Teatro Fenice
Teatro Fenice najveća je kazališna dvorana u Hrvatskoj, s ukupno 2.650 mjesta, ujedno i jedina izgrađena u razdoblju secesije
povezane vijesti
- U nevremenu stradao popularni Morski prasac: “Ove godine, sve je počelo neočekivano ranije…”
- Na Pravnom fakultetu raspravljali o utjecaju Konvencije za zaštitu ljudskih prava na hrvatski pravni poredak
- 24-satno crtanje stripa u Rijeci i ove godine, izazov je odlična prilika za umjetnike i zaljubljenike u stripove svih generacija
Ministarstvo kulture i medija, Uprava za zaštitu kulturne baštine i Konzervatorski odjel u Rijeci pozivaju na događanje »Teatro Fenice – Idućih 110 godina«, što će biti održano u Galeriji Garbas (Užarska 26) u srijedu 8. svibnja u 18 sati.
Tom prigodom prof. dr. sc. Nana Palinić održat će izlaganje »110 godina Teatra Fenice«, dok će dr. sc. Alan Braun izlagati na temu »Kino ‘Europa’ u Zagrebu – istraživanje povijesti, projektiranje budućnosti«. U sklopu predavanja bit će prikazan video »Teatro Fenice« autorica Ingrid Jerković i Nane Palinić te održan okrugli stol.
Uvodnu riječ održat će Lillian Stošić, pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci.
Kako je navedeno u priopćenju, nova zgrada kazališta Fenice izgrađena je na temeljima starog historicističkog kazališta istog imena.
Izniman projekt
– Projektanti Theodor Träxler i Eugenio Celligoi jedinstvena su pojava zajedničkog autorskog rada toga doba u Rijeci. Iznimnim projektom kulturnog centra, koji je uz kazalište i varijete predviđao i zgradu kluba Casina s koncertnom dvoranom i društvenim i stambenim sadržajima, projektanti su na naše prostore inaugurirali ovaj izum 20. stoljeća.
Potpuno secesijski projekt s početka 1911. godine potpisuje samo Träxler, ali se on do izvedbe dijelom izmijenio te je izvedena zgrada bliska protoracionalizmu i modernoj arhitekturi. Funkcionalizam, ekonomičnost i praktičnost bili su osnovni postulati ove »industrije zabave«, iskorišten je i posljednji kvadrat zemljišta kako bi se ostvarila dvorana velikog kapaciteta.
Otvorenje
Teatro Fenice najveća je kazališna dvorana u Hrvatskoj, s ukupno 2.650 mjesta (1.450 sjedećih mjesta u kazalištu i 500 u varijeteu), ujedno i jedina izgrađena u razdoblju secesije.
Jedno je od prvih europskih kazališta čija je konstrukcija od armiranog betona (rađena po patentu G. A. Wayssa), što je u ono doba bio složen zadatak za arhitekte, konstruktore i graditelje, budući da do tada nije bilo realiziranih kazališnih objekata te veličine i te konstrukcije.
Za realizaciju projekta osnovano je 9. svibnja 1912. dioničko društvo. Zgrada je svečano otvorena 2. svibnja 1914. izvedbom opere »Tosca« Giacoma Puccinija.
Sam Puccini zahvalio se dvama telegramima na časti što je njegovom operom otvoreno ovo veliko kazalište. Ukupna cijena kazališta premašila je četvrtinu gradskog proračuna, istaknuto je u najavi.