Stiže restoran - kavana u Filodrammatici zatvorena je još početkom prošle godine / Foto Anegla MAKSIMOVIĆ
Kulturno-turistički posjetiteljski centar »Povežimo se baštinom« bit će otvoren na jesen u prostoru u kojem je donedavno bio odjel za beletristiku Gradske knjižnice Rijeke, dok će u »prednjem« dijelu gdje se nalazila kavana Filodrammatica, uskoro biti otvoren restoran Tapas, zakupnika Rotor Usluge
povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
RIJEKA U prostoru Filodrammatice, gdje se donedavno nalazio odjel za beletristiku riječke Gradske knjižnice planira se Kulturno-turistički posjetiteljski centar »Povežimo se baštinom« koji bi trebao biti otvoren na jesen, odgovorili su na naš upit o tom prostoru iz Grada Rijeke.
Radovi još nisu počeli, iz gradske uprave kažu da se trenutno priprema postupak javne nabave za građevinske radove te nabave opreme za prostor, a početak radova se očekuje krajem proljeća.
Radovi se odužili
U »prednjem« prostoru gdje se nalazila kavana Filodrammatica, koja je zatvorena početkom prošle godine, otvorit će se Tapas restoran, rekao nam je u kratkom telefonskom razgovoru Mateo Uroda iz Rotor usluga d.o.o., zakupac prostora, a koji najavljuje da će nam uskoro i više reći kada očekuje otvaranje restorana.
Jer, restoran je trebao biti otvoren do 29. siječnja, no, kaže, radovi u prostoru su se odužili. Spomenuti poslovni prostor na Korzu 28, površine 117 metara kvadratnih, izlicitiran je na javnom natječaju za obavljanje djelatnosti restorana i ostalih objekata za pripremu i usluživanje hrane po ugovorenoj cijeni od 12 eura po metru kvadratnom na rok od 10 godina.
Dok čekamo odgovor zakupnika, možemo više reći o Kulturno-turističkim posjetiteljskom centru Povežimo se baštinom.
– Posjetiteljski centar zamišljen je kao jedinstveno mjesto za prezentaciju baštine koja će se revitalizirati u sklopu istoimenog projekta.
Centar će služiti kao mjesto na kojem se može saznati više informacija o kulturnoj baštini svih partnera uključenih u projekt, kažu iz gradske uprave.
Posjetitelji će tako moći saznati više o Kući kostrenskih pomoraca u Kostreni, rekonstrukciji Kaštela u Brseču i uređenju rodne kuće Eugena Kumičića, o etnoselu Trebišće, otvaranju mitsko–povijesne staze Trebišća – Perun, revitalizaciji kaštela u Mošćenicama, adaptaciji Kuće lovranskega guca u Lovranu, o kraljevičkom Trgu Zrinski koji je obnovljen, o konzervaciji i opremanju Crekvine i sanaciji trga Lokvina na Kastvu, o Kući halubajskega zvončara u Viškovu, revitalizaciji Ville Angioline u Opatiji, revitalizaciji kaštela Gradina u Klani te revitalizaciji kaštela Grad Grobnik.
Europska sredstva
– Cilj posjeta centru prvenstveno je pružiti kvalitetnu inicijalnu informaciju o kulturnoj baštini grada Rijeke i okolnih gradova/općina uključenih u projekt.
Također, njime se želi omogućiti posjetiteljima da dobiju osnovne informacije o lokalitetima, da dožive ambijent i estetiku pojedinog lokaliteta te da se potakne želja za istraživanjem, otkrivanjem i učenjem o prezentiranoj baštini na samim lokacijama, kažu iz Grada Rijeke.
Projekt »Povežimo se baštinom« provodi se u okviru integriranog teritorijalnog ulaganja (ITU) na urbanom području čije je središte Grad Rijeka.
Ukupna vrijednost projekta je oko 10,1 milijun eura, od čega su bespovratna sredstva oko 4,82 milijuna eura, a ostatak predstavljaju vlastita sredstva.
Projekt provodi Grad Rijeka u suradnji s partnerima, općinama Čavle, Kostrena, Lovran, Mošćenička Draga i Viškovo, gradovima Kastav, Kraljevica i Opatija te Turističkom zajednicom grada Rijeke. Projekt je financiran u okviru Operativnog programa »Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.«