Foto: M. KLEMENT
Kulminacija je bilo pošumljavanje Ljubavne cestice te bacanje u more MB kuglica za pročišćavanje
povezane vijesti
CRIKVENICA – Grad na Dubračini proteklih je dana bio središte ekološke svijesti i aktivizma. Dan planeta Zemlje Crikveničanke i Crikveničani obilježili su nizom akcija čišćenja i uređenja, koje su ujedinile lokalnu zajednicu u brizi za okoliš. Pod pokroviteljstvom Grada Crikvenice, volonteri i različite organizacije iz cijelog grada okupili su se s ciljem očuvanja prirodne ljepote i promicanja održivog življenja. Aktivnosti su počele 13. travnja u Selcu, gdje je Mjesni odbor Selce koordinirao čišćenje i uređenje okoliša na Matkinu.
Sadnja stabala
Nastavak akcija uslijedio je 20. travnja čišćenjem mora i podmorja koje su organizirali ŠRD Oslić Selce i ronioci Ronilačkog kluba Mihurić iz Selca. Istog dana, Crikveničani su prionuli čišćenju ušća Dubračina pod vodstvom PŠRD-a Arbun i Kluba podvodnih aktivnosti Crikvenica, kao i čišćenju šetnice uz ušće Dubračine do Labirinta ljubavi, u sklopu projekta »Crveni križ u plavom okviru«. Dvadesetak sudionika akcije čistilo je dio šetnice uz Dubračinu, prikupivši oko 80 kilograma otpada. Stanovnici Vinodolske bb preuzeli su inicijativu u čišćenju i uređenju svog naselja, dok su u Dramlju Mjesni odbor Dramalj, ŠRD Lovrata i BK Sveta Jelena Dramalj organizirali čišćenje Pazdehove i sportskog igrališta. U Jadranovu, čišćenje u Smokovu i Havišću koordinirali su Mjesni odbor Jadranovo i Društvo sportske rekreacije Jadranovo.
Kulminacija obilježavanja bila je na sam Dan planeta Zemlje, dvjema aktivnostima. Hrvatske šume i učenici petih razreda osnovnih škola Vladimira Nazora i Zvonka Cara udružili su snage u pošumljavanju Ljubavne cestice. Učenike u pratnji učiteljica pozdravio je Boris Miklić, upravitelj Šumarije Crikvenica.
– Nalazimo se na području Ljubavne cestice koje je zbog požara koji su se dogodili prošle godine, nažalost, uništeno. Ova šuma stara je oko stotinu godina, a samo je nekoliko sati bilo dovoljno da ovo područje uništi vatra. Šumarija Crikvenica svake godine provodi pošumljavanje, a sada ćemo uz vašu pomoć napraviti sanaciju požarišta, sadnjom novih sadnica – kazao je Miklić.
Zadovoljstvo akcijom pošumljavanja izrazila je i vršiteljica dužnosti gradonačelnice Crikvenice Ivona Matošić Gašparović.
– Drago mi je da ste se uključili u ovu akciju. Ovo je još jedna u nizu aktivnosti koje ove godine provodimo u sklopu obilježavanja Dana planeta Zemlje. Vjerujem da se i vi svi skupa veselite što ćete biti dio povijesti. Naime, danas-sutra, kada sa svojom djecom budete ovuda šetali, moći ćete im reći da ste baš vi sudjelovali u sadnji ovih stabala. Zahvaljujem Šumariji Crikvenica i njenim djelatnicima i želim svima uspješnu sadnju – rekla je Ivona Matošić Gašparović.
MB kuglice
Crikvenički osnovci sudjelovali su i u ekološkoj inicijativi »MB kuglice za naše more« koja je dio projekta »Otpad nije smeće«, a sufinancira ga Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Učenici crikveničkih osnovnih škola Vladimira Nazora i Zvonka Cara bacili su u more kuglice, koje su sami prethodno izradili, a koje sadrže korisne mikroorganizme koji pročišćavaju vodu i pridonose zdravijem morskom ekosistemu.
– Ovogodišnje obilježavanje Dana planeta Zemlje u Crikvenici bilo je primjer kako svaki pojedinac može pridonijeti boljem i zdravijem okolišu. Građani Crikvenice pokazali su da je svaki napor važan i da zajedno mogu stvoriti pozitivne promjene koje će trajati generacijama. Zahvaljujemo svim sudionicima na odazivu i podršci. Ovakve akcije su ključne za podizanje svijesti o važnosti očuvanja prirode i promicanja održivog načina života – ističu iz Grada.
Izložbe i predavanja
U sklopu provedbe projekta »Otpad nije smeće«, u suradnji s komunalnim društvom Eko Murvica, u osnovnim školama Vladimira Nazora i Zvonka Cara postavljene su informativno-edukativne izložbe. Za učenike šestih razreda obiju škola održana su edukativna predavanja i radionice na temu održivog gospodarenja otpadom i zdravstvenih rizika. Edukatorica Ivana Ferković iz Eko Murvice učenike je pobliže upoznala s pojmovima o održivom gospodarenju otpadom i specifičnostima vinodolske i crikveničke rivijere. Edukatorica Vesna Car Samsa iz NZZJZ-a PGŽ-a – ispostave Crikvenica, održala je predavanje o zdravstvenim rizicima u zelenoj tranziciji povezanima s neodgovornim odlaganjem otpada i neučinkovitim korištenjem energenata.