Činjenica je da je pristup tržnici aktualnim radovima znatno otežan - Miroslav Ivaniš / Foto Sergej DRECHSLER
Grad Rijeka je svim zakupcima gradskih poslovnih prostora u zoni radova smanjio zakupninu za 50 posto, ali ne i prodavačima na placi jer je njihov zakupodavac formalno Rijeka plus
povezane vijesti
RIJEKA – Dobra vijest za zakupce prodajnih mjesta na glavnoj riječkoj tržnici. Nakon što su u Gradu Rijeci odlučili izaći u susret zakupcima gradskih poslovnih prostora zbog radova koji se odvijaju u Adamićevoj, umanjenju zakupnine mogu se se nadati i prodavači na centralnoj tržnici čije slabije poslovanje za vrijeme dok traje ova posebna prometna regulacija u središtu grada, čini se, nitko nije uzeo u obzir. Da sami nisu pokrenuli inicijativu, prilično je izvjesno da bi ostali zaboravljeni u vakuumu okolnosti jer je formalno njihov zakupodavatelj Rijeka plus, a ne Grad Rijeka. Tako su se našli u diskriminirajućoj situaciji da je Grad Rijeka svim zakupcima gradskih poslovnih prostora uokolo glavne tržnice odobrio umanjenje zakupnine za 50 posto za vrijeme dok traju radovi u Adamićevoj, počevši od 1. svibnja, dok se na trbuh grada – dojam je – zaboravilo. Formalno, tržnicom upravlja trgovačko društvo Rijeka plus koje je, da stvar bude apsurdnija, također među onim zakupcima od ukupno 235 gradskih prostora kojima se izašlo u susret smanjenjem zakupnine zbog negativnog utjecaja velikih infrastrukturnih zahvata u gradskom središtu.
Odbijenica Rijeka plusa
Od Miroslava Ivaniša, jednog od zakupaca na glavnoj riječkoj tržnici, doznajemo da su zahtjev za umanjenjem zakupnine prema Rijeka plusu odaslali prije mjesec dana, međutim, stručne službe ovog trgovačkog društva prije petnaestak dana reagirale su – odbijenicom.
– Činjenica je da je pristup riječkoj tržnici aktualnim radovima znatno otežan, što direktno utječe na broj kupaca, a time i našu prodaju i prihode. Jedini način da se regularno dođe do tržnice jest pothodnik koji, pak, zbog čestih kvarova pokretnih stepenica i skliskih površina nije primjeren za invalide ili osobe slabije pokretljivosti, trudnice, kao i naše starije sugrađane, upozorio je Ivaniš.
– Razlog smanjenja prometa koji ste naveli u dopisu nije u vezi s djelatnošću Rijeka plusa niti je posljedica više sile ili nepredviđenih okolnosti koje su se desile iznenada te se nisu mogle predvidjeti, već je razlog posljedica djelovanja trećih osoba na koje Rijeka plus nije mogao utjecati. Mogućnost smanjenja zakupnine zbog navedenog razloga nije predviđena Ugovorom o zakupu prodajnog mjesta na tržnicama, a niti općim aktima Društva, stoji u odbijenici koju su krajem travnja zakupnici dobili iz Rijeka plusa.
Ivaniš podsjeća kako je Rijeka plus korisnik, odnosno zakupac četiri gradska prostora u Demetrovoj i Ulici Vatroslava Lisinskog, mahom za namjenu skladišta, i među onima je koji su drugim zaključkom gradonačelnika Rijeke, kojim je proširena lista i područje obuhvata, umanjena zakupnina za 50 posto.
– Rijeka plus, koliko je poznato, trgovačko je društvo u vlasništvu jedinice lokalne samouprave i kao takvo valjda bi trebalo slijediti politike Grada u kojem su odlučili pomoći malim poduzetnicima i drugim pravnim osobama da lakše prebrode ovo vrijeme dok nam je gradsko središte pod teškom mehanizacijom i posebnim režimom prometovanja, smatra Ivaniš.
Krajem prošlog tjedna uputili smo dopis prema Rijeka plusu, kao i Gradu Rijeci oko toga misle li i što poduzeti vezano uz zakupce na glavnoj riječkoj tržnici kako bi se i njima olakšala cijela situacija s otežanim pristupom i padom broja kupaca. Ovaj trbuh grada iz godine u godinu sve je prazniji, sve je manje zakupaca, »novih lica« među prodavačima nema, opstaju samo najuporniji i oni koji još uvijek imaju kakvu-takvu računicu za ovaj mukotrpni posao, koji podrazumijeva svakodnevna buđenja u cik zore, nabave i prodaje robe na otvorenom po svim mogućim i nemogućim vremenskim uvjetima, od ciče zime do ljetnih omara i žega.
– Nakon upita od strane zakupaca prodajnih mjesta na Centralnoj gradskoj tržnici vezanih uz mogućnost smanjenja zakupnine tijekom trajanja radova u Adamićevoj ulici, trgovačko društvo Rijeka plus obratilo se osnivaču, Gradu Rijeci. Stav je Grada da se, unatoč tome što mogućnost smanjenja zakupnine zbog navedenog razloga nije predviđena, niti Ugovorom o zakupu prodajnog mjesta na tržnicama, kao ni općim aktima Rijeka plusa, ipak ide u smjeru smanjenja zakupnine te se u ovom trenutku razmatraju načini i rade analize modela po kojem će se omogućiti smanjenje zakupnine za zakupce prodajnih mjesta na Centralnoj gradskoj tržnici, stoji u odgovoru koji nam je jučer stigao iz Grada Rijeke.
Ostaju dvojbe
Kao što smo u uvodu teksta naveli, dobra je to vijest za zakupce na glavnoj riječkoj tržnici, premda odgovor Grada Rijeke ostavlja dvojbe o kojem će se postotku umanjenje zakupa raditi, odnosno hoće li se također raditi o 50 posto nižim cijenama, baš kao što je odobreno i svim ostalim zakupcima gradskih poslovnih prostora na koje izravno utječu aktualni radovi u Adamićevoj, i to neovisno o tome koju djelatnost obavljaju. Idealan rasplet bio bi da od svega na kraju neke opipljive koristi imaju i sami građani, kupci prizvoda na tržnici, u vidu nižih cijena.
Snimio Sergej DRECHSLER