Erasmus

Sveučilište u Rijeci raspisalo natječaje za mobilnost studenata

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Otvorene mogućnosti studentske stručne prakse u inozemstvu



Sveučilište u Rijeci raspisalo je natječaj za mobilnost studenata radi obavljanja stručne prakse u 2024./2026. u okviru programa Erasmus, a broj financijskih potpora koje će se dodijeliti ovisi o raspoloživosti sredstava.


Studenti koji se prijave na natječaj i zadovolje uvjete natječaja, a ne uđu u krug stipendiranih studenata, mogu na razmjenu otići o vlastitom trošku.


Mobilnost se može ostvariti u zemljama Europske Unije, Norveškoj, Islandu, Lihtenštajnu, Srbiji, Makedoniji ili Turskoj te mora biti ostvarena u razdoblju od 1. lipnja 2024. do 31. srpnja 2026.




Najkraće trajanje standardne studentske mobilnosti je dva mjeseca, a najdulje 12 mjeseci. U dogovoru s inozemnom institucijom, studenti preddiplomskog i diplomskog studija mogu ostvariti i kratkoročnu fizičku mobilnost u trajanju od pet do 30 dana uz obveznu virtualnu mobilnost prije, tijekom ili nakon fizičkog dijela mobilnosti.


Studenti na poslijediplomskom studiju mogu tijekom studija odnosno u okviru godine dana od stjecanja doktorata ostvariti kratkoročnu fizičku mobilnost u trajanju od pet do 30 dana bez obvezne virtualne mobilnosti.


Mjesto za obavljanje stručne prakse studenti mogu pronaći uz pomoć posredničkih agencija, samoinicijativno ili uz pomoć mentora, Erasmus koordinatora, na svojoj sastavnici. Stručnu praksu moguće je obaviti u tvrtkama, ustanovama, organizacijama i ostalim subjektima koje imaju status pravne osobe, a stručna se praksa izvodi u punom radnom vremenu.


Istovremeno je raspisan natječaj za mobilnost studenata u svrhu pohađanja Kombiniranih intenzivnih programa (Blended Intensive Programs – BIPs) u 2024./2026. u okviru programa Erasmus.


Riječ je o kratkim, intenzivnim programima u kojima se primjenjuju inovativni načini učenja i poučavanja, uključujući suradnju putem interneta.


Programi mogu uključivati učenje usmjereno na konkretna pitanja, u kojem transnacionalni i transdisciplinarni timovi zajedno rade na njihovu rješavanju.


Studenti mogu, u dogovoru s inozemnom institucijom, ostvariti kombiniranu mobilnost u okviru Kombiniranog intenzivnog programa ukoliko ga inozemna ustanova organizira.


Pritom fizička mobilnost mora trajati minimalno pet dana, a maksimalno 30 dana uz obveznu virtualnu mobilnost prije, tijekom ili nakon fizičkog dijela mobilnosti te blended mobilnost u okviru BIP-a mora rezultirati s minimalno ostvarena 3 ECTS boda.


Uvjet koji mora biti ostvaren prije odlaska na mobilnost je potpisan međuinstitucijski Erasmus+ sporazum o suradnji između Sveučilišta u Rijeci i partnerske visokoškolske ustanove u inozemstvu koja organizira BIP.


Mobilnost se može ostvariti u zemljama Europske Unije, Norveškoj, Islandu, Lihtenštajnu, Srbiji, Makedoniji ili Turskoj te mora biti ostvarena u razdoblju od 1. lipnja 2024. do 31. srpnja 2026.