Foto Sergej Drechsler
PIK-ESOP, u kojem Gino Pastorčić i Igor Borovac drže većinu glasova, platio ih je nešto više od 707 tisuća eura
povezane vijesti
RIJEKA – Prema izvješću o preuzimanju riječkog PIK-a, koje se može pronaći u oglasnom dijelu Narodnih novina, ponudu za prodaju dionica po pojedinačnoj cijeni od 17,92 eura prihvatilo je 250 dioničara koji su zajedno raspolagali s 39.496 dionica ove nekoć moćne riječke prehrambene tvrtke. Objavom ovog izvješća završio je postupak preuzimanja koji je u slučaju riječkog PIK-a trajao pune tri godine – od travnja 2021. godine kada je Hanfa, slijedom provedenog nadzora, donijela rješenje kojim je Gini Pastorčiću, Igoru Borovcu i PIK-ESOP-u naložila objavljivanje ponude za preuzimanje ciljanog dioničkog društva.
Ugašena Tonka
Hanfa je, podsjetimo, Pastorčića i Borovca uhvatila »s rukama u pekmezu« jer se iz tog istog rješenja može iščitati da je ta obveza nastupila još u veljači 2019. godine, kada se ovaj dvojac domogao svih ključnih kontrolnih i upravljačkih poluga u PIK-ESOP-u, a potom i u samom PIK-u.
Nakon što su isrcrpili sva moguća prava žalbi na Hanfina rješenja, za vrijeme koje je riječki PIK ostao bez velikog dijela svojih nekretnina, dok je lepeza kvartovskih prodavaonica bitno sužena a ugašeni su i mljekarski pogoni i brend Tonka, ekipa oko ovog dvojca krajem prošle godine, nakon što su prvostupanjski sudovi počeli donositi prve odluke u korist manjinskih dioničara, izašla je pred Hanfu s novom ponudom za preuzimanje PIK-a koju je ovo regulatorno tijelo, za razliku od njihove prve ponude u kojoj su nudili 6,5 eura po dionici, odobrilo. Osim što su u novoj ponudi »priznali« cijenu od 17,92 eura po dionici, koju je Hanfa još poodavno utvrdila kao minimalnu, kao formalni ponuditelj tituliran je PIK-ESOP, dok su Pastorčić i Borovac zavedeni kao osobe koje djeluju zajednički s ponuditeljem s obzirom na to da se pozivaju na činjenicu da nisu neposredni imatelji dionica u PIK-u. Ponuda je objavljena 7. veljače i bila je otvorena 28 kalendarskih dana.
Prošli jeftino
Uz ovaj dvojac, u PIK-ESOP-u poslovne udjele, prema podacima s Poslovna.hr, ima još šezdesetak bivših i sadašnjih radnika, a nije poznato jesu li se i kada ti udjelničari imali prilike izjasniti o davanju ponude za preuzimanje PIK-a, kao i o modalitetu njezinog financiranja. U samoj ponudi, koja je bila objavljena 7. veljače i bila je otvorena 28 kalendarskih dana, bilo je navedeno da ovu poslovnu transakciju prati Istarska kreditna banka, od koje je dostavljena neopoziva bankarska garancija na prvi poziv radi osiguranja plaćanja dionica i materijalnih troškova pohrane istih. Potencijalno, radilo se o iznosu od 2.566.735 eura, koliko je bilo potrebno osigurati za otkup svih preostalih 143.233 dionica PIK-a.
Sada je bjelodano da je za ispunjenje ove zakonske obveze ekipa oko Pastorčića i Borovca prošla bitno jeftinije od mogućeg »plafona«. Za 39.496 dionica, čiji su imatelji odlučili prihvatiti ponudu, osnovnom matematičkom računicom dolazi se do iznosa od 707.284 eura. Riječ je, očito, o dioničarima koji su, u prosjeku, raspolagali sa svega stotinjak dionica, čemu u prilog govori i podatak da se lista od prvih deset dioničara PIK-a, prema podacima sa SKDD-a, nije bitno mijenjala.
Ivan Funčić i dalje drugi najveći pojedinačni dioničar
PIK-ESOP bio je i ostao najveći pojedinačni dioničar PIK-a i u ovom trenutku raspolaže s ukupno 98.343 dionice, što čini 48,66 posto udjela u temeljnom kapitalu, ali i 53,86 posto glasova u Skupštini društva. Vrijedi podsjetiti da, što kao imatelji poslovnih udjela, što s funkcijama koje obnašaju, Pastorčić i Borovac kontroliraju više od 60 posto udjela u smislu prava glasa u PIK-ESOP-u. Prema jučerašnjim podacima iz SKDD-a o »Prvih 10«, Ivan Funčić i dalje je drugi najveći pojedinačni dioničar u PIK-u. On sam raspolaže s 32.866 dionica PIK-a za koje bi, da je kojim slučajem prihvatio ponudu za otkupom, utržio blizu 589.000 eura. Je li to zato što čvrsto vjeruje u perspektivu PIK-a u prostorima današnjeg skladišta Plodina na Kukuljanovu, gdje bi se trebali preseliti pekarska i proizvodnja tjestenine, ili je neki drugi razlog u pitanju, nije poznato.
Na prodaju se nije odlučio ni Filip Zekan, koji je također već duže vremena jedan od većih dioničara u PIK-u. Kao fizička osoba »drži« 5.422 dionice PIK-a, a riječka tvrtka Lumbrela, koja pruža usluge računovodstva i knjigovodstva i u kojoj se Zekan vodi kao jedan od osnivača i član uprave, raspolaže s dodatnih 18.910 dionica PIK-a. Ni one nisu mijenjale vlasnika, baš kao što priliku za unovčenjem svojih 1,24 posto udjela, odnosno 2.506 dionica po cijeni od 17,92 eura nije iskoristila ni država, odnosno Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP).