca, a kako je istaknula Helena Traub iz ove udruge, punih 30 godina nakon prvih zamaha “Žmergo pliva i dalje”.


Poticaj za osnivanje udruge koja će u zajednici, sa zajednicom i za zajednicu nastojati rješavati brojne “zelene probleme” bila je pred ta tri desetljeća najavljena devastacija Učke i premda se postavljanje radara nije uspjelo spriječiti, ipak se spriječilo uništavanje i rušenje povijesne Kule na Vojaku i “mali i hrabri” su u to vrijeme na pozitivan način i u granicama mogućnosti utjecali na “odluke s vrha piramide moći”.





U povodu okrugloga rođendana Udruge Žmergo, u Centru Gervais je postavljena vrlo zanimljiva retrospektivna izložba fotografija i artefakata koji su obilježili njezin dosadašnji rad.


Svi koji su došli na proslavu mogli su Žmergovcima čestitati uz prigodnu pisanu čestitku, ali i dobiti autentične ekološke darove poput eko-blokića, zelenog bontona, pribora za vrtlarenje i neizostavih platnenih vrećica čije korištenje ova udruga kontinuirano promovira, te je rezultat i to da su najlonske vrećice do danas mnogi zamijenili ekološki prikladnim, platnenim.


Konferencija o klimatskim promjenama


Na aktivnosti iz predvorja Gervaisa nadovezala se i centralna rođendanska svečanost koju je u velikoj dvorani popratio značajan broj ljudi, a bila je to konferencija “Klimatske promjene i budućnost Primorsko-goranske županije”.



Program je započeo tematskim predavanjem uvijek aktualnog Korada Korlevića iz Zvjezdarice Višnjan, a nastavio se panel raspravom o regionalnim politikama u kontekstu zelene tranzicije i klimatskih promjena za koju je uvodnu riječ dao Zoran Skala, ambasador Europskog klimatskog pakta i član Tranzicijske inicijative TIKO.


Panelisti su uz Korada Korlevića bili još i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin, predsjednica GV Rijeke Ana Trošelj, te Zvonimira Grdić Šverko s Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Iki, dok je moderatorica bila predsjednica Udruge Žmergo Diana Kovačić. Konferencija se realizirala u okviru projekta “Community-based action for a green transition (CO-GREEN)” financiranom sredstvima Europske unije, u suradnji s Filozofskim fakultetom u Rijeci kao projektnim partnerom.



Kako je uz ostalo rekao hrvatski najpoznatiji astronomski um Korado Korlević, uslijed klimatskih promjena će uskoro svijet u nekim dijelovima biti nenastanjiv, doći će do migracija oko 300 milijuna stanovnika, a predviđa se da će do 2030. godine u svijetu biti ček 15 posto manje kiše.


Doći će do podizanja razine mora, te će ciklone i anticiklone jačati i primjerice u Rijeci se može očekivati da će na području oko tržnice i kazališta pogotovo u zimskim mjesecima biti puno problema zbog navale vode.



Smatra da se na riječkome i liburnijskome području treba pripremiti za “spektakularne bujice”, poput one nedavne koja je zadesila Dubai, dok se u Slavoniji može očekivati pojava tornada.


Ekološki sajam u subotu


Ekološki sajam Opatija kao dio projekta Žmergov ekološki centar koji se i ove godine provodi uz financijsku podršku Grada Opatije, održat će se u subotu, 11. svibnja ispred tržnice u Opatiji od 8 do 13 sati.


– Pozivamo sve zainteresirane građanke, građane i slučajne prolaznike da nam se pridruže, te opskrbe svoja kućanstva zdravim, ukusnim i korisnim proizvodima ekološki certificiranih proizvođača.


Sajam je zamišljen kao mjesto okupljanja zaljubljenika u eko uzgoj, ali i svih slučajnih i zainteresiranih prolaznika te predstavlja fantastičnu priliku za bolje upoznavanje s radom ekoloških proizvođača, degustaciju i kupnju vrijednih certificiranih proizvoda – poručili su iz Udruge Žmergo koja je uz ostalo poznata i po organizaciji Zelene čistke koja je krenula uravo iz Opatije i do danas je iz svih krajeva Hrvatske s divljih odlagališta očišćeno više od 30.000 tona smeća.