Korak naprijed

Riječki učenici više nemaju klasičnu školsku marendu, već – švedski stol zdravih namirnica

Ingrid Šestan Kučić

Na meniju 11 škola koje su se uključile u projekt svakodnevno se nalaze svježe voće i povrće, razni namazi, pahuljice, jaja, čajevi, mlijeko i jogurt



RIJEKA – Svježe voće i povrće, razni namazi, pahuljice, jaja, čajevi, mlijeko ili jogurt namirnice su koje se svakodnevno nalaze na stolovima u gotovo pola riječkih osnovnih škola, jer od početka ovog polugodišta Grad Rijeka je započeo s provedbom pilot projekta ponude školskih marendi po principu švedskog stola.



Od 11 osnovnih škola koje su se uključile u pilot projekt, s provedbom su već krenule OŠ Kantrida, OŠ Podmurvice.




OŠ Škurinje i OŠ Vežica, a u Gradu kažu da će svoje iskustvo uvođenja ovakvog principa marendi ove škole podijeliti s OŠ-SE Belveder, OŠ Brajda, OŠ Centar, OŠ »Eugen Kumičić«, OŠ-SE Gelsi, OŠ Trsat i OŠ »Vladimir Gortan« koje su također iskazale interes za uključivanjem u pilot projekt te će ga primijeniti i prilagoditi svojim mogućnostima upravo temeljem iskustva prvih škola koje su već uvele švedski stol.


– Uvođenjem ovog pilot projekta namjera je omogućiti učenicima izbor između većeg broja namirnica, među kojima su nutritivno bogate namirnice, poput svježeg i suhog voća, svježih mliječnih proizvoda, žitarica i slično, a cilj je podržati usvajanje zdravih stilova života i zdravih principa prehrane među učenicima.


U svim uključenim školama ponuda sa švedskog stola organizira se na način da se vodi prema preporukama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije kako bi učenici svaki dan svoju marendu mogli odabrati između nutritivno bogatijih namirnica. Važno je također reći da se sve gradske osnovne škole, u sklopu svojih mogućnosti, trude učenicima ponuditi što raznolikiju i zdraviju prehranu, vodeći se preporukama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo kao i željama i potrebama učenika, navode u Gradu.



Opremanje kuhinje


Bez obzira jesu li klasičnu školsku marendu zamijenili švedskim stolom nedavno, ili imaju već poduže iskustvo u takvoj školskoj prehrani, svi se ravnatelji slažu da su povratne informacije i učenika i roditelja pozitivne, sve se pojede, prehrana se puno bolje planira, a viškova hrane gotovo više ni nema. Osnovna škola »Vladimir Gortan«, kaže ravnatelj Venelin Mehić, tek je u začecima uvođenja novog načina prehrane učenika, ali prvi pozitivni rezultati su već vidljivi.


 


– Mi smo još u svojevrsnom hibridnom modelu. Nemam švedski stol svaki dan, već dva do tri puta na tjedan, ali idemo prema tome da ga uvedemo svakodnevno. Djeca su jako zadovoljna. Sredstva Grada Rijeke koje je škola dobila za dugotrajnu imovinu uložili smo u opremanje kuhinje kako bismo omogućili pripremu namirnica u školi. Učenicima se obavezno nudi voćni sok, čaj, tekući jogurt, svježe voće, različiti sirni namazi, a bude i pureće šunke, peciva sa sjemenkama, zelene salate. Sve su to djeca dobro prihvatila, čak i zelenu salatu koju stavljaju u sendviče. Trudimo se da učenici imaju što veću izbornost hrane, a uvođenjem švedskog stola smanjili smo bacanje hrane. Ima učenika koji uzimaju duplo, ima onih koji su duže u školu pa dolaze naknadno po još marende. Zadovoljni smo, a zadovoljna su i djeca. Značajno smo smanjili pekarske proizvode za marendu i plan nam je u što većoj mjeri primjenjivati takav oblik marende, kaže Mehić.


Po učeniku 1,33 eura


OŠ Kantrida ima već poduže iskustvo u pripremi švedskog stola, a takva je marenda, kaže ravnateljica Sanja Kvaternik Hren, u ponudi svakodnevno, osim petkom. Ono što učenike te škole obavezno svakodnevno čeka na stolu različite su vrste pahuljica koje mogu kombinirati s mlijekom ili raznim vrstama jogurta, a svoje mjesto na stolu mora imati i voće.


– Svakodnevno im se nudi dvije do tri vrste svježeg voća. Dva puta na tjedan mogu raditi sendviče uz koje im se nudi sezonsko povrće poput salate, krastavaca i rajčica. U ponudi su i med, putar, sirni namaz, svježi sir, čaj, mlijeko, jogurt, a jednom ili dva puta na tjedan nude im se i kuhana jaja, navodi Kvaternik Hren.


Sve se to nađe na stolovima osnovaca za 1,33 eura po učeniku dnevno, koliko Ministarstvo znanosti i obrazovanja osigurava za besplatne učeničke marende, a ravnateljica OŠ Kantrida kaže da je ta škola unatoč svakodnevnoj raznovrsnoj ponudi učeničkih marendi unutar predviđenog budžeta.


– Mjesečno za marendu 325 učenika trošimo 8.500 eura. Namirnice se nabavljaju tjedan unaprijed i na ovaj način puno se lakše može planirati njihova potrošnja, jer kuharice učenicima serviraju onoliko koliko treba, a dijete može uzeti hrane koliko želi. Bacanja hrane nema, a djeca su se naučila i koriste sve pa i zelenu salatu. Imamo nekoliko djece s posebnim prehrambenim potrebama i za njih naručujemo rižino i bademovo mlijeko te mlijeko bez laktoze i namirnice bez glutena. Sve to uspijevamo nabaviti unutar zadanog budžeta, kaže ravnateljica.



Dodatni odmor


Za organizaciju takve vrste učeničke marende bilo je potrebno i reorganizirati nastavu te je uveden dodatni veliki odmor, jer škola raspolaže s osamdesetak sjedećih mjesta u blagovaonici. Jedini dan kada u OŠ Kantrida nema švedskog stola je petak, ali i taj dan učenici biraju što će jesti za marendu, jer im se nudi nekoliko opcija, a oni se unaprijed izjašnjavaju što bi radije. Poput OŠ Kantrida, i OŠ Vežica ima već podulji staž u organizaciji švedskog stola i to svakodnevno, a ravnateljica Violeta Nikolić, kaže da je ponuda namirnica iznimno bogata.


– Neke namirnice su svakodnevno na stolu poput suhog voća i orašastih plodova. Nude se i jaja u svim oblicima, od kuhanih do kajgane i omleta, dva puta tjedno u ponudi je namaz od tune koji se priprema u našoj kuhinji. U ponudi je puno svježeg voća i povrća, razni namazi. Trudimo se nuditi što manje pekarskih proizvoda, a što više namirnica bogatih proteinima i bjelančevinama. Povratne informacije učenika i roditelja su odlične. Ove smo godine dobili mogućnost zapošljavanja još jednog kuhara pa je cijela organizacija puno jednostavnija, zaključuje Nikolić.