Ilustracija PIXSELL
Više-manje sve o čemu je u ovih pet godina Kolakušić pričao u EU parlamentu, mi potpisujemo, kaže Radić
povezane vijesti
Već dulje vrijeme u okviru desnog dijela hrvatskog političkog centra traju dogovori o predizbornim koalicijama, a kako se približava rok za predaju lista oni se privode kraju i praktično je već sve poznato. Nova je informacija da ća na izbore za Sabor 17. travnja zajedno izaći Domovinski pokret i Pravo i pravda, nedavno osnovana stranka u kojoj je predsjednik Mislav Kolakušić, a potpredsjednici Ivan Vilibor Sinčić i Ivan Lovrinović. Doznajemo da će Kolakušić biti na prvom mjestu liste u prvoj izbornoj jedinici. Zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta Mario Radić nije nam htio potvrditi da su dvije stranke već postigle sporazum, ali je iz njegovih riječi jasno da je to zaista slučaj.
– Jako smo blizu dogovora s Kolakušićem i njegovom strankom. Sve ćemo naše koalicijske partnere predstaviti u subotu, na skupu Domovinskog pokreta u dvorani »Vatroslav Lisinski«. Svi koji dođu, u koaliciji su s nama, ostali nisu. U svakom slučaju, imat ćemo više koalicijskih partnera, rekao nam je Radić.
Vijest je i da Kolakušića zapravo zanima nastavak zastupničkog mandata u Europskom parlamentu i da će svoj saborski, ako ga uspije osvojiti, prepustiti nekom drugom sa zajedničke izborne liste. Zauzvrat bi on bio prvi na listi s DP-om za izbore za Europski parlament, koji se održavaju 9. lipnja. Budući da je još razmjerno daleko rok za predaju europskih lista, Radić ne želi govoriti o ovoj temi.
Mostova odbijenica
Više mjeseci su Kolakušić i Domovinski pokret pregovarali, postojao je obostrani interes za predizbornu suradnju, a nakon što je osnovano Pravo i pravda, on je i realiziran.
– Ozbiljni smo ljudi, radili smo ankete i shvatili da bi koalicija DP-a i Pravo i pravda bila dobro prihvaćena među biračima. Mi dijelimo puno stavova, u vezi poljoprivrede, antimigrantske politike, rodne ideologije, zelene agende. Više-manje sve o čemu je u ovih pet godina Kolakušić pričao u Europskom parlamentu, mi potpisujemo. On ima poseban stil, uglavnom komunicira putem društvenih mreža, ali sigurno uživa određenu podršku u Hrvatskoj, pokazale su to i naše ankete. Kolakušić je prihvatljiv biračima Domovinskog pokreta, naglašava Radić.
S obzirom na to da predsjednik Zoran Milanović u kontekstu vlade nacionalnog spasa, koju planira formirati ako dođe u poziciju da bude premijer, nerijetko spominje i Domovinski pokret, znači da su na ovaj način potencijalno i Kolakušić i njegovi ljudi Milanovićevi politički saveznici poslije izbora. Kolakušić je tijekom tjedna radio na povezivanju i s Mostom, koji ima svoju koaliciju s Hrvatskim suverenistima, kao i s Karolinom Vidović Krišto i njezinom strankom Odlučnost i pravednost, ali je od obje te opcije dobio konačnu odbijenicu. Žao je zbog toga i zamjeniku predsjednika Domovinskog pokreta, koji se također zalagao za maksimalno predizborno okrupnjavanje političke desnice.
OiP samostalno
– Pozivali smo i mi iskreno mjesecima Most. Zajedno bismo imali 35 zastupničkih mandata, a ovako nećemo. No, nismo mogli ništa u situaciji kada netko ne želi da dodatnih pet članova njegove stranke bude u Saboru, zaključuje Radić.
Most će, dakle, na izborima nastupiti s Hrvatskim suverenistima, a stranka Karoline Vidović Krišto, kao malo koja, samostalno. OiP je bio poželjen partner i Mostu i Kolakušiću, ali je Karolina Vidović Krišto beskompromisno odbacila sve ponude uvjerena u vlastitu snagu, premda ankete to ne sugeriraju. Jučer je još jedna parlamentarna stranka oporbene desnice sklopila koaliciju za izbore. Hrvatsko bilo, kojeg je zastupnik u raspuštenom Saboru bio Ante Prkačin, ide na izbore s HSP-om i Hrvatskom demokratskom seljačkom strankom. Naziv koalicije »Za domovinu« trebalo je biti ime stranke koju je planirao osnovati Tomislav Karamarko, ali je on u posljednji trenutak odlučio ostati u HDZ-u.
Radić: Imat ćemo prostora za sučeljavanjeNakon što je predsjednik Zoran Milanović iznenadno odlučio uključiti se u izbore za Sabor, ta je tema gotovo prekrila sve ostalo u kampanji. Negativne posljedice toga trpjeti će posebno manje stranke, koje će se teško izboriti za medijski prostor. Radić je svjestan toga, ali ističe da Domovinski pokret, kao jedna od pet stranaka koja u anketama prelazi na nacionalnoj razini izborni prag od pet posto, zasad nema tih problema. – Sudjelujem stalno u medijskim sučeljavanjima i gdje god dođem postavljeno je pet stolica. Mislim da ćemo mi imati prostor, a za ostale stranke – potop. To je jednostavno tako. Iz tog mi razloga nikako nije jasno zašto pojedine stranke ne žele na našoj listi 12. ili 14. mjesto, kako bi pokušale svog kandidata, pomoću preferencijskih glasova, dovesti u Sabor. Puno bi im lakše bilo tako ući u parlament, imale bi i zajamčen pristup medijima, ali svejedno se te neke stranke odlučuju samostalno nastupiti na izborima, a izborni prag će teško preskočiti. Nema tu racionalnog objašnjenja, ocjenjuje zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta. |