Opasno

Za dvadeset koprivića u Istarskoj ulici nema spasa. Gradska uprava potvrdila uklanjanje dijela drvoreda na Kantridi

Sanja Gašpert

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Stabla su u takvom stanju da su postala opasna za sudionike u prometu, kaže Nives Stošić iz gradske uprave



RIJEKA – U Istarskoj ulici u Rijeci nužno je ukloniti dvadesetak stabala, jer su zbog svog stanja postala opasna za promet i narušavaju sigurnost sudionika u prometu. Posebice s obzirom na, u posljednje vrijeme, učestale jake vjetrove i nevremena, pa su stabla u opasnosti od rušenja i prijete ozljeđivanjem ljudi te oštećivanjem imovine, rekla je Nives Stošić, magistra inženjerka urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša iz Upravnog odjela za komunalni sustav i promet Grada Rijeke, komentirajući na jučerašnjoj konferenciji za novinare u gradskoj upravi online peticiju koju je protiv najavljenog rušenja dijela drvoreda na Kantridi pokrenula grupa građana.


Brojna oštećenja


Stošić je navela da je svako stablo vizualno pregledano.


– Gledala se boja kore, pukotine, šupljine, žilište, pridanak, deblo, krošnja, pojedine grane, novonastala oštećenja, negativne promjene u okolištu, stanje tla i slično. Vizualno prepoznatljivi simptomi koji su identificirani i analizirani su stanje i boja kore, otekline, pojava raka ili tumora, kakve su reakcije na mjestu rana i prijašnjih rezova, pojave truleži, šupljina, pukotina i druga oštećenja, vitalitet krošnje, negativne promjene u okolišu stabla, stanje tla, pojava fitopatogenih organizama s obzirom na to da njihovo djelovanje ima utjecaj na zdravstveno stanje i statiku stabla. Prema naručenoj Studiji procjene sigurnosti, koju je za naručitelja Grad Rijeku izvelo poduzeće Urbani šumari d.o.o., dvadeset stabala koprivića je predviđeno odmah ukloniti, rekla je Stošić.




Dodala je da su sve provedene studije i analize pokazale da je vitalnost stabala narušena, dio drvoreda je postao rizičan te predstavlja opasnost za ljude i imovinu.


– Na mjestima uklonjenih stabala obavit će se zamjenska sadnja istom vrstom – koprivić, Celtis australis, čije će sadnice biti opsega debla 18 do 20 centimetara. Zamjenska sadnja planira se obaviti najesen, kada su uvjeti za sadnju povoljniji. Uz pravilno dimenzionirani iskop obavit će se kompletna izmjena tla, a dodavanjem svih potrebnih supstrata poboljšati struktura, tekstura i kvaliteta tla. Uz uspostavu novog otvora oko posađenih stabala omogućit će se perspektiva boljeg i kvalitetnijeg rasta, rekla je Stošić.


Nezadovoljstvo građana


Najava rušenja stabala na Kantridi izazvala je očekivano veliko nezadovoljstvo i zabrinutost među građanima, a iz udruženja Zaštita drveća u Rijeci, pokrenuli su i online peticiju kako bi pokušali zaustaviti najavljenu sječu. »Nije dovoljno što zlostavljaju zelenilo po cijelom gradu, što su ubili naše platane, sada je na red došao i ovaj drvored. Zamjena starih stabala novima nije praksa koju Europska unija potiče, već je stav da su stara stabla izrazito korisna tijekom obrađivanja C02. Ako ne počnemo djelovati, moći ćemo samo s tugom gledati kako se smanjuje zelenilo u našem voljenom gradu…«, poručili su organizatori online peticije.


Pitanja gradskih vijećnika


O ovoj temi oglasili su se i gradski vijećnici, koji su također izrazili nezadovoljstvo općim pristupom stablima i zelenim površinama, pa su tako vijećnice Tea Mičić Badurina i Iva Davorija prošli tjedan riječkom gradonačelniku Marku Filipoviću uputile vijećnička pitanja u kojima, između ostalog, pitaju je li nadležni Upravni odjel upoznat s pozitivnim praksama orezivanja, nadzora i njege stabala koje se koriste diljem Europe te u Hrvatskoj? Također pitaju i mora li se zaista 20 stabala koprivića u Istarskoj ulici ukloniti i to u istom trenu? Mišljenja su kako bi trebalo biti postepeno, odnosno trebalo bi zasaditi zamjenska stabla, kako se ne bi izgubio drvored. Apeliraju i na promjenu prakse prema riječkim zelenim površinama.