Foto TZ Mošćenička Draga
Miris vala, šuštanje žala, pjesma Mediterana Riccardo Staraj i njegov Midnight blues band u Budimpešti su se predstavili autorskim pjesmama, no i poznatim blues obradama. – Oni prije svega nose miris vala, šuštanje žala, pjesmu Mediterana, sugestivnu liriku realnosti, poeziju mora i gora, krajolika koji osvaja svakog namjernog i slučajnog posjetitelja, nose sebe, band sastavljen od sjajnih glazbenika; Marko, Josip, Mario, Luka itekako vješto i uigrano prate Starajeve poetske dionice začinjene primorskim bluesom i dobrom malvazijom. Kad bismo pokušali definirati njihovu glazbu i nastup, pokušajmo to objasniti kao spoj poezije, teatra, rock koncerta i putovanja, mješavina ta četiri elementa rezultat su njihove pojavnosti na stageu. Sve je to turizam. Kulturni turizam, ponuda turističke destinacije Mošćenička Draga koja nudi more i obalu, planinu, kulturu, umjetnost i tradiciju. Stiven, Laginja i Staraj i bend su mediji koji prenose priču, stvaraju novu vrijednost, oplemenjuju i nadahnjuju, bude i oživljavaju, budni sanjaju i stvaraju – navedeno je u promotivnom materijalu na hrvatskom i engleskom jeziku o programu »Tamo gdje Učka susreće more«.
povezane vijesti
»Tamo gdje Učka susreće more« naziv je programa uz koji se turistička destinacija općine Mošćenička Draga predstavila u Budimpešti. Nastao je kao plod suradnje Općine Mošćenička Draga i Veleposlanstva Republike Hrvatske u Mađarskoj te Hrvatske samouprave Erzsebetvaros u Budimpešti.
Ovogodišnje je bilo treće predstavljanje Općine Mošćenička Draga u Budimpešti pod pokroviteljstvom Veleposlanstva RH u Mađarskoj, pri čemu su iz draške općine uputili posebnu zahvalu veleposlaniku RH u Mađarskoj dr. sc. Mladenu Andrliću i njegovoj savjetnici Marini Sikora.
– Bila je odlična atmosfera, kako u veleposlanstvu prvi dan tako i na dan eventa u kulturnom centru u srcu grada Budimpešte, dan kasnije. U projektu »Tamo gdje Učka susreće more« Dalibor Laginja se predstavio uz izložbu koja ostaje otvorena do 30. travnja, Stiven Vunić je promovirao gastronomiju, TZ destinaciju Mošćeničku Dragu, a Riccardo Staraj & Midnight blues band su promociju začinili koncertom.
Sve smo to spojili u jedan projekt koji je bio sve samo ne klasičan. Bilo je jako puno uglednih gostiju, od ambasadora, konzula, diplomata sa svih krajeva svijeta, sve do naravno naših Hrvata koji žive u Mađarskoj.
Smatramo da je ovo bila izvrsna prezentacija naše baštine, turizma, gastronomije, glazbe i likovne umjetnosti – istaknuli su iz Općine Mošćenička Draga i dodali da s Veleposlanstvom RH u Budimpešti imaju odlične odnose.
Spoj planine i mora
– Projekt u svom sadržaju objedinjuje likovnu i glazbenu umjetnost, gastronomiju i turizam. Naime, turistička destinacija Mošćenička Draga nije samo područje mora i plaža, već spoj planine i mora, Učke i Peruna, Zijavice i Sipara, Trebišća i Mošćenica, slavenske mitologije i primorske tradicije, umjetnosti i povijesti, kulturnog turizma i elegancije opatijske rivijere.
Zijavica je uzvisina iznad Mošćeničke Drage gdje od prapovijesti »vrišti« (čakavski zija) spilja okrenuta Mošćeničkoj Dragi. Upravo je to inspiriralo Stivena da na samoj plaži otvori restoran istoga imena.
Stiven je sportaš koji je »trkom« dotaknuo sve toponime brdovitog krajolika ove općine, živio prirodu i uživao u njenim transformacijama, penjao se i osvajao vrhove i onda zastao ispred spomenute spilje, pogledao prema moru, ugledao žal, iskusio slikovitu viziju komunikacije brda i mora, povijesti i turizma, sporta i gastronomije, ribarstva i inovativnih ribljih specijaliteta.
Dotrčao je s brda, skočio u more, osvježio duh i tijelo i zajedno sa suprugom Teom otvorio restoran koji danas vrlo sigurno kroči prema samom vrhu hrvatske i europske gastronomije. Da, restoran se pozicionirao među pet najboljih restorana u Hrvatskoj!
Kroz njega osjetite Mošćeničku Dragu, prvi jutarnji ulov, živog škampa koji na tanjur restorana donosi Stivenov otac, škampar Bruno. Restoran je iznikao iz obiteljske tradicije ulova rakova, iz truda i velikog rada, ljubavi prema podneblju koje je dalo toliko zdravih i finih delicija.
Restoran Zijavica nije samo riba, ima tu Istre, Dalmacije, Italije, Portugala, Španjolske, pa i Južne Amerike, a najviše od svega – Mediterana. I tu je danas njegov chef Stiven Vunić, u Budimpešti, sa svojim kulinarskim kreacijama i morskim pričama. Kušajte ga i slušajte ga!
Originalni radovi
Akademski slikar Dalibor Laginja uklopio se savršeno u ovu priču. Prirodnjak i ljubitelj flore i faune, no i povijesti i mitologije ove destinacije, stvorio je niz originalnih radova na temu Učke, majke planine koja nas sve štiti, brda Peruna koje nosi ime vrhovnog slavenskog boga, Velesa kao podzemnog boga i Perunova suparnika.
Laginja često u prvi plan postavlja peruniku, hrvatski nacionalni cvijet i simbol ovih proplanaka, projicira Perunovu sveprisutnost manifestirajući se kao orao u krošnjama Svetog stabla Hrasta ili u rogovima ovna, kao svojevrsnog autoportreta umjetnika koji astrološki pripada ovom znaku, a duhovno proplancima Učke, plažama Kvarnera i nešto dalje Paga gdje lovi ribu u zenu vrelih ljetnih predvečerja i skicira u mislima ono što dolazi – a došla je posve posebna, jedinstvena Budimpešta koja je ugostila Dalibora Laginju, učenika Emilia Vedove na Accademia delle Belle Arti di Venezia gdje je izbrusio svoju slikarsku vještinu koju će kasnije primjenjivati na brojnim scenografijama riječkog teatra, u predstavama i festivalima, koje su donijele najprestižnije nagrade za likovna i scenografska rješenja.
Daliborov iskorak u slavensku mitologiju motiviran je netaknutom prirodom mošćeničkog kanjona, čistom izvorskom vodom koja pritocima i potocima miluje ove obale, napuštenim selima i dubokim grotlima vijugavog potoka, orlom i ovnom kao centralnim motivima mitološke dimenzije Slavena, refulima maestrala i bujanjem proljeća i najzad neverama, vlažnim jesenima i hladnim zimama u predjelima gdje sunce mjesecima ne proviri.
To je Laginja, sve u jednom – orao koji promatra, ovan koji dominira, potok koji oplakuje, šuma koja šušti pričama davnina u mističnoj duši Kvarnera pod Učkom – rekao je načelnik općine Mošćenička Draga Riccardo Staraj.
Miris vala, šuštanje žala, pjesma Mediterana
Riccardo Staraj i njegov Midnight blues band u Budimpešti su se predstavili autorskim pjesmama, no i poznatim blues obradama.
– Oni prije svega nose miris vala, šuštanje žala, pjesmu Mediterana, sugestivnu liriku realnosti, poeziju mora i gora, krajolika koji osvaja svakog namjernog i slučajnog posjetitelja, nose sebe, band sastavljen od sjajnih glazbenika; Marko, Josip, Mario, Luka itekako vješto i uigrano prate Starajeve poetske dionice začinjene primorskim bluesom i dobrom malvazijom.
Kad bismo pokušali definirati njihovu glazbu i nastup, pokušajmo to objasniti kao spoj poezije, teatra, rock koncerta i putovanja, mješavina ta četiri elementa rezultat su njihove pojavnosti na stageu. Sve je to turizam.
Kulturni turizam, ponuda turističke destinacije Mošćenička Draga koja nudi more i obalu, planinu, kulturu, umjetnost i tradiciju. Stiven, Laginja i Staraj i bend su mediji koji prenose priču, stvaraju novu vrijednost, oplemenjuju i nadahnjuju, bude i oživljavaju, budni sanjaju i stvaraju – navedeno je u promotivnom materijalu na hrvatskom i engleskom jeziku o programu »Tamo gdje Učka susreće more«.