Foto Ana Križanec
Ove se godine u okviru manifestacije prikupljaju sredstva za Udrugu Rijeka 21., koja brine o osobama s Down sindromom
povezane vijesti
Rijeka psihologije davno je izašla iz riječkih okvira i već dugo teče cijelom Primorsko-gornaskom županijom – istaknuo je na večerašnjem otvaranju trinaestog izdanja te manifestacije predsjednik Društva psihologa Primorsko-goranske županije, Hrvoje Gligora.
Više od 80 događanja
Dodajući da će se ove godine tijekom manifestacije, koja će trajati sve do 29. veljače, održati više od 80 različitih događanja Gligora je podsjetio da se Rijeka psihologije provodi u okviru Tjedna psihologije koji se obilježava na nacionalnoj razini s ciljem prikaza različitih mogućnosti pomoću kojih psiholozi i psihologinje mogu pridonijeti poboljšanju kvalitete života pojedinca i zajednice.
– S ciljem popularizacije psihologije i promicanja njenog položaja u društvu organiziramo brojna predavanja, radionice, okrugle stolove, panele, debate, tribine, izložbe i znanstvene kafiće u različitim prostorima na području Rijeke i okolice.
Tjedan psihologije u Hrvatskoj pokrenulo je Hrvatsko psihološko društvo 2008. godine povodom 55. obljetnice svog djelovanja.
Svake godine Tjedan psihologije se odvija u tjednu koji uključuje datum osnivanja Hrvatskog psihološkog društva, odnosno 20. veljače.
Psiholozi tih sedam dana održavaju brojne edukativne i druge uobičajene aktivnosti iz svoje prakse diljem Hrvatske, istaknuo je Gligora.
Promocija volonterstva
Psihologinja, Nada Kegalj, dodala je da Rijeka psihologije osim same psihologije promovira i volonterstvo te humanitarni rad, a ove se godine u okviru manifestacije prikupljaju sredstva za Udrugu Rijeka 21., koja brine o osobama s Down sindromom.
– Rijeka psihologije zamišljena je kao projekt suradnje sveučilišne zajednice, lokalne i regionalne samouprave, neprofitnog i profitnog sektora koji promiče psihologiju i volonterstvo, a pri tome ima i humanitarni karakter.
Dodajući da se radi o jedinstvenoj manifestaciji pročelnik Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta, prof. dr. Zoran Sušanj kazao je da su događanja u okviru manifestacija namijenjena različitim skupinama građana koji nisu psiholozi, dok je rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Snježana Prijić Samaržija ustvrdila da psihologiji ne treba promocija, a to dokazuje svake godine veliki interes studenata za taj studij.
Manifestaciju je službeno otvorio riječki gradonačelnik, Marko Filipović, zaključivši kako unatoč 13 godina postojanja interes za tu manifestaciju ne jenjava.