Sve krcato

Trgovine u Lici pune su krumpira, na lički krumpir nam valja malo pričekati

Marin Smolčić

U Lici je ostalo tek nešto lošijeg, lanjskog krumpira kojemu su odstranjene klice, ali ga je svakako bolje prodati po euro za kilogram, nego li ga baciti



Diljem Like ovoga proljeća je u trgovinama sve krcato s mladim krumpirom. Najprije se pojavio krumpir iz Cipra i Egipta s iznimno niskom cijenom od 59 centi po kilogramu. Nedugo zatim pojavio se mladi krumpir iz Dalmacije, ali je na tržnicama nemoguće definirati je li doista riječ u domaćem krumpiru ili su neki vješti nakupci samo zamijenili etikete i ciparski krumpir prodavali kao svoj, uz cijene od po 1,5 eura za kilogram.



U Lici je ostalo tek nešto lošijeg, lanjskog krumpira kojemu su odstranjene klice, ali ga je svakako bolje prodati po euro za kilogram, nego li ga baciti jer je većina takve robe na samom kraju upotrebe i svakako je bliži bacanju, nego li ljudskoj upotrebi.




Apsolutni kralj ličkog krumpira svakako je poduzeće „Agro Velebit“ iz Lovinca koje je moderniziralo svoje skladište u Gospiću. Direktor Nikola Vidaković definirao nam je sadašnju situaciju ovog poduzeća.



„Do sada smo posadili nešto više od polovice planiranih površina. Narednog tjedna sadnja će biti okončana na ukupno 40 hektara. Sada na skladištu u Gospiću imamo još nešto merkantilnog krumpira, ali su te količine od ranije osigurane za veće trgovačke lance.


U Lici se uvijek smatralo da je vrijeme za sadnju polja krumpira onda kada se s većeg dijela Velebita otopi snijeg. To se ove godine dogodilo već još u ožujku, ali je snijeg pao ponovno. Takvo nestalno proljeće uzrokovalo je ove godine raniju sadnju krumpira koji je unatoč mrazevima siguran u zemlji“, kazuje nam direktor Vidaković.


Ono što je narodima na Dalekom istoku riža, u Europi (a posebno u Lici) je krumpir. Povrće kojemu dugujemo mnogo jer je od gladi spasilo brojne generacije.



Tek nedavno je i znanstveno dokazano kako je lički krumpir po mnogo čemu poseban, osobito po udjelu suhe tvari koji ovom povrću daje poseban okus i usporava proljetno klijanje. Ovome treba dodati posebnost ličkog tla i mikro-klimu koju čine velike temperaturne razlike dana i noći na ličkim njivama.



 


Ovih dana su se posvuda u Lici počele opet pojavljivati podosta ružne slike odbačenih vreća s proklijanim krumpirom. U većini podruma i skladišta diljem Like ne postoje klima-uređaji da bi uskladišteni krumpir bio spremljen na temperaturi zraka do +4 stupnja C i tada ne bi proklijao.


Umjesto toga klijavost krumpira u većini skladišta nemoguće je zaustaviti. Prvi mladi lički krumpir obično dozrijeva početkom ljeta i oko blagdana Svete gospe Karmelske. Do tada vrijedi sačekati.