U Plan su uvrštene i dvije nove lokacije na pomorskom dobru i to za ugostiteljsku terasu u Svetom Jurju i za aquapark na plaži Škver u Senju
povezane vijesti
Vijećnici Gradskog vijeća Grada Senja usvojili su odluku o odabiru najpovoljnijih ponuda za dodjelu lokacija na pomorskom dobru za razne turističke sadržaje, primjerice za iznajmljivanje pedalina, suncobrana, sup dasaka , za ugostiteljske terase….
Odluci je prethodio javni natječaj raspisan temeljem Plana upravljanja pomorskim dobrom za razdoblje od 2024.do 2028.g, a lokacije koje su iznajmljene nalaze se u Bunici, na plaži Škver u Senju, u Svetom Jurju, te u Prizni.
Odlukom vijećnika Plan upravljanja pomorskim dobrom je dopunjen jer je, nakon što je Plan usvojen, Lučka kapetanija Senj naknadno dostavila dodatne uvjete sigurnosti plovidbe i to za plovila na vodomlazni pogon /jet ski/ , uvjete za iznajmljivanje brodica na motorni pogon, uvjete za obavljanje djelatnosti vučnim plovilom i uvjete za funkcioniranje aquaparka, a što je ovim dopunama uvršteno u Plan.
Uz to, u Plan su uvrštene i dvije nove lokacije na pomorskom dobru i to za ugostiteljsku terasu u Svetom Jurju i za aquapark na plaži Škver u Senju.
Zaštita od požara
Prihvaćena je i analiza stanja zaštite od požara za 2023.g. i plan za 2024.g.,. Na području Grada Senja djeluju tri dobrovoljna vatrogasna društva , u Senju, Svetom Jurju i Krasnu, te Javna vatrogasna postrojba sa 15 profesionalnih vatrogasaca, sveukupno 111 vatrogasaca i 46 članova mladeži i podmlatka.
Oni danas pokrivaju veliko područje grada Senja od 658 kilometara kvadratnih , koje je podijeljeno u 5 požarnih zona. Kako je istaknuto u Procjeni ugroženosti od požara i u Planu zaštite od požara je za požarne zone Jablanac i Veljun -Krivi Put predviđeno ustrojavanje dobrovoljnih vatrogasnih društava, međutim ona se i dalje ne mogu se ustrojiti radi malog broja stanovnika.
Prema službenim podacima u 2023.g. su na senjskom području bile ukupno 134 intervencije vatrogasaca, u čemu je bilo 55 požara, te 59 tehničkih intervencija.
Još uvijek je otvoreno pitanje izgradnje novog vatrogasnog doma u Senju jer je postojeći, kojeg zajedno ga koriste JVP i DVD Senj , neadekvatan, a na iznalaženju rješenja izgradnje vatrogasnog doma u Senju radi se zajedno sa Gradom Senjom, dok DVD Krasno i DVD Sveti Juraj imaju svoje domove koji funkcionalno zadovoljavaju.
Hoće li kupači moći na kupalište Banja?
Kako je istaknuto oprema za protupožarno djelovanje je zadovoljavajuća, premda se i nadalje treba raditi na njenu osuvremenjivanju, a redovite su i edukacije vatrogasaca.
Istaknuto je i da je u ožujku ove godine u Gradu Senju izvršen inspekcijski nadzor od strane Područnog ureda civilne zaštite Rijeka- Službe civilne zaštite Gospić i utvrđeno je da u Gradu Senju nema nepravilnosti u provođenju Zakona o vatrogastvu.
Vijećnik Predrag Dešić (LiPO) je u aktualnom satu pitao da li će kupači moći ovo ljeto na senjsko kupalište Banja obzirom na radove uređenja koji se odvijaju u Parku književnika, a kroz koji vodi put do tog kupališta.
Prema odgovoru gradonačelnika Jurice Tomljanovića kupači će moći do kupališta jer radovi u Parku počimaju na samom vrhu Parka i postupno se odvijaju prema ulazu.
Šahte na prometnici
Dešić je upozorio i na šahte koje su nakon asfaltiranja prometnice na Staroj cesti ostale prenisko , a neke su i ukošene i stvaraju problem u prometu.
„Taj problem se već ispravlja i uskoro će šahte biti sanirane.“ odgovorio je gradonačelnik.
Na nedostatak vodovodne mreže za stanovnike južno od Svetog Jurja upozorio je vijećnik Hrvoje Bezjak /nezavisni/ , a kako je rekao gradonačelnik Grad je izradio projektnu dokumentaciju za vodoopskrbu naselja Pejice, Josinovac i Živi bunari i čeka se natječaj na koji će se ti projekti moći kandidirati , a vezano za vodoopskrbu najveća sredstva se trenutno ulažu vodoopskrbu Senja s ciljem da se smanje gubici vode.
Bezjak je upozorio i da neki od mjesnih odbora na senjskom području uopće nisu aktivni , što se vidi po broju zapisnika koji se objavljuju u gradskoj Web stranici i pita se kako članovi tih mjesnih odbora pridonose svojim sredinama.
„Da se mjesni odbori trebaju češće sastajati, vjerojatno da, ali najvažnije je da mjesni odbori funkcioniraju i da se problemi na terenu rješavaju. Teškoća u funkcioniranju mjesnih odbora ne vidim. “ rekao je senjski gradonačelnik.