Edukativno

DND Lokve prigodno obilježilo Dan zaštite žaba

Danijela Mihelčić

Foto Danijela Mihelčić

Foto Danijela Mihelčić



Već se zna da je zadnja subota u travnju namijenjena obilježavanju Dana zaštite žaba. S obzirom na to da su žabice zaštitni znak Općine Lokve, Društvo naša djeca Lokve dosjetilo se načina kako spojiti djecu sa žabljim svijetom.


Naime, pod pokroviteljstvom Primorsko-goranske Županije uz suradnju obrta Astra Divine i biologinje te edukatorice Marte Blažević, organiziralo je edukativnu radionicu na temu žaba.





”Dan zaštite žaba obilježava se zadnje subote u travnju, a time se želi skrenuti pažnja na očuvanje vodozemaca, ali i na njihova staništa. Mi smo kao mještani Općine Lokve odlučili to prigodno i obilježiti i to jednom radionicom koja se sastojala od dva dijela.


Našli smo se svi zajedno kraj jedne bare u našem mjestu gdje smo prvo sudionike, našu djecu upoznali sa žabljim svijetom te smo im prigodno podijelili platnene torbe za višenamjensku upotrebu te čašicu s povećalom kako bi proučavali biljni i životinjski svijet.


Moram priznati da su djeca kraj same bare bila jako aktivna, nisu se bojala ni zaprljati se, a imali su i pitanja za našu biologinju Martu Blažević s kojom vrlo rado surađujemo što se tiče radionica. Drugi dio radionice sastojao se od odlaska u naše prostorije gdje su prvo gledali jedan edukativni filmić na temu žaba, a zatim su izrađivali svoje žabice od recikliranog materijala.


Moram se zahvaliti svima koji su se odazvali, pogotovo našoj Primorsko-goranskoj županiji koja nas je podržala kao pokrovitelj, našoj Marti ispred ”Astra Divine” koja nas uvijek nečemu novome nauči, Hrvatskom foto savezu koji nas je pratio putem cijele radionice i s kojima ćemo nastaviti daljnju suradnju”- poručila je Tea Glad, predsjednica DND-a Lokve



Biologinja Marta Blažević djecu je uvela pričama u svijet žaba, a potom su u praktičnom dijelu radionice na bari proučavali punoglavce:


”Izgleda da je ovo zahlađenje natjeralo i naše punoglavce da se sakriju, no jedna mama je ipak uspjela jednog punoglavca uloviti stoga smo ga proučavali. Djeca su bila jako hrabra, nisu se bojala ni dodirnuti glistu- gujavicu, imala su pitanja i bili su jako znatiželjni.


Odlična suradnja nastavila se i kada smo se preselili u prostorije DND-a Lokve gdje smo uz prezentaciju sa slikama i zvučnim efektima podosta naučili o vrstama žabica. Ugodno me iznenadilo da su djeca zapravo dosta znala o njima.


Zatim smo izrađivali narukvice sa žabicama, bojali te radili prave male žabice od reciklirajućeg materijala. Djeca su stvarno najbolji učenici, a na ovakav način spojiti ih s prirodom je idealno”- pojasnila nam je Marta Blažević, biologinja i edukatorica.



Djeca su bila zaista sretna što su sa svojim bakama i mama sudjelovala na radionici, a s nestrpljenjem su zapitkivali kada je iduća.


Leo Stojanović hrabro nam je dao izjavu te prokomentirao da mu je na radionici bilo jako lijepo i da je naučio da treba brinuti o životinjama, pogotovo žabama jer ih ima jako malo. Dječje iskreno nam je rekao da mu je najljepše bilo vani u prirodi te da jedva čeka ovogodišnju Dječju žabarsku ove nedjelje od 15sati u Domu kulture u Lokvama.