23. izdanje

U Gradskoj knjižnici Rijeka otvoren Tjedan mozga: Iza kulisa našeg uma

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Fascinantne tajne mozga nastoje približiti svima



U Gradskoj knjižnici Rijeka otvoren je 23. Tjedan mozga koji se održava do 17. ožujka, u sklopu svjetske kampanje poznate kao Brain Awareness Week, a koji se u Hrvatskoj već tradicionalno provodi trećeg tjedna u ožujku, s ciljem promocije znanja o mozgu i bolestima mozga.


Ovogodišnja tema Tjedna mozga “Iza kulisa našeg uma” govori o bolestima i tajnama mozga koje naizgled ne moraju biti očite niti fizički dokazive, ali ipak postoje.


Tijekom sedam dana manifestacije bit će riječi o modernim tehnologijama i dostignućima u neurologiji, tajnama mozga i umjetnoj inteligenciji, lumboishialgiji, poremećajima ličnosti i psihodelicima te o mentalnom zdravlju mladih, a održat će se i brojne radionice, među kojima i radionice “Opušteni mozak”, zatim “Mindfulness i yoga za overthinking” te “Znakovni jezik – trening za naš mozak”.


Prirodni kompjutor




– Temeljni cilj manifestacije jest približiti neuroznanost svim skupinama ljudi u društvu, a posebice kod onih mlađih pobuditi želju prema istraživanju fascinantnih tajni mozga.


Uz to, bitan zadatak jest govoriti o češćim neuropsihijatrijskim bolestima, koje su vrlo često u društvu nepoznanica, još češće stigmatizirane, a naposljetku te osobe uz pravilnu podršku mogu imati odličan ishod.


Stoga, naš cilj je podići svijest javnosti o takvim bolestima, razbiti mitove i destigmatizirati, educirati javnost kako rano prepoznati takve bolesti i potaknuti društvo da pomogne tim osobama, rekla je prof. dr. sc. Gordana Rubeša, spec. psihijatrije, ističući također kako je mozak, iako zauzima samo dva posto težine ljudskog tijela, ogromna energetska centrala, prirodni kompjutor i prirodna inteligencija, koji upravlja ne samo ljudskim tijelom, nego cijelim društvom.


Tjedan mozga otvoren je tribinom “Moderne tehnologije i dostignuća u neurologiji”, s naglaskom na duboku mozgovnu stimulaciju, mehaničku trombektomiju i migrenu. Panelisti tribine bili su izv. prof. dr. sc. Vladimira Vuletić, doc. dr. sc. Slavica Kovačić i mr. sc. Zoran Tomić.


Istaknuto je kako se duboko moždana stimulacija duže vremena smatrala isključivo metodom liječenja uznapredovanog oblika Parkinsonove bolesti. Recentnim pretkliničkim i kliničkim istraživanjima postaje jasno da su moguće indikacije za ovaj vid terapije šire nego što je prije bilo smatrano i uključuju brojne neuropsihijatrijske bolesti.


Također, rečeno je kako interventna liječenja moždanog udara predstavljaju značajan iskorak u dugoročnoj prognozi te omogućuju značajno brži i bolji oporavak nego konvencionalno liječenje. Mehaničke trombektomije rade se rutinski u KBC-u Rijeka kao rezultat interdisciplinarnog pristupa – neurološkog i radiološkog.


Intenzivna glavobolja


Bilo je riječi i o migreni kao kroničnoj, funkcionalnoj bolesti koju, kako je rekao mr. sc. Zoran Tomić, karakterizira periodično javljanje intenzivne glavobolje koja obično zahvaća polovicu glave te je udružena s drugim simptomima poput mučnine, povraćanja i poremećaja vida.


– Ženski spol češće je zahvaćen ovom bolešću te u većini slučajeva postoji provocirajući čimbenik poput mjesečnice, stresa, tjelesnog napora, određene hrane itd.


Danas imamo problem s ovisnošću o analgeticima, jer su pacijenti koji imaju problema s glavoboljama i migrenama skloni samoizlječenju, uz pretjeranu konzumaciju lijekova, što s vremenom dovodi i do slabijeg učinka lijeka. Svaka deseta osoba u Hrvatskoj boluje od migrene ili ima neki oblik glavobolje, a većinom su to žene koje nam se češće i obraćaju, rekao je mr. Tomić.


Ulaz na sva događanja Tjedna mozga je besplatan, a na brojna predavanja, radionice i aktivnosti mogu se pridružiti svi zainteresirani studenti i građani.


Za više informacija potrebno je pratiti Facebook stranicu Tjedna mozga Rijeka, Instagram profil @tjedan.mozga.ri ili se obratite na e-adresu: [email protected].