Promjena percepcije

Svi imamo dojam da vrijeme leti brže kako starimo, a evo i stručnog objašnjenja i zašto je tako

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Kad smo bili mali, činilo nam se da vrijeme ne prolazi

Ponekad se dogodi da imamo osjećaj da nam vrijeme izmiče, a da toga nismo ni svjesni: na trenutak nam se skrene pažnja i već smo na kraju mjeseca ili čak godine.


Tjedni brzo prolaze i nižu se jedan za drugim, ostavljajući u nama osjećaj zbunjenosti i gotovo iznenađenja koliko su naši životi užurbani i koliko malo vremena uspijevamo posvetiti onome što stvarno volimo.


Kad smo bili mali, činilo nam se da vrijeme ne prolazi, a umjesto toga, sada kada smo odrasli, ne radimo ništa drugo nego ga jurimo. Zašto se to događa?


Cindy Lustig, psihologinja sa Sveučilišta u Michiganu, otkriva tajnu: naša se percepcija vremena značajno mijenja kako starimo.


Za petogodišnjaka godina dana predstavlja 20% života i razdoblje je puno iskustava u otkrivanju svijeta oko sebe.


Za pedesetogodišnjaka, međutim, ista godina predstavlja samo 2% života – razdoblje u kojem nema toliko važnih iskustava kao za malo dijete.


Drugim riječima, ljudski um vrijeme ne mjeri toliko objektivno, već na temelju prisutnosti ili odsutnosti nezaboravnih događaja i iskustava koje treba zapamtiti.


Kako starimo, važni događaji postaju sve rjeđi, a vrijeme neizbježno ubrzava.


Također, skloni smo imati živote strukturiranije oko rutine i manje važnih događaja, objašnjava psihologinja.


Još jedan razlog zašto nam se čini da vrijeme brzo prolazi povezan je s veličinom udaljenosti koju smo već prošli na životnom putu.


Zamolimo li 8-godišnjaka ili 80-godišnjaka da se osvrnu na prošli mjesec ili godinu, starijoj osobi će se činiti da je to razdoblje brže prošlo.


Za 80-godišnjaka, život koji danas živi nije puno drugačiji od onoga kada je imao 78 ili 79 godina.


Osvrt na prošlu godinu za dijete znači ponovno proživljavanje prijelaza iz jednog razreda u drugi, učenje pojmova i vještina, prisjećanje iskustava i putovanja i još mnogo toga.


Ako su dani i tjedni slični, bez previše preokreta ili posebnih iskustava, mozak ima tendenciju nakupljanja vremena: dakle, za osamdesetogodišnjaka koji radi iste stvari svaki dan, godina će se pobrkati u njegovom umu i činiti će mu se da je brzo prošla.


Uzbudljive stvari, nova iskustva i otkrića čine da dani i mjeseci izgledaju drugačijima i navode nas da ih razlikujemo u našim umovima šireći percepciju vremena.


Kako možemo usporiti vrijeme?


Isprobavanje novih stvari svaki tjedan, uvođenje nekih promjena u vašu rutinu s vremena na vrijeme ili čak samo pripremanje jela koje nikada prije nismo napravili, sve su to strategije koje mogu usporiti tempo života.