Foto Sergej Drechsler
Police životnog osiguranja putem Zaklade Hrvatske pošte osiguravaju različiti donatori, od jedinica lokalnih i regionalnih samouprava, preko poslovnih subjekata, do fizičkih osoba
povezane vijesti
Općina Omišalj danas je u Selcu, putem Zaklade Hrvatske pošte, dodijelila policu životnog osiguranja za 17-godišnju korisnicu Centra za pružanje usluga u zajednici Izvor Selce.
Police životnog osiguranja putem Zaklade osiguravaju različiti donatori, od jedinica lokalnih i regionalnih samouprava, preko poslovnih subjekata, do fizičkih osoba, i to za djecu/mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi koja se nalaze u fazi izlaska iz sustava socijalne skrbi.
Intencija je na taj način premostiti teškoće koje takvu djecu/mlade očekuju nakon izlaska iz institucija (domova), udomiteljskih obitelji i usluga organiziranog stanovanja, dakle, na početku njihova samostalnog života.
U Centru Izvor Selce okupile su se predstavnice Općine Omišalj – pročelnica Upravnog odjela Maja Mahulja, voditeljica Odsjeka za društvene djelatnosti i opće poslove Jelena Bigović i viša stručna suradnica Irena Veljačić, upraviteljica Zaklade Hrvatske pošte Senka Klarić te domaćini – ravnatelj Centra Izvor Selce Nikica Sečen te odgajateljica 17-godišnje korisnice usluga Centra Marina Mišić.
Preko 550 polica
Kako je pojasnila Senka Klarić, Zaklada Hrvatske pošte, uz pomoć 200-tinjak donatora, dodijelila je kroz 13 godina djelovanja 557 polica životnog osiguranja djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
– U suradnji s 21 dječjim, majčinskim i odgojnim domom na razini Hrvatske uz pomoć polica donirano je sveukupno više od 3,3 milijuna eura.
Cilj Zaklade je pomoći mladim ljudima na izlasku iz sustava socijalne skrbi tako da što lakše prebrode razdoblje nakon izlaska iz domova i udomiteljskih obitelji.
Novčana sredstva isplaćuju se u mjesečnim obrocima na rok od dvije godine i koriste se za podmirivanje osnovnih životnih potreba poput smještaja i režije, kazala je Klarić.
Ravnatelj Centra Izvor Selce rekao je da se korisnici usluga socijalne skrbi moraju samostalno snalaziti po izlasku iz sustava, a nakon što postanu punoljetni.
– U pravilu su prepušteni sebi samima, budući da država zakonski o njima više nije dužna skrbiti, stoga im je pomoć u vidu polica životnog osiguranja itekako od velike važnosti, kazao je Nikica Sečen te istaknuo Primorsko-goransku županiju kao primjer dobre prakse po pitanju socijalne osjetljivosti općenito.
– Naša Županija je po pitanju socijalne skrbi u samom vrhu. Imamo puno ustanova, novih socijalnih usluga, inovacija, a godinama se kod nas razvijao moderan pristup socijalnoj skrbi, ne samo u institucijama, već i u čitavoj zajednici, rekao je Sečen.
Sustav socijalne skrbi
Dodao je kako se u sustavu socijalne skrbi nalazi približno 3.000 djece i mladih bez odgovarajuće roditeljske skrbi, oko 1.000 unutar institucija i oko 2.000 unutar udomiteljskih obitelji.
– U Hrvatskoj godišnje ne izađe više od 100 djece i mladih iz sustava socijalne skrbi, u PGŽ-u nije riječ o više od 10. Dakle, ne radi se o velikom broju takve djece i mladih, stoga me žalosti da ovaj problem nije sustavno bolje posložen, istaknuo je Nikica Sečen.
U Primorsko-goranskoj županiji police životnog osiguranja Zaklada Hrvatske pošte s donatorima i suradnicima osigurala je za 57 korisnika, od čega je njih čak 44 iz Centra Izvor Selce. A kako se Općina Omišalj odlučila uključiti u čitavu priču?
– Općina je otvorena za sve nove projekte za koje procijenimo da mogu dodatno pridonijeti kvaliteti života naših sumještana, ali i drugih ljudi.
Kad smo čuli za projekt shvatili smo da je zaista hvalevrijedan i da njime možemo pomoći nekome kome je pomoć zaista potrebna.
Naša načelnica Mirela Ahmetović uvrstila je projekt u prijedlog proračuna, Općinsko vijeće je prihvatilo takvu odluku, i tako smo prošle godine osigurali sredstva za prvu policu životnog osiguranja, a od ove godine za još jednu, kazala je pročelnica Maja Mahulja.
Uz Općinu Omišalj u projekt su, primjerice, uključeni i gradovi Rijeka, Crikvenica, Novi Vinodolski, Bakar, Cres…