Foto Milan Đekić
U povodu obilježavanja 80. godišnjice stradanja Lipe na ovoj su izložbi Karla Čargonje i Gorana Ferčeca predstavljene autorske fotografije i tekstovi o suvremenom životu Lipe i Lipljana
povezane vijesti
- Talijanski učitelji povijesti u Lipi, Podhumu, Rijeci i Trstu: “S učenicima razgovarati o teškim događajima iz prošlosti”
- Memorijalni centar Lipa pamti poziva na radionicu vezanu uz izložbu Nakon zadnji aprila
- Lipa pamti: “I Drugi svjetski i Domovinski rat su bili antifašistički. Ne smijemo se toga odreći”
Do 31. svibnja u Memorijalnom centru Lipa pamti može se pogledati izložba “Nakon zadnji aprila” autora Karla Čargonje, fotografa i pisca Gorana Ferčeca. U povodu obilježavanja 80. godišnjice stradanja Lipe na ovoj su izložbi predstavljene autorske fotografije i tekstovi o suvremenom životu Lipe i Lipljana.
Izložba donosi prvu, radnu fazu interdisciplinarnog umjetničko-istraživačkog projekta autorskog dvojca Karla Čargonje (fotograf) i Gorana Ferčeca (pisac) koji su odlučili kroz čitavu ovu obljetničku godinu istraživati i bilježiti lipljansku svakodnevicu.
Namjera im je “uhvatiti” jedan period u životu četiri generacije preživjelih Lipljana – onih s kojima se opstanak mjesta pronosi u budućnost. Ujedno, namjera im je zabilježiti “tihe” i nezamjetne odjeke lipajskog stradanja; u onom naizgled uobičajenom i svakodnevnom pronaći pukotine kroz koje trauma i memorija izlaze na vidjelo.
Kroz medij prostorne instalacije autori predstavljaju svoje tekstove i fotografije načinjene dosad te tiskane u velikim nakladama pa ih posjetitelji mogu ne samo razgledati, već i ponijeti sa sobom.
Na taj se način izloženi sadržaj posjetiteljima nuditi kao ishodište za kreiranje vlastitog fotografsko-tekstualnog narativa kojeg mogu uvijek iznova preslagivati – otvarajući ga novim značenjima, ali i nadopunjavati umjetanjem osobnih fotografija, zapisa ili dokumenata.
– Čitav projekt “Nakon zadnji aprila” bit će dovršen u studenom 2024. objavom knjige umjetnika koja će predstavljati trajni spomen na 80-u godišnjicu stradanja Lipe.
Projekt se provodi u sklopu godišnjeg umjetničkog programa “Prepoznavanje odsustva” kojeg je Centar započeo još 2017. godine, a financira se sredstvima Općine Matulji, Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije te Ministarstva kulture i medija RH – navedeno je o izložbi na otvorenju.
Kustosica izložbe je Vana Gović Marković, a dizajner Leo Kirinčić.
Kada je riječ o nazivu izložbe “Nakon zadnji aprila”, treba reći još i da je zadnji aprila sintagma kojom stanovnici Lipe označavaju dan povijesnog stradanja sela 30. travnja 1944. Običavaju kazati: na zadnji aprila ili pokle zadnji aprila.