Foto TZ Kastav
Opsegom je ovo mali projekt, ali po sudionicima i namjerama je kulturna misija šireg dometa i od Klovićevih Grižana i od povijesnoga Kastva. I monumentalno djelo može biti malih dimenzija
povezane vijesti
Ovo je posveta, kao i nekoliko prethodno organiziranih izložbi miniformata, Jurju Juliju Kloviću, renesansnom geniju umjetnosti minijature iz naših krajeva, kaže u najavi izložbe koja je otvorena u Galeriji sv. Trojice na Trgu Lokvina u Kastvu inicijator izložbe i voditelj Ateljea Yellow time Borislav Božić.
Klović je rodom iz mjestašca Grižane nadomak, također maloga po prostornosti, ali po kulturi i povijesti velikoga grada Kastva u kojem je organizirana prva posveta umjetniku monumentalnih djela u malom formatu.
Božić se pita što uopće znači format likovnoga djela? Što on danas znači u svijetu megalomanskih želja i htijenja? Trebamo li razmišljati o dimenzijama prostora na kojem organiziramo našu likovnu ideju?
Kulturni biser
– Trebamo, itekako trebamo, odgovara Božić i napomenuo da nije isto kada jednu zamisao, sa svim vidljivim i nevidljivim poveznicama, smještamo čas u jednu dimenziju, a čas u drugu. Nije moguće svakom sadržaju po automatizmu mijenjati dimenzije oprostorenja.
Duh odnosa i međuodnosa, imaginarnih poveznica unutar sadržajnih elemenata umjetničkoga djela može biti narušen ili gubiti svoje značenje ako radikalno mijenjamo veličinu izvedbe.
Izložbu organizira Atelje Yellow time u suorganizaciji s Turističkom zajednicom Grada Kastava i ona je svojevrsni kulturni biser i ukras u ovom zaštićenom spomeniku kulture, u crkvici, to jest Galeriji sv. Trojice.
Izložbom se povezuju povijesne, kulturne, duhovne i svake druge i točke i ishodišta Primorsko-goranske županije. Po opsegu je ovo mali projekt, ali po sudionicima i idejnim namjerama je kulturna misija znatno šireg dometa i od rodnih Klovićevih Grižana i od povijesnoga Kastva.
Međunarodni karakter
Izložba ima međunarodni karakter jer na njoj sudjeluje četrdeset autora iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Bugarske, Rumunjske, Austrije, Italije, Slovenije, Sjeverne Makedonije.
Posebnost ove izložbe je i u tome što nije bilo javnoga natječaja već samo sudjeluju autori po pozivu koji su se rado odazvali. Izložba ostaje otvorena do 14. svibnja i može se razgledati svakom danom od 17 do 20 sati.