Reuters
Zahtijeva opsežnija upravljačka prava i kontrolu nad rudnicima koji posluju 'pod kapom' stranih kompanija
povezane vijesti
Demokratska Republika Kongo signalizirala je da želi veći dio kolača od prodaje bakra i kobalta, zahtijevajući opsežnija upravljačka prava i kontrolu nad rudnicima koji posluju ‘pod kapom’ stranih kompanija.
Državna rudarska tvrtka DR Konga Gecamines želi imenovati više ljudi u odbore koji upravljaju zajedničkim ulaganjima kako bi snažnije utjecala na upravljanje imovinom, rekao je predsjednik Guy Robert Lukama za Reuters.
To bi moglo značiti preispitivanje uvjeta ugovora koje Gecamines smatra nepovoljnim kako bi DR Kongo više zarađivao na svjetskoj utrci za mineralima ključnim za globalnu zelenu tranziciju, objašnjava Reuters.
“Želimo ispraviti određenu fazu pogrešaka koje smo napravili kada su od nas tražili da većinu naše najbolje imovine ustupimo drugima samo kako bismo privukli izravna strana ulaganja”, rekao je predsjednik tvrtke.
Gecamines je u najboljim danima, godine 1986., proizvodio više od 490.000 tona bakra i kobalta, a sad je spao na tek simboličnu količinu.
Kineske rudarske tvrtke odigrale su ključnu ulogu u povećanju proizvodnje u najvećem svjetskom dobavljaču kobalta, ključne komponente baterija za električna vozila i mobilne telefone. DR Kongo je i treći najveći svjetski proizvođač bakra.
Zastupljenost u odborima rudnika mogla bi osigurati odgovornost, transparentnost, razvoj zajednice i poštivanje pravila o nabavi domaće robe i usluga i obuci domaćih radnika, rekao je šef državne rudarske tvrtke.
Neki rudnici ne ulažu, po njegovim riječima, u povećanje proizvodnje, pravdajući se dugom. Dugovi su vjerojatno nagomilani zbog manjkavog nadzora, nagađa, a u takvoj situaciji Gecamines ostaje bez zarade.
Šef državne rudarske tvrtke propituje i gubitke partnera i njihovo smanjivanje prozvodnje zbog pada cijena kobalta. Cijene bakra i dalje su povišene, napominje. U DR Kongu kobalt je nusproizvod u proizvodnji bakra.
“Ne možemo više tolerirati takvu razinu duga ako nisu ulagali u imovinu”, naglasio je. “Nismo tihi partneri u vlastitoj zemlji. Trebali bismo biti dio upravljačkog mehanizma”, naglasio je.
U prosincu Lukama je za Reuters rekao da žele pravo na kupnju bakra i kobalna razmjerno udjelu u zajedničkih projektima s partnerima poput britansko-švicarskog Glencorea i kineskih ulagača, koji se kreće u rasponu od 20 do 49. Gecamines želi sam trgovati tim metalima, dodao je.
Takav aranžman omogućio bi Gecaminesu da se izravno uključi u opskrbu metalima koji su svijetu potrebni za tranziciju na zelenu energiju, objasnio je šef kongoanske tvrtke.