Moderan kompleks

Dok se čeka preseljenje s Kantride u novu bolnicu, iz KBC-a otkrili što sad rade na Sušaku

Barbara Čalušić

Foto KBC Rijeka

Foto KBC Rijeka

Iz KBC-a Rijeka poručuju da se preseljenje klinika u novi kompleks na Sušaku "odvija po planu i u predviđenim rokovima"



Cjelovita realizacija projekta preseljenja klinika Kliničkog bolničkog centra Rijeka s Kantride i Klinike za ginekologiju i porodništvo s riječkog lokaliteta u novi kompleks na Sušaku odvija se po planu i u predviđenim rokovima, poručuju iz uprave riječke bolnice.


Kako ističu, rad medicinskih sestara i liječnika posljednjih se mjeseci intenzivirao, a sve vrijeme rad se odvija na postojećim lokalitetima Kantrida i Rijeka te u novom bolničkom kompleksu na Sušaku.


Posebno naglašavaju kako sva zdravstvena skrb, a posebice o malim onkološkim pacijentima na lokalitetu Kantrida, ni u jednom trenutku nije dovedena u pitanje.


Grupne edukacije




Pritom, paralelno, u novome kompleksu KBC-a na Sušaku traju grupne edukacije sestara i tehničara o korištenju nove, visokosofisticirane medicinske, ali i nemedicinske opreme koja je smještena u objektu.



– Edukacije osoblja o rukovanju novonabavljenom opremom u zgradi novog kompleksa na Sušaku provode se u suradnji s predstavnicima isporučitelja, danas primjerice s Renatom Bešanić iz tvrtke Panontrade, sve kako bi osigurali sigurnost kod korištenja opreme za pacijente i zaposlenike, ali i maksimalno iskoristili njezinu funkcionalnost.


Edukacije će se odvijati kontinuirano u tjednima koji slijede, do trenutka kada edukacijom budu obuhvaćeni svi djelatnici, prvenstveno medicinske sestre i tehničari, nosači bolesnika te spremačice koje će dijelom opremu održavati čišćenjem i pranjem.



Edukacija za najkompleksnije proizvode ponovit će se nekoliko dana prije useljenja, a edukatori će nam biti na raspolaganju neposredno nakon samog useljenja kako bi osigurali dodatnu potporu i sigurnost djelatnicima prilikom rukovanja opremom.


Opremu čine bolesnički kreveti više razina, kreveti za porode, ginekološki stolovi, kada za porode, pregledni ležajevi, stolovi za urodinamska ispitivanja, stolovi za fizikalnu terapiju, stolovi za kineziterapiju, zidni paneli i pokretna kada za kupanje bolesnika, strečeri i fotelje za vađenje krvi, rekla je pomoćnica ravnatelja KBC-a Rijeka za sestrinstvo Snježana Juričić.


Što donosi nova oprema


Uz novu opremu tu su i novi kreveti, krevetići za malu djecu, kadice za kupanje, fotelje na razvlačenje za roditelje hospitalizirane djece.



– Medicinskim sestrama nova će oprema omogućiti smanjenje fizičkog napora i olakšat će proces pružanja zdravstvene njege malim pacijentima, a njima će pružiti dodatnu udobnost i olakšat će im zdravstvene poteškoće zbog kojih su hospitalizirani. Roditeljima i skrbnicima osigurani su uvjeti za boravak uz dijete danju i noću, u istoj bolesničkoj sobi, istaknula je glavna sestra Klinke za pedijatriju Danijela Višnić.


Osim što je oprema nova, sofisticirana i funkcionalna, ona bi medicinskom osoblju trebala olakšati rad s malim onkološkim pacijentima.



– Posebno se vodilo računa o tome da im se i prostorno omogući standard visoke kvalitete. Opremljene su jednokrevetne sobe za pacijente s najtežim zdravstvenim stanjem, a sve u cilju što bolje primjene onkološke terapije, naglasila je medicinska sestra Klinike za pedijatriju u Dnevnoj bolnici za hematoonkologiju Martina Baotić.


Dodala je kako se, primjerice, u postojećoj onkološkoj Dnevnoj bolnici na Kantridi rad s pacijentima odvija u jednoj prostoriji.


U novom kompleksu na Sušaku ista će se zdravstvena skrb i boravak pružati u pet zasebnih prostornih cjelina odnosno tri sobe, dvije ambulante, čekaonica, zaseban sanitarni čvor i sestrinski pult.


Kvalitetniji smještaj


S riječkog se lokaliteta na Sušak uskoro seli i Klinika za ginekologiju i porodništvo. Glavna sestra Klinike Branka Lučić ističe da će ginekološkim i perinatološkim pacijenticama biti omogućen kvalitetniji smještaj u dvokrevetnim ili trokrevetnim sobama, s time da u svakoj sobi postoji zaseban sanitarni čvor.



– Naglasila bih da je važna intimnost i privatnost pacijentica, zdravstvena njega i komunikacija osoblja i žena bit će kvalitetnija i intimnija, a strogo smo odvojili hospitalne i polikliničke pacijente, sve kako bi zdravstvena skrb i njega bila što kvalitetnija, kaže Lučić.


Medicinske sestre KBC-a, bilo da rade na lokalitetu Kantrida ili Rijeka, ističu i kako su godinama čekale trenutak preseljenja.


– Otkad sam počela raditi ovaj posao, a bilo je to prije 30 godina, stalno sam slušala o preseljenju bolnice s Kantride. Kao i mnoge moje kolegice i kolege danas se osjećam odlično jer smo dio tog velikog projekta, značajnog za naše pacijente, naš grad i čitavu nam Hrvatsku.


Kao glavna sestra Klinike posebno bih htjela svim kolegicama i kolegama zahvaliti na iznimno predanom radu, zaključila je Višnić.