Foto: iStock
Oni koji odluče napustiti Apple dobit će četiri tjedna otpremnine plus dodatni tjedan za svaku godinu radnog staža u Appleu. Uz to, Apple će im osigurati još šest mjeseci zdravstvenog osiguranja
povezane vijesti
Mnoge su tehnološke tvrtke i nakon okončanja agonije zvane pandemija koronavirusa dozvolile svojim zaposlenicima da rade od kuće, nakon što se pokazalo da to ne djeluje loše na produktivnost. Pa ipak, iz mjeseca u mjesec proširivao se broj onih tvrtki koje su vratile stvari na staro normalno, odnosno da im ljude sjede u uredima od 9 do 5 bez obzira radili sa strankama ili ne.
Do prošlog tjedna najvrjednija tvrtka na svijetu Apple prošlog je ožujka, i prije negoli je Svjetska zdravstvena organizacija službeno proglasila kraj pandemije, naložila svojim zaposlenicima da moraju raditi u uredu barem tri dana u tjednu. U suprotnom, prijetio im je otkaz.
Sad se dio zaposlenika Applea ponovno suočava s prijetnjom otkaza, ali ovaj put je zahtjev radnicima mnogo teži za ispuniti, ako žele izbjeći otkaz.
Naime, kako doznaje Bloomberg, Apple je pred 121 zaposlenika ureda u San Diegu koji rade na razvoju i održavanju Appleovog digitalnog asistenta Siri temeljenog na umjetnoj inteligenciji, postavio ultimatum, ne da dolaze svaki dan raditi u svoj ured, već da se moraju preseliti u drugi grad ako žele nastaviti raditi za Apple. Duga putovanja na posao iz naše perspektive nisu strana Amerikancima, ali ovdje je riječ o drugoj državi, Teksasu, točnije gradu Austinu koji je od San Diega udaljen 2100 kilometara.
Apple je zaposlenicima dao do znanja da se moraju odlučiti do kraja veljače. U slučaju negativnog odgovora njihov će radni odnos završiti 26. travnja. Oni koji odluče napustiti Apple dobit će četiri tjedna otpremnine plus dodatni tjedan za svaku godinu radnog staža u Appleu. Uz to, Apple će im osigurati još šest mjeseci zdravstvenog osiguranja.
Iako ova ponuda Applea zvuči kao ultimatum i zamaskirana akcija da se riješi dijela radnika, treba napomenuti da je ovih 121 zaposlenika tek kap u moru 161 tisuću ljudi globalne radne snage Applea, ali i to da je Apple jedna od rijetkih velikih tehnoloških tvrtki koja je izbjegavala u posljednjih godinu dana davati masovne otkaze u svrhu rezanja troškova.