S potpisivanja deklaracije o savezu stranaka Naša Hrvatska koji tjedan prije parlamentarnih izbora / Foto Robert Anic/PIXSEL
Njihovih pet mandata pomoglo bi Plenkoviću da se spriječi ulazak "tvrde desnice, neoustaštva" u Vladu, no nitko od njih na to ni ne pomišlja
povezane vijesti
HDZ je bolje prošao na prošlim izborima za Sabor, osvojio je 66 zastupničkih mandata i s HNS-ovcem Predragom Štromarom i osmero manjinskih potpisa stigao je Andrej Plenković do 75 potpisa za sebe kao mandatara za sastavljanje Vlade.
Već u izbornoj noći u razgovoru s Radimirom Čačićem, predsjednikom Narodne stranke – reformisti, osigurao je Plenković taj jedan potpis koji mu je nedostajao.
»Mandatar mi je jasno rekao da će on sigurno formirati Vladu i da je samo stvar u tome hoće li to biti s političkim centrom, liberalima i nacionalnim manjinama ili će rješenje potražiti na desnici, u Domovinskom pokretu.
Ja sam Plenkoviću na to kazao da ćemo preuzeti rizik koji našoj stranci nosi koaliranje s HDZ-om, i to zato što je za Hrvatsku ključno da tvrda desnica, neoustaštvo, ne uđe u Vladu«, pričao je kasnije Čačić.
Jednostavno rješenje
Danas su u njegovoj poziciji IDS i Nezavisna platforma Sjever, saveznici reformista za ove izbore za Europski parlament. Te dvije stranke imaju po dva zastupnika, jedan je i također centristički fokusovac Dario Zurovec, i tih bi pet mandata itekako pomoglo Plenkoviću.
S njima bi mu trebala samo još dva da se spriječi ulazak u Vladu »tvrde desnice, neoustaštva«. Međutim, nitko od spomenutih niti ne pomišlja slijediti Čačićev primjer iz 2020., štoviše on im sam to ne preporuča.
– Ne govorim im ja da naprave ono što sam ja prije četiri godine. Lokalni izbori 2024., jako važni za IDS i Posavca, praktično su sutra. Prema mojoj računici, naša je stranka zbog koalicije s Plenkovićem izgubila ozbiljan broj glasova u Varaždinskoj županiji, u kojoj smo mi najjači.
Makar je naša procjena tada bila da si to nekako možemo priuštiti. IDS jednostavno ne može surađivati u Vladi s HDZ-om jer je odmah mrtav, gotovo. Za razliku od naše stranke, koja je ipak preživjela tu suradnju s HDZ-om.
Posavec je u kontekstu lokalnih izbora u nešto povoljnijem položaju nego IDS, ali njegovo Međimurje nikad nije bilo hadezeovsko, opisao nam je Čačić situaciju u kojoj se nalaze IDS i Sjever i izrazio razumijevanje za činjenicu da vodeći ljudi ovih stranaka odbijaju sudjelovati u zaustavljanju Domovinskog pokreta na nacionalnoj razini.
Za njega i za to postoji jednostavno rješenje, a ono je novi izbori.
– U čemu je problem? Pa, nije DP Plenkovićeva sudbina. Nitko ga ne tjera da koalira s Penavom, zaključuje Čačić.
Odlučno ne
Predsjednik IDS-a Dalibor Paus, poput Čačića, smatra da njegovi birači ne bi pozitivno vrednovali pomoć Plenkoviću da prilikom formiranja Vlade opet zaobiđe Domovinski pokret.
– Građani su na prošlotjednim izborima izrazili svoju volju. IDS poznaje svoje biračko tijelo i njegove preferencije. U demokraciji, kad nitko ne može sastaviti većinu ide se na nove izbore.
Ukoliko je HDZ-u zaista stalo da spriječi dolazak ekstremne desnice na vlast, a s obzirom na postojeće izborne rezultate, neka se ide na nove izbore, rekao nam je jučer Paus, za kojeg je, dakle, ponavljanje izbora isto bolja solucija.
I Matija Posavec odlučno otklanja ulogu spasitelja Hrvatske od desnice koju simbolizira Domovinski pokret.
– Zasad i lijevi centar može okupiti većinu, a ja tjednima naglašavam da sam spreman podržati samo takvu Vladu. Nisu mi birači dali mandat da bilo koga spašavam nego sam tu da jasno artikuliram volju mog biračkog tijela.
Oni koji su u 3. jedinici dali glas našoj listi, sigurno nisu za to da idem u Vladu s HDZ-om, čak niti u funkciji spašavanja od desnice. Zašto zaziremo od novih izbora? U Bugarskoj ili Italiji su oni dosta česti.
A ako se HDZ i DP dogovore, bit će to izraz volje njihovih ukupno 930 tisuća birača, imat će legitimnu većinu u slučaju da skupe još par mandata. I to je to, nema nikakvog pretrčavanja, nećemo se mi sada izlagati zbog nekog trećeg, upozorava Posavec.