Analiza

Komunikacijska stručnjakinja objasnila kako će Plenković i Penava svojim biračima opravdati koaliciju

P. N.

Marko Jurinec/PIXSELL

Marko Jurinec/PIXSELL

Komentirala je i Plenkovićevo nazivanje predsjednika Zorana Milanovića - "stricem"



Komunikacijska stručnjakinja Gabrijela Kišiček komentirala je zaokret u komunikaciji Andreja Plenkovića i Ivana Penave, koji nakon izbora dogovaraju vladajuću koaliciju.


“Čini se da se premijerova retorika primirila, ali samo prema onima koje vidi kao potencijalne partnere za pregovaračkim stolom, a prema ostalima se njegova retorika definitivno nije primirila. Treba istaknuti da je retorika u predizbornoj kampanji uvijek nešto žešća. To nije karakteristično samo za Hrvatsku. Političari u kampanji nastoje biti žestoki prema oponentima i diskreditirati ih ne bi li tako kod svojih birača stvorili dojam da su snažni, odlučni i samopouzdani. Ta se retorika mijenja u postizborno vrijeme, a za dobrog političara je važno da nađe balans između prijeizborne i postizborne retorike da ne bi ispalo da se ne drži onoga što obećava. Vidjet ćemo kako će to izgledati u narednim danima”, rekla je Kišiček za Novu TV.


Kako će HDZ i Domovinski pokret svojim biračima objasniti sklapanje koalicije?




“Nekako smo kod premijera to mogli naslutiti jer je rekao da se biračko tijelo okrenulo desno. Očekujem da će se pojaviti neke ključne sintagme: dobrobit građana, volja birača, stabilnost države. Od DP očekujem da će govoriti da svoj program mogu bolje i lakše realizirati kao dio vlasti, nego kada su u oporbi, da sve rade da bi ispunili ono što su obećali. Tako da će sve to pokušati objasniti na temelju volje birača, a ne vlastite volje. Vrlo često političari žele nekog drugog staviti ispred sebe pa interesi nadvladaju stavove i osobne preferencije. To smo mogli vidjeti i u nekim predizbornim koalicijama, a kamoli ne u postizbornim”, rekla je Kišiček.


Komentirala je i Plenkovićevo nazivanje predsjednika Zorana Milanovića – “stricem”.


“Tu nas uvijek iznenađuje inventivnost uvreda kojih se dosjete Plenković i Milanović. Mislim da je ovo metafora kojom se želi poniziti Peđu Grbina, kojeg se želi prikazati kao nekog tko nije samostalan, tko ne može donositi odluke, tko nije dovoljno jak i odlučan da bi preuzeo vođenje Vlade ili oporbe, nego se za to mora obratiti nekome tko je snažniji i sigurniji od njega. Ovakav izbor riječi je izrugivanje Milanoviću tako da je to ovo jednostavna riječ koja je jednoga ponizila, a drugome se narugala. Očekujem da će Plenković sutra biti kum i onda će se još k tome nadodati još neki mafijaški kum”, ustvrdila je te dodala da će Milanović na ovo sigurno uzvratiti.


Za Peđu Grbina misli da mu je politička sudbina prilično jasna. On je još u listopadu najavio podnijeti ostavku na mjesto predsjednika SDP-a ako ne postane premijer.


“To bi bilo politički odgovorno, ali nas povijest uči da na hrvatskoj političkoj sceni nema mnogo odgovornosti. S druge strane, Grbin nije toliko retorički vješt da bi mogao ostati na čelu stranke i iz ovoga se izvući. Tako da mislim da mu je politička sudbina, ako ne uspije u formiranju vlasti, prilično jasna. Ja bih se iznenadila da on uspije vještom komunikacijom i retorikom ostati na toj poziciji i zadržati vjerodostojnost”, zaključila je stručnjakinja, piše Dnevnik.hr.