Foto Mateo Levak
Veliki dio programa i projekata provodi se već dva i više desetljeća, iako ima i nekih novih, a u nekima, poput Hospicija i prijevoza onkoloških bolesnika na terapije, Rijeka je bila pionir
povezane vijesti
U Salonu Grada Rijeke potpisani su ugovori o financiranju programa i projekata u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi u 2024. godini između Grada Rijeke i dvanaest ustanova.
Riječ je o projektima koje provode Dom zdravlja Primorsko-goranske županije, Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Klinički bolnički centar Rijeka, Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Sv. Ana – Caritasov dom za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja, Dom za starije osobe Kantrida Rijeka, Dom za odrasle osobe Turnić, Hospicij Marija Krucifiksa Kozulić, Dnevni centar za rehabilitaciju Slava Raškaj Rijeka, Fakultet zdravstvenih studija i od ove godine Dom za osobe s demencijom.
Pionirski programi
Svečanosti su nazočili gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Karla Mušković te predstavnici ustanova, potpisnika ugovora.
– Grad Rijeka već čitav niz godina financira provedbu zdravstvenih i socijalnih projekata ili programa i to iznad standarda koji su određeni zakonskim propisima.
Ove je godine za provedbu tih programa u proračunu Grada Rijeke osigurano ukupno 421.410 eura, a njihovom provedbom Grad Rijeka socijalno ugrožene i potrebite građane stavlja u fokus, rekao je gradonačelnik Filipović.
Zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski istaknuo je kako se veliki dio programa i projekata provodi već dva i više desetljeća, iako ima i nekih novih, a u nekima, poput Hospicija i prijevoza onkoloških bolesnika na terapije, Grad Rijeka je bio pionir, odnosno prvi ih je počeo provoditi, nakon čega su takve modele preuzeli i neki drugi gradovi.
– Radi se o projektima koji su usmjereni na promicanje zdravlja, zdravstveni odgoj i zdravstvenu edukaciju, prevenciju ovisnosti i drugih rizičnih ponašanja, prevenciju i suzbijanje masovnih nezaraznih bolesti, na socijalnu i psihosocijalnu zaštita građana, prevenciju i suzbijanje masovnih nezaraznih bolesti, socijalnu i psihosocijalnu zaštitu žena, djece, teško bolesnih i kronično bolesnih osoba, djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom te osoba starije životne dobi.
Po uzoru na Građanski odgoj i obrazovanje, Grad Rijeka planira uvođenje Zdravstvenog odgoja kao izvannastavne aktivnosti u gradske osnovne škole.
Također, dali smo svoj obol i nedavno otvorenoj novoj bolnici za majku i dijete, koja je u fazi preseljenja. Zajedno pružamo veći nadstandard našim sugrađanima i bolju razinu zdravstvene i socijalne zaštite, rekao je Palčevski.
Prvi u provođenju velikih programa
Ispred ustanova potpisnika ugovora, nazočnima se obratila ravnateljica Doma zdravlja Primorsko-goranske županije Emina Grgurević-Dujmić, dr. med, koja je zahvalila Gradu Rijeci na višegodišnjoj potpori u realizaciji projekata i programa, ali i rješavanju nekih gorućih problema, poput nedostatka liječnika obiteljske medicine.
“Ovakvim projektima našim sugrađanima pružamo kvalitetniju zdravstvenu uslugu. Bili smo prvi u provođenju velikih programa ne samo u Hrvatskoj, nego i u okruženju, poput ranog otkrivanja raka dojke, što su nakon nas preuzeli i neki drugi gradovi u Hrvatskoj”, rekla je dr. Grgurević-Dujmić.
Nova ustanova koja od ove godine sudjeluje u sufinanciranju svojih programa od strane Grada Rijeke je krajem listopada prošle godine otvoren Dom za osobe s demencijom.
Ravnateljica Doma Kristina Klanac Badovinac, mag. physioth., istaknula je kako financijska pomoć Grada Rijeke znači jako puno, jer je Dom tek otvoren i počeo je raditi prije nekoliko mjeseci s cjelodnevnim boravkom.
“Kapacitet našeg Doma je petnaest korisnika, a od jučer smo otvorili liste čekanja, što govori o velikoj potrebi ovakvog jednog objekta u Rijeci”, rekla je Klanac Badovinac.
Što se još sve financira
Za projekte i programe Doma zdravlja Primorsko-goranske županije ukupno se iz proračuna izdvaja 120.654 eura, kojima će se sufinancirati Savjetovalište za prehranu dojenčadi, tečaj za trudnice, grupe za potporu dojenju, mobilni palijativni timovi, kao i Centar za psihosocijalnu pomoć stradalnicima Domovinskog rata.
Za projekte i programe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije ukupno se iz proračuna izdvaja 52.322 eura, za sufinanciranje izdavanja i distribucije “Narodnog zdravstvenog lista”, centre za mlade – savjetovališta otvorenih vrata, praćenje vrsta i koncentracije peluda u zraku na području grada Rijeke, trening životnih vještina i zdravstvenu sigurnost stanovništva u zelenoj tranziciji – održivi razvoj urbane sredine i klimatska neutralnost u PGŽ-u.
Za projekte i programe Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci ukupno se iz proračuna izdvaja sedamnaest tisuća eura. Riječ je o projekima i programima Biobanke TransMedRi 2024., Fekalna Biobanka te program “Vježbanjem i pravilnom prehranom protiv osteoporoze”.
Četrnaest tisuća eura proračunskih sredstava Grada Rijeke namijenjeno je za projekte i programe Sveučilišta u Rijeci, točnije Sveučilište za treću dob i individualno i grupno savjetovanje studenata Sveučilišta u Rijeci.
Za program Kliničkog bolničkog centra Rijeka ukupno se iz proračuna izdvaja deset tisuća eura i to za financiranje programa Tečaj pripreme trudnica za porod. Redovna djelatnost Hospicija “Marija Krucifiksa Kozulić” financirat će se s 26.544 eura, dok je za projekte i programe Doma za odrasle osobe Turnić osigurano 10.654 eura za Dnevni boravak Doma i Anti stigma program.
Za projekte i programe Doma za starije osobe Kantrida ukupno se iz proračuna izdvaja 129 tisuća eura. Riječ je o projekima i programima Pružanje usluga pomoći u kući za 2024. godinu i Klubovi za starije osobe.
Pet tisuća eura proračunskih sredstava Grada Rijeke ide za Caritasov dom za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja sv. Ana, za financiranje programa Potpora ženama – žrtvama obiteljskog nasilja na putu osamostaljena.
Za Dnevni centar za rehabilitaciju Slava Raškaj Rijeka iz proračuna se ukupno izdvaja 6.636 eura za financiranje programa Glazbena stimulacija za djecu oštećena sluha, za Fakultet zdravstvenih studija 4.600 eura za financiranje projekta S(u)PORT (studenti u provedbi organizacije regionalnih takmičenja) te za projekte i programe Doma za osobe s demencijom 25 tisuća eura za financiranje programa Cjelodnevni boravak Doma za osobe s demencijom.