Ozbiljan problem

Impotencija kod muškaraca može ukazivati i na ova opasna zdravstvena stanja

Hina

Foto: iStock

Foto: iStock

Muškarci bi morali biti svjesni da je impotencija mogući simptom opasnih zdravstvenih stanja – visoke razine kolesterola u krvi, srčane bolesti ili dijabetesa, od kojih nisu ni znali da boluju

Endotelna disfunkcija – problemi sa širenjem krvnih žila – jedan su od znakova upozorenja na bolest koronarnih arterija, a to također može dovesti do erektilne disfunkcije, prema Johns Hopkins Medicine.


Također postoji određena povezanost između visokih razina kolesterola i niskog testosterona kod muškaraca (iako znanstveno ta povezanost nije dovoljno razjašnjena).


Da bi se razumjelo kako upravljati visokim kolesterolom i spriječiti erektilnu disfunkciju, prvo treba razumjeti koje su prihvatljive razine kolesterola.


Razine kolesterola i što one znače


Sav kolesterol u ljudskom tijelu nije loš. Zapravo, kolesterol ima važnu funkciju u proizvodnji staničnih membrana, vitamina D i spolnih hormona poput testosterona i estrogena.


Imati zdravu razinu kolesterola znači imati više razine “dobrog” kolesterola ili lipoproteina visoke gustoće (HDL) i niže razine “lošeg” kolesterola, odnosno lipoproteina niske gustoće (LDL).


I prehrana i jetra pridonose ukupnom kolesterolu u krvi za koji je preporučeno da bude niži od 5 mmol/l, LDL kolesterol trebao bi biti manji od 3 mmol/l, a HDL kolesterol viši od 1 mmol/l za muškarce, odnosno od 1,2 mmol/l za žene.


Konzumacija hrane zdrave za srce poput omega-3 masnih kiselina i topivih vlakana, eliminacija ili smanjenje sadržaja zasićenih i transmasnoća, redovito vježbanje, održavanje zdrave tjelesne težine, prestanak pušenja i ograničavanje konzumacije alkohola smatraju se najboljim načinima za smanjenje visokog kolesterola bez lijekova.


Pritom treba naglasiti da količine kolesterola u tijelu ne ovise samo o endogenoj sintezi i prehrambenom unosu, nego i o stupnju apsorpcije, transportu, katabolizmu žučnih kiselina, izlučivanju, ali i o genetici.


Stoga i lijekove treba ponekad uvesti u dio plana liječenja. Najčešće propisivani lijekovi za snižavanje kolesterola su statini, a nova istraživanja sugeriraju njihovu povezanost sa seksualnim životom muškaraca.


Pomažu li lijekovi za snižavanje kolesterola kod erektilne disfunkcije?


Obično lijekovi i libido ne idu ruku pod ruku, no američki su istraživači utvrdili kako statini, lijekovi koji se koriste za snižavanje lošeg kolesterola, mogu poboljšati simptome erektilne disfunkcije!


Zaključili su to znanstvenici na Odsjeku za kardiovaskularna istraživanja Sveučilišta Rutgers koji su analizirali podatke 11 prethodnih studija o erektilnoj disfunkciji i statinima. Ispitanici su detaljno odgovorili na upitnike i ocijenili svoju spolnu moć na ljestvici od jedan do pet.


Kod muškaraca koji su imali povišen kolesterol i erektilnu disfunkciju, a uzimali su statine za kolesterol, ustanovljen je statistički značajan porast erektilne funkcije – čak 24 posto.


To je veći učinak od onog koji se postiže terapijom testosteronom ili promjenom načina života. Ipak, čini se da statini poboljšavaju erekciju za trećinu ili upola manje nego lijekovi poput Viagre.


John Kostis, voditelj istraživanja, objašnjava kako je moguće da statini osnažuju spolnu moć muškaraca tako što “uvjeravaju krvne žile da se pravilno šire te poboljšavaju dotok krvi u penis”.


No, statini se nipošto ne preporučuju kao primarni oblik liječenja erektilne disfunkcije u pacijenata sa zdravom razinom kolesterola. Ova bi istraživanja pak mogla djelovati ohrabrujuće na one muškarce koji trebaju uzimati statine.


“Međutim, statini su mač s dvije oštrice, s obzirom na to da su neka istraživanja pokazala kako mogu smanjiti razinu testosterona, što smanjuje spolnu želju i energiju. Dobrobiti statina prevladale su njihove nuspojave kod deset od 11 studija koje smo analizirali”, zaključio je Kostis.


Dr. Kevim Mc Vary, voditelj urološkog odjela na Southern Illinois University School of Medicine, čudesan učinak statina na spolni život muškaraca objašnjava time što ti lijekovi sprječavaju oštećenja nekih slojeva u žilama, koji inače pridonose razvoju erektilne disfunkcije.


Psyllium pojačava učinkovitost lijekova za povišen kolesterol!


Uz samo djelovanje statina na navedene bolesti, znanstvene studije su potvrdile da snižavanje kolesterola može biti pojačano ako se u prehranu uključe topiva dijetalna vlakna, poput Psyllium ljuskica, sjemenki biljke Plantago ovata, podrijetlom iz Indije.


Riječ je o ljuskicama koje je moguće pronaći u većini trgovina zdravom hranom, a glavna im je osobina higroskopnost – nakupljanje vode i bubrenje. To su neprobavljivi listići i odličan izvor topivih vlakana; 100 g psylliuma ima 350 kcal samo iz ugljikohidrata od kojih je oko 71 g vlakana. Ne sadrži proteine ni masti.


Ta vrsta vlakana potvrđeno djeluje i kod osoba koje slabije reagiraju na statine, kao i kod onih kod kojih je djelovanje u granicama uobičajenoga.


Uočena je klinički značajna razlika u snižavanju razine kolesterola nakon tretmana u kojemu su kombinirani statini i psyllium, nego u tretmanu u kojemu su uzimani samo statini.


Dodavanje psylliuma uz statine rezultiralo je redukcijom LDL kolesterola koje je jednako onom koje se postiže udvostručavanjem doze statina!