Zadnje aktualno prijepodne

Teške optužbe razmijenili Plenković i Mostovci: ‘Vi niste predsjednik Vlade, branite čiste interese Vujnovca’

Portal Novilist.hr

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Plenković mu je prvo poručio da je jasno da se sprema koalicija s "ravnozemljašima" iz Mosta



Nakon jednomjesečne stanke, izvođenjem himne „Lijepa naša domovino“, Hrvatski sabor u ponedjeljak je započeo redovno proljetno zasjedanje i novu sjednicu, možda posljednju u 10. sazivu. Na početku sjednice, u aktualnom prijepodnevu 39 zastupnika ima priliku postaviti pitanje premijeru i članovima Vlade.



Karolina Vidović Krišto odmah je iskazala nezadovoljstvo dnevnim redom.




“Riječ o točci da se utvrdi legalnost imovine pravosdunih dužnosnika”, kazala je nezadovoljna time koja je to točka na dnevnom redu. Jandroković je kazao da Porezna uprava ima pod nadzorom dužnosnike i da se prati njihova imovina.


“Obmanjujete javnost. U čemu je problem. Vršite pravno nasilje i gušite parlamentarni rad jer ovo je rad protiv hrvatskih građana jer štitite korupciju”, odgovorila je Vidović Krišto, za što je dobila opomenu, prenosi N1.


Opomene


Prvo pitanje postavlja Dragana Jeckov (SDSS) koja postavlja pitanje Davoru Božinoviću, a odnosi se na sukob u Vukovaru.


“Stradala su nevina djeca koju su huligani pretukli. Pored činjenice da se radi o nasilju, važno je istaknuti da je to nasilje rezultat nacionalne netrepeljivosti. Ministre, recite nam koje preventivne mjere kanite poduzeti?”.


Foto galerija: Aktualno prijepodne u Saboru Foto: Davor Kovačević


“Još jednom osuđujem taj događaj i sve one koji su nasilnog karaktera. Policija je jedna od rijetkih institucija, mislim i na državne institucije i političke stranke, koje ulažu napore u preventivne akcije, policija je ta koja vam može izaći s konkretnim popisom svih preventivnih akcija i programa. Ovakvo nešto nije dobro, ali reći ću još jednu stvar. Kad govorimo o međuetničkom i navijačkom i drugom nasilju – policija je procesuirala sve događaje, otkrila sve počinitelje i prijavila”, odgovorio je ministar i dodao da to pitanje nadilazi policiju, jer bi se svi akteri života u Vukovaru morali zapitati što su napravili da se spuste tenzije.”


Vidović Krišto smatra da je povrijeđen Poslovnik: “Gospođo Jeckov, svojim izvrtanjem teza ste uvrijedili sve građane. Vaša stranka promiče zaštitu genocida i ratnih zločinaca. Jedini put do mira je istina, a tu istinu sprječavaju Plenković, Božinović i Pupovac.”


Jandroković joj je za tu izjavu dao opomenu. “Odlučili ste skretati pažnju na sebe.” Nakon njenog odgovora, Jandroković joj je dao i treću opomenu te više ne može sudjelovati u radu danas.


Plenković zaratio s mostovcima


Nikola Grmoja (Most) pitao je premijera o iseljavanju iz Hrvatske. “Hrvati odlaze radi neviđenih razmjera korupcije, za koju je odgovorna vaša vlada”, rekao je Grmoja, podsjećajući na aferu u Ini, plin za cent…


“Troskot i ja smo prije 7 dana iznijeli informaciju kako je Vaš povjerenik Peruško oštetio Fortenovu. Molim Vas da komentirate te dokumente, ako se ne ogradite – nećete biti samo politički nego i kazneno odgovorni”, rekao je Grmoja, najavljujući u tom slučaju kaznenu prijavu protiv Plenkovića.


“Vi predstavljate korumpirani Most kao oličenje političke korupcije, stranku koju sam sa zadovoljstvom izbacio kroz prozor vlade. Savjet ovima kojima se nudite… Rekli su mi da ste se otvoreno nudili SDP-u. Sugeriram Bauku da ni pod utjecajem opijata ne surađuje s vama. To je preporuka svim kolegama na lijevom političkom spektru, na desnom su vas svi prozreli. Tu ste mali. Iz dokaza afere Most gdje koristite informacije jednog čovjeka koji je zalutao u strukture ministarstva, preko nekoga tko je navodno novinar, i u porukama se vidi da vas samo zanima kako usmjeriti nešto na Plenkija. Vi niste ni stranka, korumpirana ste politička opcija, oni koji su nešto vrijedili 2016. su pobjegli glavom bez obzira. Ostalo je vas par koji trebate neku vrstu institucionalne pomoći. Imate neutažene narcisoidne porive. To da prijetite kaznenim progonom – možete prijetiti jedino sebi. Vi ste politička korupcija”, odgovorio je Plenković.


“Vi niste predsjednik Vlade, to je Pavao Vujnovac“, odgovorio je Zvonimir Troskot koji je dobio opomenu. “Branite čiste interese Vujnovca.”


“Ne treba nam pomoć institucija, institucijama okupiranim od vaše klike treba naša pomoć”, odgovorio je Grmoja navodeći da se Plenković boji dolaska Mosta na vlast. “Strah se da nanjušiti, strah se da osjetiti u zraku.”


“Lex AP”


Sandra Benčić (Možemo) podsjetila je na tzv. zakon “lex AP” koji se odnosi na curenje informacija iz istraga. “Da bi spriječili političku štetu za HDZ i sebe istrage u kaznenim postupcima ponovno postaju tajne, a odavanje informacija postaje kazneno djelo. Ovo je jedan od brojnih primjera vaše politike krpanja. Kolateralne žrtve zakona nisu samo mediji i novinari, nego i žrtve obiteljskog nasilja koje žele poakzati da se ne vodi adekvatna istraga… Je li vaš jedini način borbe protiv korupcije shoot the messenger politika?”, pitala je Plenkovića.


“Prema hrvatskom zakonodavstvu trenutno su izvidi tajni, istraga nejavna, a nakon što se potvrdi optužnica, postupak pred sudom javan. To znači da će u nekoj fazi postupka sve što je relevatno biti javno. U proteklih nekoliko godina u Hrvatskoj je postalo normalno da se neovlašteno otkriva sadržaj izvidnih i dokaznih radnji prije nego što je postupak javan. Dobronić je ožujku prošle godine koji je komentirao kako se suci osjećaju kada netko bude medijski javno osuđen i sucu ostane praktički samo da kaže kolika mu je visina kazne. Ta praksa koja se u hrvatskoj javnosti uvriježila kao normalna je duboko pogrešna. Stvorila se mogućnost da se nekoga unaprijed politički osudi i da se ne poštuje persumpcija nevinosti. U jednom hipotetskom primjeru – neću navoditi imena – imali smo situaciju, lajv prijenos uhićenja visokopozicionirane osobe gdje novinar iznosi podatke koje nitko drugi osim USKOK-a i DORH-a ne može imati. To nije normalno, to je protuzakonito već sada”, odgovorio je Plenković.


Nikola Grmoja (Most) tvrdi da je povrijeđen Poslovnik, navodeći da je premijer jako nervozan. Za to je dobio opomenu.


Zekanović je također rekao da je povrijeđen Poslovnik: “Grmoja je skočio u obranu Benčić”. I on je dobio opomenu.


Benčić je odgovorila da će se zakon nazivati “AP-ovom krpicom”. “Ode vam 30 minsitara vi to zakrpavate kaznenim djelom. Potencijalnu štetu koju imate s predsjednikom zagrebačkog HDZ-a krpate Turudićem, koji zatvorsku kaznu Hermanove mame pretvara u uvjetnu.”


Plenković: ‘Ne vidim razlog za štrajk’


Premijer Andrej Plenković izjavio je u ponedjeljak u saborskom aktualnom prijepodnevu kako ne vidi razlog da se zbog novih plaća i koeficijenata organiziraju neke vrsta štrajkova ili socijalnih akcija, osim ako se ne radi o nekom politiziranju.


„Iskreno, ne vidim u ovom trenutku razlog za to, osim ako nije neko politiziranje“ odgovorio je premijer na upit Darija Zurovca (Fokus) je li pravedno da se najavljuju štrajkovi u zdravstvu, pravosuđu ako se stalno tvrdi da su realne plaće porasle?


Među prvih 5.000 ljudi u Centraliziranom obračunu plaća (COP), dakle onih koji primaju plaću iz proračuna, je 4.460 liječnika, istaknuo je premijer, pripisujući to politici svojih dviju vlada.


„To tako prije nije bilo, zavređuje li to štrajk, ne znam, nisam siguran, sve je moguće, ono što znam je da smo učinili sve da ovom reformom plaća postignemo da se praktično svima plaće povećaju i da raspoloživih 850 milijuna eura bude na najmudriji način raspoređeno“, kazao je Plenković.


Odgovarajući SDP-ovoj Sanji Radolović, premijer je izrazio uvjerenje da će Vlada  uredbe o koeficijentima za plaće zaposlenih u državnoj i javnim službama donijeti na vrijeme i da će plaće biti veće. Masa novca s kojom raspolažemo je 850 milijuna eura, podsjetio je Plenković.


Ocijenio je i kako s novim Zakonom o plaćama u državnoj službi i javnim službama i s dvije uredbe, o kojima se razgovara sa sindikatima, vjerojatno neće svi biti zadovoljni.


No, društvo i zaposleni u tim službama imat će razlog za zadovoljstvo ako se zna da je Vlada osnovicu do sada dignula 40 posto, odgovorio je  premijer Plenković zastupnici SDP-a, koja mu je prigovorila da se spomenuti zakon mogao i prije donijeti te ustvrdivši da njime želi dobiti glasove 240 tisuća zaposlenih.


Mlinarić poklonio knjigu Plenkoviću


Stipo Mlinarić (Domovinski pokret) postavio je pitanje premijeru Plenkoviću. “Danas smo u svečanom tonu, međunarodno priznanje Hrvatske, reći ću vam svoje iskustvo i iskustva mojih suboraca – dočekali smo priznanje u logoru”, rekao je pa pokazao knjigu “Krajina”, navodeći da je to velikosrpska propaganda koja je plaćena preko SNV-a, između ostalog. “Goebbels se ne bi postidio da je ovo pisao. Javnost mora ovo znati jer ste ovo platili novcem radnika koji rade za male plaće. Knjiga je tiskana u Kragujevcu i plaćena je našim novcem. Ovo je vaša koalicija”, rekao je Mlinarić i potom poklonio knjigu premijeru, javlja Televizija N1.


“Vaši nastupi su uvijek dramatični i teatralni. Što se tiče naše politike prema manjinama, ovo je 2024. godina, točno 29 godina nakon kraja Domovinskog rata”, kazao je Plenković u odgovoru.


“Kako nešto što prije 15-20 godina nije bio problem je postalo problem sada? To je protivno logici suživota, pomirenja… Mi bismo valjda sad 2024. trebali slijediti vaš stav i vratiti se na što? Kuda idemo? Nitko nije učinio za prava branitelja više nego Medved u zadnjih osam godina”, dodao je Plenković.


Naveo je da nije čuo za spomenutu knjigu. “Ako mislite da smo namjerno išli baš ovu knjigu objaviti i financirati, očito ne znate kako taj mehanizam funkcionira”, rekao je dodajući da on ne može biti odgovoran za tiskanje publikacije.


Hajdaš Dončić o parlamentarnim izborima


Siniša Hajdaš Dončić (SDP) postavio je pitanje premijeru Plenkoviću. “Vaš oklope od verige se rasplinuo u ovoj korupciji oko Vas, vaša otuđenost od stvarnog života je nestvarna, ali volite spominjati jednu rečenicu s kojom se i ja slažem – za političku i ekonomsku stabilnost je najvažnija određena politička predvidljivost. Pitam Vas i pozivam i prozivam da otvoreno kažete kad će biti raspisani parlamentarni izbori i da se politički outate vidite li sebe sljedeće godine kao oporbenog zastupnika ili negdje u Europi?”


“Slušam Vas, maloprije Vašeg šefa, i strašno sam razočaran pitanjima. Ankete su takve da je merljivo dokazano da je Bernardić bio gigant i razumijem da vam nije lako”, odgovorio je Plenković.


Dodaje da ne zna zašto im je ta tema tako dramatična. “Sve vam je isto, 5.7. ili 12.7. sve vam je isto. Ako ste tako dobri da pobijedite morate biti spremni bilo kad. Kod vas se sigurno ništa neće promijeniti, to je jasno.”


“Moja ambicija je da još jednom budem predsjednik Vlade i izbori će sigurno zavriti tako da ja neću biti oporbeni zastupnik”, poručio je Plenković. “Jedan mandat u opoziciji, pa drugi, pa ako se naslućuje treći, nije vam lako. Ako mene pitate što bih htio, ja bih da sam tu, a vi budite tu gdje ste.”


Petir o neradnoj nedjelji


Marijana Petir (NZ) postavila je pitanje ministru Damiru Habijanu o neradnim nedjeljama i sajmenim danima. “Koji su učinci Zakona o trgovini, ima li gubitnika ili možemo zaključiti da su dobitnici i radnici i poslodavci?”


“Vi ste djelomično dali odgovor – nema gubitnika, svi su temeljem ovog Zakona na dobitku. Od manjine čujemo da će zakon imati za rezultat da će trgovci biti na gubitku. Upravo suprotno, podaci pokazuju da je 817.924 fiskaliziranih računa više, ili 35% ako gledamo po ostvarenom iznosu”, dodao je Habijan.


“Te teze od pojedinih glasnih, ali manjinskih zagovornika apsolutno ne stoje, brojke su neumoljive.”


Dretar o vojnoj sposobnosti


Davor Dretar (Domovinski pokret) postavio je pitanje premijeru Andreju Plenkoviću. “Živimo u sve nesigurnijem svijetu. Nakon izbora u Crnoj Gori, imamo vladu za koju ne znamo kako će ponašati, Dodik u RS-u najavljuje otcjepljenje, Srbija je najavila uvođenje vojnog roka. Što se tiče Europe, zapovjednik švedske vojske najavio je podizanje naoružanja, češki je rekao da se moramo spremiti za najgori scenariji… U Hrvatskoj smo svjesni da sposobnost hrvatske vojske nije dovoljna. Što namjeravate poduzeti da bi podigli spremnost hrvatske vojske, povećali broj aktivnih vojnika, pripremili mlade na eventualne ratne ugroze?”


Premijer je podsjetio da imamo rat Rusije portiv Ukrajine te Hamasov napad na Izrael koji je dodatno ugrozio nestabilnsot, što potvrđuje i uključivanje Hutija i Hezbolaha.


“Mi smo od proračuna za obranu koji je bio oko 500 milijuna eura usvojili proračun za 2024. koji je preko milijardu eura što znači da nam je obrana sigurnost i prioritet. To znači i tehnička osposobljenost vojske, prihvatit ćemo do kraja travnja 6 Rafalea, podignut ćemo sposobnost HRZ-a, isto je i s kopnenom vojskom i ulaganjima u Hrvatsku ratnu mornaricu. Hrvatski vojnik je u središtu politike i nastojat ćemo privući mlade. Svjesni smo globalnog, europskog i našeg bližeg konteksta i stoga je obrambena politika jedan od važnih prioriteta”, odgovorio je premijer, prenosi N1.


Plenković izvrijeđao Grbina


SDP-ov Peđa Grbin poručio je premijeru Andreju Plenkoviću da se nekim temama ne želi baviti – na primjer problemom mirovina i plaćama u javnom sektoru, “gdje je pustio da se problemi gomilaju.


Plenković mu je prvo poručio da je jasno da se sprema koalicija s “ravnozemljašima” iz Mosta.


“Zastupniče Grbin. Kad mi u Saboru slušamo vas i uspoređujemo vas s vašim prethodnicima, vi ne samo da ste najveći patuljak na čelu SDP-a. Čak je i Bernardić za vas bio gigant. To je važno da imamo politički na umu”, rekao je Plenković.


Potom je iskoristio priliku za usporedbu dviju vlada.


“U četiri godine vašeg zadnjeg mandata plaća je narasla 24 eura. Građani naprosto vape da im ponovo, u varijanti da se zabune i vama poklone povjerenje, opet plaća naraste 24 eura. 2014. je prosječna plaća bila 749 eura. Danas je ona 1.178 eura. Mi smo ju povećali za 430 eura, a vi za 24. To nije 2 ili 3 puta više, nego 18 puta. Minimalac? U vašem mandatu minimalac je porastao 11 posto – na 414 eura. U našem mandatu je porastao na 840 bruto s 414 bruto. Mirovine? Najavili smo u prvom mandatu rast od 5 posto, narasla je 15 posto. U drugom smo najavili 10 posto, narasla je 34 posto”, ustvrdio je Plenković.


Katarina Peović uzvratila mu je da vrijeđa cjelokupnu javnost.


“Ne govorite da smo u mandatu SDP-a bili u velikoj gospodarskoj krizi. Propuštate i usporediti prosječnu plaću s prosječnim plaćama svih usporedivih zemalja. U Sloveniji je minimalac 1000 eura, duplo veći nego kod nas”, rekla je.


Zasjedanje do 22. ožujka


Sabor će, za sada je izvjesno, zasjedati 10 tjedana, do 22. ožujka, nakon čega će napraviti stanku u Velikom tjednu, a hoće li zastupnici nakon toga dobiti pozivnicu za još jedno zasjedanje, za sada se ne zna.


Zastupnike do Uskrsa čeka puno posla, na dnevnom redu, za sada, je 214 točaka, a sasvim je izvjesno da će ih u idućim tjednima stizati još.