Foto: Davor Hrvoj
Primorsko-goranska županija ove će godine najbolje jazz-glazbenike osim u Rijeci ugostiti u Delnicama, Kastvu, Dobrinju na otoku Krku te u gradu Cresu
povezane vijesti
Hrvatska glazbena unija i ove godine tradicionalno obilježava Međunarodni dan jazza. Koncerti najboljih jazz-glazbenika u utorak će biti održani u gradovima u kojima HGU ima svoje podružnice, uz brojna radijska i TV gostovanja. Najavljeni su koncerti u Splitu, Zagrebu, Osijeku, Šibeniku i gradovima Primorsko-goranske županije.
Deset godina
U mjestima Primorsko-goranske županije slavit će se jazz u programu »Jazz – glazba koja spaja«.
– Proteklo je 10 godina otkada se HGU PGŽ Podružnica 3, Rijeka, uključio (na poticaj uglednog jazz glazbenika Elvisa Stanića) u obilježavanje Međunarodnog dana jazza, a u suradnji s uredom UNESCO-a u RH. Kao i prijašnjih godina i ovogodišnje izdanje nudi brojna jazz iznenađenja u mjestima PGŽ-a gdje se jazz rijetko svira, što je odlična prilika za njegovu popularizaciju u čemu će nam se ove gdine pridružiti i brojni polaznici glazbenih područnih škola iz Kastva, s kvarnerskih otoka i iz Gorskog kotara.
Udruženi s afirmiranim jazzerima očekujemo pravo slavlje jazza. Toga dana sve kreće u jutarnjim satima s riječkog Korza (10.30), svirajućom jazz-press konferencijom uz Trio Damjan Grbac, Tonči Grabušić, Zvonimir Radišić, uz predstavnike PGŽ-a, HGU-a PGŽ-a i jazzere, najavljuju iz HGU-a PGŽ-a.
Program »Jazz u zeleno-plavom tonu – glazba koja spaja« okupit će cijenjene glazbenike među kojima su Elvis Stanić, Tina Vukov, Tonči Grabušić, Damjan Grbac, Dino Ivelja, Dorian Cuculić, Spartaco Črnjarić, Zvonimir Radišić, Filip Flego, Darko Mihelić-Boćo, Andy Cech, Luka Vrbanec, Leonard Berisha, Leo Škec, Franjo Črnjarić…
Primorsko-goranska županija ove će godine najbolje jazz-glazbenike osim u Rijeci ugostiti u Delnicama, Kastvu, Dobrinju na otoku Krku te u gradu Cresu. Osnovna glazbena škola Ive Tijardovića (područni odjeli Vrbovsko i Fužine) u Delnicama ugostit će u 16 sati Elvis Stanić French Touch Accordion Project (Elvis Stanić, Spartaco Črnjarić, Darko Mihelić-Boćo, Andy Cech). Glazbeni odjel Osnovne škole »Milan Brozović« u Kastvu u 17 sati ugostit će Tinu Vukov, Doriana Cuculića i Vedrana Ružića, dok će u 18 sati na Placi u Dobrinju nastupiti Dino Ivelja Quartet (Dino Ivelja, Leonard Berisha, Leo Škec i Luka Vrbanec). Također u 18 sati na Trgu Frane Petrića u Cresu nastupit će Filip Flego Trio (Filip Flego, Franjo Črnjarić, Vanja Vitezić).
Ostatak Hrvatske
U Zagrebu program počinje u 16.15 koncertima na križanju Tkalčićeve ulice i Krvavog mosta, na Cvjetnom trgu i u Bogovićevoj ulici, a od 17 sati će jazz-glazbenici zasvirati na Europskom trgu. Program će trajati do 21 sat. U Osijeku će koncerti početi u 10.30 sati ispred kina »Europa«, dok će se popodnevni program nastaviti ispred Kulturnog centra od 18.30. Navečer će se, od 20.30, održati jazz jam session u klubu Oxygene. Program u Šibeniku počinje od 20 sati na trgu Mala loža, a nastavlja se od 21.30 u Kući umjetnosti Arsen.
U Splitu će ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana jazza trajati nekoliko dana. Sve počinje koncertom u Domu kulture Mravince večeras od 20 sati. Za 29. i 30. travnja najavljen je raznolik program u krugu Glazbene škole Josipa Hatzea koji će započeti radionicama od 9 do 13 sati. Istoga dana od 18 sati ispred škole će biti održan veliki koncert raznih izvođača koji će se nastaviti i sljedećeg dana, koncertima s početkom u 17 i 19 sati.
Međunarodni dan jazzaU studenome 2011. Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) službeno je proglasila 30. travnja Međunarodnim danom jazza kako bi istaknula važnost jazza i njegove diplomatske uloge u ujedinjavanju ljudi cijeloga svijeta. Međunarodnim danom jazza predsjedaju i vode ga glavna direktorica UNESCO-a Audrey Azoulay te legendarni jazz-pijanist i skladatelj Herbie Hancock, ujedno i UNESCO-ov veleposlanik za međukulturni dijalog. Međunarodni dan jazza okuplja zajednice, škole, umjetnike, povjesničare, akademike i ljubitelje jazza širom svijeta kako bi slavili jazz i učili o njegovim korijenima, utjecaju i budućnosti, kako bi podigli svijest o potrebi međukulturnog dijaloga i međusobnog razumijevanja te ojačali međunarodnu suradnju i komunikaciju. Svake godine 30. travnja ovaj međunarodni oblik slavljenja jazz-umjetnosti prepoznat je kao platforma za promicanje mira, dijaloga među kulturama, različitosti te poštovanja ljudskih prava i ljudskog dostojanstva, kao i iskorjenjivanje diskriminacije, odnosno promicanje slobode izražavanja, ravnopravnosti spolova i jačanje uloge mladih u provođenju društvenih promjena. Međunarodni dan jazza vrhunac je Mjeseca zahvalnosti jazzu, čime se tijekom travnja skreće pozornost javnosti na jazz i njegovu izvanrednu baštinu. U prosincu 2012. Generalna skupština Ujedinjenih naroda službeno je podržala odluku Generalne konferencije UNESCO-a o proglašenju 30. travnja Međunarodnim danom jazza. |