
Foto Sergej Drechsler
Novi zrakoplovi koristit će se za gašenje požara diljem Europske unije, posebno tijekom ljetnih mjeseci
povezane vijesti
- Europa smislila posebno bolan potez za Trumpa. Pogledajte što ciljaju “pasivno agresivni štreberi”
- NATO podržao kritičke poruke šefice diplomacije EU o krizi u BiH, moguće i nove sankcije čelnicima RS-a
- Kasno sinoć žurne službe uzbunjene dojavom o požaru drvenog objekta. Jedna je osoba smrtno stradala
Europska komisija sa 600 milijuna eura financira kupnju 12 novih protupožarnih zrakoplova koji će biti smješteni u šest država članica – Hrvatskoj, Francuskoj, Italiji, Grčkoj, Portugalu i Španjolskoj, objavljeno je u ponedjeljak u Bruxellesu.
Novi zrakoplovi koristit će se za gašenje požara diljem Europske unije, posebno tijekom ljetnih mjeseci kada su životi, domovi i sredstva za život sve više ugroženi šumskim požarima velikih razmjera, navodi Komisija. Isporuka novih zrakoplova započet će 2027. godine.
Prije pet godina Europska komisija nadogradila je mehanizam civilne zaštite EU-a i uspostavila sustav rescEU, koji uključuje flotu protuporažnih zrakoplova i helioptera.
EU namjerava uspostaviti stalnu vatrogasnu flotu, a u međuvremenu dok ta stalna flota ne postane operativna, koriste se zrakoplovi država članica, a operativni troškovi kada sudjeluju u gašenju požaru idu na teret europskog proračuna.
Povjerenik za upravljanje krizama i humanitarnu pomoć Janez Lenarčič sudjeluje u ponedjeljak u Zagrebu na svečanosti potpisivanja ugovora za nabavku vatrogasnih zrakoplova između hrvatke Vlade i kanadske tvrtke tvrtke Canadian Commercial Corporation. Sličan ugovor jučer je potpisala i grčka vlada.
“Čestitam Hrvatskoj i Grčkoj, koje su prve potpisale ugovore o nabavi zrakplova koji će činiti novu generaciju europskih protupožarnih zračnih kapaciteta”, kaže se u izjavi povjerenika Lenarčiča.
Lenarčič ističe da je ovo je važan korak u nabavi zrakoplova koji će pomoći u zaštiti građana ne samo u Hrvatskoj i Grčkoj nego i diljem Europe.
EU osigurava koordinirani pristup u sprječavanju, pripremi i odgovoru na šumske požare kada nacionalni kapaciteti nisu dovoljni za gašenje požara. Države članice mogu zatražiti pomoć Mehanizma za civilnu zaštitu EU-a kada razmjeri šumskog požara premašuju njezine mogućnosti za gašenje.