Marinko Učur / Foto Marko Gracin
povezane vijesti
Riječki redoviti profesor u trajnom zvanju, autor brojnih knjiga i znanstvenih i stručnih članaka iz područja radnog, prometnog, međunarodnog radnog prava i nomotehnike prof. dr. Marinko Đ. Učur uoči Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, koji se obilježava 28. travnja, predstavio je svoju najnoviju knjigu “Vrela međunarodnog prava sigurnosti i zaštite zdravlja na radu”, kojoj je odlukom Sveučilišta u Zagrebu dodijeljen status Manualia Universitatis studiorum Zagrabiensis – udžbenika Sveučilišta u Zagrebu.
Riječ je o knjizi u kojoj autor na 716 stranica, na pregledan, opsežan i strukturiran način prikazuju složenu građu koja obuhvaća vrela (izvore) međunarodnog prava sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, što će omogućiti širokom krugu čitatelja pristupačan uvid u pojedine dijelove sadržaja.
Prema mišljenju prof. dr. Učura, pravne norme vrela međunarodnog prava sigurnosti i zaštite zdravlja radnika na radu imaju za cilj istaći ta prava kao prirodna prava i njihovu dosljednu primjenu u svakoj radnoj operaciji, na svakom radnom mjestu i mjestu rada, u radnom okruženju, a sve da bi se spriječilo nastajanje ozljeda na radu, profesionalnih bolest, drugih bolesti u vezi s radom te zaštitom radnog i životnog okoliša.
U središtu pozornosti
– Upravo je zaštita radnog i životnog okoliša u središtu pozornosti ovogodišnje kampanje Međunarodne organizacije rada.
Naime, ove godine, Međunarodna organizacija rada odlučila je Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, obilježiti promoviranjem svoje kampanje “Sigurnost i zdravlje na radu u promjenjivoj klimi – sada je vrijeme za djelovanje!”. Klimatske promjene predstavljaju povećani rizik za sigurnost i zdravlje radnika.
One već ozbiljno utječu na zdravlje planeta, zdravlje ljudi i svijet rada. Radnici su često prvi koji su izloženi učincima klimatskih promjena, često dulje i jačeg intenziteta.
Posebno su ugroženi radnici na otvorenom u fizički zahtjevnim sektorima, kao što su poljoprivreda, građevinarstvo i transport, radnici u zatvorenim prostorima u vrućim i slabo prozračenim okruženjima, radnici hitne pomoći, zdravstva i drugih javnih službi, trudnice, djeca, starije osobe i osobe s invaliditetom te radnici u neformalnoj ekonomiji, migranti i zaposleni u mikro i malim poduzećima.
Učinci klimatskih promjena mogu dovesti do pogoršanja radnih uvjeta i povećanog rizika od ozljeda na radu, bolesti i smrti. To može rezultirati brojnim zdravstvenim učincima kod radnika, uključujući ozljede, rak, kardiovaskularne bolesti, respiratorna stanja, degeneraciju i probleme mentalnog zdravlja, ističe prof. dr. Učur.
Od posebnog društvenog interesa
Aktivnosti Međunarodne organizacije rada za zaštitu radnika u klimi koja se mijenja usmjerene su na promicanje, poštovanje i ostvarivanje temeljnog načela i prava na radnom mjestu sigurnog i zdravog radnog okruženja, što znači i rješavanje opasnih utjecaja klimatskih promjena na radnom mjestu.
Međunarodni standardi rada i drugi instrumenti daju smjernice za zaštitu radnika od različitih opasnosti i rizika na radnom mjestu, uključujući one povezane s klimatskim promjenama.
Naglašavajući da je svrha obilježavanja Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja na radu podizanje svijesti o važnosti unaprjeđenja zaštite na radu, smanjenja broja ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi s radom te sprječavanja nastanka invalidnosti radnika prof. dr. Učur zaključuje da su zaštita zdravlja i sigurnost na radu područja su od posebnog društvenog interesa, a na taj način obveza i odgovornost svakog poslodavca i radnika zbog prepoznavanja novih opasnosti, posebno kod djelatnosti s povećanim rizicima od ozljeda na radu.
Zaštita zdravlja i sigurnost na radu ključan su dio dobrog poslovnog upravljanja i društvene odgovornosti.
Prof. dr. Učur nedavno je objavio i knjigu “Osnove prava i zakonodavstvo zaštite zdravlja i sigurnosti na radu” koja je napisana u koautorstvu s Cvetanom Kovačem, stručnim suradnikom za korporativnu sigurnost u Hrvatskoj pošti d. d., Anom Šijaković, predavačicom na poslijediplomskom specijalističkom studiju Medicina rada i sporta na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te dr. Ivanom Krišto, dipl. ing. sig., predavačicom na prijediplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju Sigurnost, zdravlje na radu i radni okoliš na Metalurškom fakultetu u Sisku.
O profesoru Učuru
Prof. dr. sc. Marinko Đ. Učur dobitnik je i posebnog priznanja “Oscar za ostvarene iznimne rezultate u promicanju i unapređenju sigurnosti i zdravlja na radu (životno djelo)” za 2023. godinu koje mu je uručeno u sklopu konferencije znanstveno-stručnog časopisa “Sigurnost”, Zavoda za istraživanje i razvoj sigurnosti (ZIRS) i Udruge za promicanje zaštite.
Priznanje u obliku Povelje s plaketom dodjeljuje se istaknutim, zaslužnim i uglednim pojedincima za iznimna postignuća u radnom opusu, koji su uzornim višegodišnjim radom i ostvarenim rezultatima dali osobni vrijedan doprinos na promicanju i unapređenju zaštite na radu i zaštite zdravlja radnika, na nacionalnoj razini kroz rad na odgovornim poslovima u javnim i državnim institucijama te drugim djelatnostima.
Prof. dr. Učur u svojoj je znanstvenoj karijeri posebni interes i rezultate ostvario u području radnog prava, službeničkom pravu, pravu sigurnosti i zaštite na radu, pomorskom radnom pravu i nomotehnici.
Autor je brojnih udžbenika kao i brojnih priručnika iz područja radnog prava, prava zaštite na radu, ali i drugih pravnih disciplina.
Nekoliko stotina stručnih i znanstvenih radova objavljeno mu je u stranim i domaćim časopisima te zbornicima iz područja zaštite na radu.
Član je pravne akademije, odbora za zakonodavstvo i odbora za rad u Hrvatskom saboru.
Zagovornik je osnivanja Komore stručnjaka za zaštitu na radu. Nakon završetka radnog vijeka na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci te umirovljenja i dalje je aktivan sudionik u brojnim programima, uključivo i u području zaštite na radu.