Zaposleni darivatelji pravo na naknadu prijevoza ostvaruju kod poslodavca, kažu u Gradu
povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
RIJEKA – Javljam vam se jer sam ogorčen kao dobrovoljni darivatelj krvi. Dobrovoljni darivatelji krvi na području grada Rijeke su za četrdeset darivanja krvi, za nezaposlene, imali besplatan javni gradski prijevoz. Od srpnja prošle godine uveden je na području grada Rijeke besplatan javni gradski prijevoz za sve darivatelje koji su ostvarili minimalno 40 darivanja, za zaposlene i nezaposlene.
Taj broj darivanja odnosio se na muške darivatelje, za ženske osobe nisam siguran koliko je darivanja potrebno, i to za sve četiri zone prijevoza. Da bi se po novoj odluci riječkog gradonačelnika Marka Filipovića od 22. siječnja ove godine, znači nakon šest mjeseci od donošenja prethodne odluke, taj besplatan prijevoz ukinuo za zaposlene osobe, pod izlikom da je to previše novca. Za nezaposlene na području grada Rijeke i dalje ostaje besplatan javni gradski prijevoz autobusima Autotroleja – ovim se riječima u redakciju našeg lista javio ogorčeni višestruki dobrovoljni darivatelj krvi iz Rijeke (op.a. podaci poznati redakciji).
Za pojašnjenje problema na koji se žali ovaj darivatelj krvi, obratili smo se u Grad Rijeku, iz čijeg su Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života potvrdili kako dugogodišnjim darivateljima krvi, odnosno muškarcima s 40 ili više darivanja te ženama s 25 ili više darivanja, koji nisu u radnom odnosu, Grad Rijeka omogućava besplatan javni gradski prijevoz od 1. do 4. zone, na kojima prijevoz obavlja KD Autotrolej.
– Dakle, dobrovoljni darivatelji krvi koji su nezaposleni i dalje mogu ostvarivati pravo na naknadu troškova povlaštene vozne karte na linijama unutar četiri zone na kojima javni prijevoz obavlja Autotrolej, dok dobrovoljni darivatelji krvi koji su u radnom odnosu isto pravo moraju ostvariti od strane poslodavca. Naime, skrećemo pozornost na važeće odredbe odluke o socijalnoj skrbi, prema kojoj niti u jednom trenutku pravo ne može ostvariti osoba koja je u radnom odnosu. Takva odredba nema svoje uporište u financijskim sredstvima Grada Rijeke, već u činjenici da osobe u radnom odnosu ostvaruju pravo na naknadu troškova prijevoza od strane svog poslodavca.
Naknada troškova prijevoza predviđena je ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i sličnim aktima, pri čemu zaposlenik ima pravo na naknadu troškova prijevoza dolaska na posao i odlaska s posla ako je udaljenost od njegovog prebivališta/boravišta do mjesta rada dva kilometra i više. Dakle, Grad Rijeka nema pravne osnove za odobravanjem naknade troškova prijevoza zaposlenim osobama, jer bi u tom slučaju dolazilo do kolizije prava, odnosno dvostrukog ostvarivanja istog prava. Također i ovim putem upućujemo zahvalu svim darivateljima krvi, osobito višestrukim darivateljima, na humanosti koju ovim činom iskazuju, ističu u Gradu Rijeci.